Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie w getcie warszawskim. Trwają obchody związane z 73. rocznicą wybuchu walk

red
Powstanie w getcie warszawskim. Trwają obchody związane z 73. rocznicą wybuchu walk
Powstanie w getcie warszawskim. Trwają obchody związane z 73. rocznicą wybuchu walk Piotr Smoliński, Szymon Starnawski
Równo 73 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku, w getcie warszawskim wybuchło powstanie, które było pierwszym miejskim powstaniem w historii Europy. W ramach obchodów rocznicowych, w Warszawie odbyły się uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta Warszwskiego. Odsłonięta została także tablica poświęcona Raoulowi Wallenbergowi, a na ulicach od rana można spotkać wolontariuszy rozdających żonkile.

Powstanie w getcie warszawskim. Trwają obchody związane z 73. rocznicą wybuchu walk

Obchody rozpoczęły się z samego rana. Od godz. 8:00 na ulicach Warszawy, ale też innych miast, można spotkać wolontariuszy rozdających papierowe żonkile - symbol pamięci o tych, którzy polegli w czasie powstania.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się także przy pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego. Hołd walczącym oddał między innymi prezydent Andrzej Duda.
- Pamięć jest najważniejsza, pamięć musi trwać. To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność i nawet, jeśli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce, z podniesioną głową. To dzień uczczenia godności, godnej postawy – mówił prezydent.

Duda zwrócił także uwagę na bohaterską postawę Marka Edelmana, Mordechaja Anielewicza i Pawła Frenkela, którzy zdecydowali się walczyć i zostać, choć mogli uciec i żyć. - Zrobili to dlatego, że tutaj się wychowali, tutaj żyli. Na tej ziemi, w tej tradycji, pełnej powstań i insurekcji - powiedział.

Czytaj też: Marek Edelman powrócił na Muranów. Upamiętnia go mural przy ulicy Karmelickiej

Po zakończeniu przemówienia, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty przed pomnikiem.

Źródło: TVN24/x-news

We wtorek przy ulicy Wallenberga odsłonięto również pamiątkową tablicę Raoula Wallenberga, który w czasie działań wojennych uratował blisko 100 tysięcy węgierskich Żydów. W spotkaniu wzięła udział m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także ambasadorzy Królestwa Szwecji, Węgier i Izraela oraz krewna Raoula Wallenberga.

Po odsłonięciu tablicy, na placu Grzybowskim została otwarta wystawa poświęcona Wallenbergowi "Nie mógłbym postąpić inaczej".

Szwed w czasie wojny pełnił funkcję sekretarza szwedzkiej ambasady w Budapeszcie. Aby pomóc prześladowanym Żydom, wydawał szwedzkie paszporty, a także kupował, na rzecz ambasady, nieruchomości, w których mogli ukryć się uciekinierzy. Wallenberg prawdopodobnie zmarł w łagrze w lipcu 1947 roku.

Czytaj też: Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 73 lata temu. To zbrojna odpowiedź na ludobójstwo [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto