Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sławieński: Rolnicy walczą, aby polska ziemia trafiała do polskich rolników [WIDEO]

Tomasz Turczyn
FOT.TT
Powiatowa Izba Rolnicza w Sławnie podsumowała to, co działo się w rolnictwie w ostatnich miesiącach. Grom dyskusji poświęcono kupowaniu ziemi przez spółki z kapitałem zagranicznym.

- Przyglądamy się przetargom organizowanym na sprzedaż ziemi - mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej. - Monitujemy je, aby ziemia trafiała w ręce polskich rolników. Walczymy z tzw. „słupami” i kombinatorami. Jeśli są przetargi, co do, których mamy wątpliwości, to wnioskujemy o ich unieważnienie i ogłoszenie nowych, ale już z większymi obostrzeniami dającymi większe szanse na kupno ziemi Polakom.

Jarosław Kotarski, rolnik ze Smardzewa wylicza, że w przeszłości były ogłaszane przetargi nawet na 500 ha ziemi jednorazowo, gdzie należało wpłacić wadium w wysokości 2 milionów zł.

- Kogo było na to stać? - pyta retorycznie Kotarski.

Rolnicy odpowiadali wprost, że tylko duże spółki z kapitałem zagranicznym, które także gospodarują w naszym powiecie. Wskazywali, że stawki za ziemię na przetargach były tak podbijane, że rodzimy chłop nie miał szans na przebicie.

Dyskusja nie została wywołana przez przypadek. Przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa poinformowała, że szykowane jest 40 przetargów na ziemię. Będą to przetargi ograniczone z licytacją. Rolnicy oceniają, że lepsze byłby przetargi ograniczone -ofertowe.

- Taki przetarg powoduje to, że jest większe prawdopodobieństwo, że ziemia nie trafi w obce ręce - mówił przewodniczący Sieradzki.

W odpowiedzi usłyszał od przedstawicielki KOWR, że jeśli będzie wniosek Powiatowej Izby Rolniczej o zmianę przetargu licytacyjnego, to zostanie on rozpatrzony. W praktyce najczęściej jest tak, że KOWR załatwia takie monity po myśli rolników i dlatego ta zapowiedź w pełni usatysfakcjonowała obecnych podczas posiedzenia Powiatowej Izby Rolniczej, jakie miało miejsce w Malechowie.

Ponadto KOWR szykuje do sprzedania 462 hektary w rejonie Pieszcza (gm. Postomino). Te grunty są uzyskane od jednej ze spółek w myśl przepisów rządowych, gdzie takie spółki muszą część ziemi oddać w ręce Skarbu Państwa.

Leszek Dydyna, rolnik i przedsiębiorca z Darłowa mówi, że średnio cena ziemi za hektar w powiecie sławieńskim kształtuje się od 25 do 30 tysięcy zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto