Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sławieński: Jak nie posłać 6-latka do szkoły?

Tomasz Turczyn
FOT.R.PIETRASZ
W nowym roku szkolnym do klas pierwszych podstawówek pójdą 6-latki z połowy rocznika 2008. Czyli dzieci urodzone do końca czerwca 2008. W 2015 roku do klas pierwszych pójdą już wszystkie 6-latki. Mimo, że rząd przeforsował ten projekt to część rodziców nie zmienia swojego zdania i chce, aby ich pociechy rozpoczęły edukację jako 7-latki. Co więcej w internecie pojawiła się instrukcja jak można tego dokonać.

Wszystko sprowadza się do tego, że istnieje możliwość odroczenia rozpoczęcia nauki w szkole. Jaka? Trzeba zgłosić dziecko do Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej na przykład w Sławnie, aby przebadano 6-latka, czy się nadaje do szkoły, czy też nie. Fachowo to się określa oceną gotowości szkolnej.

- Jeżeli rodzic ma wątpliwości, czy jego dziecko sobie poradzi w klasie pierwszej, to może się do nas zgłosić z dzieckiem - mówi Dorota Frąszczak, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sławnie. - Przygotujemy diagnozę psychologiczno - pedagogiczno - logopedyczną. Przed wydaniem ostatecznej opinii informujemy rodzica o wyniku naszego badania. Wówczas on podejmuje decyzję, czy chce otrzymać opinię na piśmie, czy też nie. Ta opinia jest podstawą do odroczenia rozpoczęcia nauki w szkole. Oczywiście to nie jest tak, że na żądanie rodzica wydajemy taką opinię, jaką on sobie życzy. Czyli może być tak, że orzekniemy, że 6-latek bez problemu sobie poradzi w szkole.
Dyrektor akcentuje, że m.in. sprawdzane jest jak dziecko sobie przyswaja wiedzę pod kierunkiem nauczyciela, jak zachowuje się w grupie rówieśników.

- Warto się do nas zgłosić jeśli rodzice, czy opiekun dziecka ma jakieś wątpliwości - uważa Frąszczak. - Na przykład, gdy jest bardzo zaburzona mowa.

Do poradni można się zgłaszać w okresie trwania roku szkolnego. Według Frąszczak wrzesień nie jest najlepszą porą dla takiego kroku ze względu emocjonalnego.

- Lepiej nie zapisywać dziecka do szkoły, niż stwarzać mu sytuację w, której syn, czy córka ma świadomość, że sobie nie radzi - uważa dyrektor i dodaje, że poradnia wykonywała już tego typu badania w roku szkolnym 2013/2014.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto