Pomocna dłoń w gminie Sławno dla mieszkańców. M.in. społeczna taksówka bardzo tania ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Udostępnij:
Przed Wypożyczalnią Sprzętu Rehabilitacyjnego w Gwiazdowie miała miejsce symboliczna inauguracja projektu „Usługi door-to-door w Gminie Sławno”. Zaprezentowano także projekt „Pomocna dłoń w Gminie Sławno” oraz projekt „Region Dobrego Wsparcia”, którego beneficjentem jest Województwo Zachodniopomorskie.

Projekt „Region Dobrego Wsparcia”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, a jego całkowita wartość to 36,24 mln zł. Kwota dofinansowania stanowi aż 30,81 mln zł. Realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w partnerstwie z Fundacją Nauka dla Środowiska w Koszalinie oraz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W ramach projektu udzielanie jest wsparcie dla osób niesamodzielnych poprzez usługi sąsiedzkie, opiekuńcze, specjalistyczne i bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, doradztwo z zakresu: opieki i pielęgnacji medycznej, wsparcia psychologicznego, architektoniczne oraz systemu pomocy instytucjonalnej dla opiekunów osób zależnych poprzez utworzenie i prowadzenie Regionalnego Punktu Doradczego, utworzenie min. pięciu mieszkań opieki wytchnieniowej z infrastrukturą domów inteligentnych (w Podgrodziu, Myśliborzu, Stargardzie, Rzyszczewie i Łobzie), likwidacja barier architektonicznych , uruchomienie platformy z zakresu teleopieki oraz zapobieganie skutkom i przeciwdziałanie COVID-19 w 112-u placówkach (środki ochrony osobistej dla DPS i innych placówek całodobowego i okresowego pobytu).

Dzięki realizacji tego projektu w gminie Sławno, w budynku byłej siedziby Centrum Integracji Społecznej w Rzyszczewie powstanie mieszkanie wytchnieniowe.

- Otrzymaliśmy także mobilną stację do zdalnego pomiaru temperatury z mechanizmem do dezynfekcji. Urządzenie wyposażone jest, m.in. w czytnik kodu QR, raportuje wejścia i wyjścia z budynku i wywołuje alarm dla osób z podwyższona temperaturą. Ponadto testujemy wodoodporne opaski z przyciskiem SOS, czujnikiem upadku, miernikiem ciśnienia i pulsu wraz z systemem do zarządzania usługami opiekuńczymi i aplikacją mobilną Dobre Wsparcie - wymienia Ryszard Stachowiak, wójt gm. Sławno.

Projekt pn. „Usługi door-to-door w Gminie Sławno”

Usługi door-to-door w Gminie Sławno to projekt grantowy realizowany w ramach projektu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego całkowita wartość to prawie 535 tys. zł i w 100% finansowany jest ze środków zewnętrznych.

Zebrani podczas uroczystości goście odwiedzili wypożyczalnię, zobaczyli pozostający w dyspozycji sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny, wózki czy łóżka. Przetestowali mobilną stację pomiaru temperatury i możliwości systemu teleopieki. Obejrzeli też nowe auto do transportu mieszkańców gminy Sławno z rozwiązaniami ułatwiającymi transport osób niepełnosprawnych.

W dalszej części uroczystości zgromadzeni odwiedzili Klub Seniora w Żukowie. Prezes Spółdzielni Socjalnej „Komunalka” w Sławnie – jednostki formalnie prowadzącej klub zaprezentował założenia jego funkcjonowania, możliwości lokalowe i wachlarz planowanych zajęć.

Następnie goście zaproszeni zostali do siedziby Spółdzielni Socjalnej „Komunalka” w Sławnie, gdzie swoje warsztaty ma również Centrum Integracji Społecznej. Tam zaprezentowano wyposażenie obu jednostek, sprzęt i urządzenia oraz możliwości realizacji różnego rodzaju usług na rzecz mieszkańców gminy Sławno.

Społeczna taksówka

SKORZYSTAJ z usługi indywidualnego dowozu osób na życzenie w formie tzw. „TAKSÓWKI SPOŁECZNEJ” lub USŁUGI „DOOR-TO-DOOR” to znaczy „od drzwi do drzwi”. ZGŁOŚ SIĘ do GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ w SŁAWNIE - ul. Gdańska 18a, 76-100 Sławno, tel. 59 810-03-00.

Dzięki usłudze „door to door” i tzw. „taksówce społecznej” uprawniony mieszkaniec Gminy Sławno będzie mógł skorzystać z indywidualnego transportu (na telefon) !!!

Możliwy jest transport osób:

- w celu załatwienia spraw urzędowych, aktywizacji zawodowej,
- do przychodni lekarskiej, na badania i zabiegi zdrowotne, rehabilitacyjne, zakup leków,
- spotkania i uroczystości organizowane przez sołectwa czy gminę, festyny, zebrania wiejskie,
- zajęcia Uniwersytetu III. Wieku, Klubu Seniora w Żukowie, do biblioteki, kina, filharmonii czy teatru.

Transport będzie realizowany na terenie gminy i miasta Sławno. Możliwe będą również dalsze trasy, np. do Szczecina, Koszalina. Osobom niesamodzielnym w trakcie wyjazdu może towarzyszyć asystent /bezpłatnie/ lub opiekun, który będzie pomagał np. wsiąść do pojazdu, w wejściu do budynku, pokonaniu schodów, drzwi itp. Godziny transportu będą ustalane indywidualnie i w miarę możliwości dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Jeżeli Państwa dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego /tj. 1.051,50 zł dla osoby samotnie gospodarującej lub 792 zł na osobę w rodzinie/ usługa transportu JEST BEZPŁATNA.

Przy dochodzie powyżej tych kwot opłata wynosi: na terenie miasta i gminy Sławno – 2,50 zł za kurs w jedną stronę (opłata zryczałtowana), poza terenem miasta i gminy Sławno – 0,15 zł za 1 km.

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI UDZIELA GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ w SŁAWNIE - ul. Gdańska 18a, 76-100 Sławno, tel. 59 810-03-00.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie