Podwodne głębiny oczami dzieci. Zobaczymy plezjozaura i megalodona

Materiał partnera zewnętrznego
Morskie głębiny fascynują nie tylko doświadczonych badaczy, ale także młodszych. Uczniowie przygotowali swoje projekty nietypowych zwierząt.

Podmorski świat jest częstym tematem dziecięcych bajek, filmów przyrodniczych czy książek. Niezbadane zakątki oceanów fascynują ludzi, niezależnie od ich wieku. W warszawskim Oceanarium 3D, które znajduje się na PGE Narodowym, możemy oglądać podwodne stworzenia, które zamieszkiwały naszą planetę dziesiątki tysięcy, a często nawet miliony lat temu. Dzięki latom prac poszczególnych badaczy udało się odtworzyć wygląd stworzeń, które żyły w oceanach. Dziś oglądamy je na monitorach i telebimach.

- Oceanarium 3D daje zwiedzającym możliwość zapoznania się z tematyką paleozoologii - dziedziną fascynującą i ważną dla zrozumienia historii naszego gatunku i otaczającego nas świata - wyjaśnia Tomasz Szczygielski, paleobiolog i przewodnik Oceanarium. Działalność edukacyjna jest niezwykle ważna. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zaszczepieniu pasji u najmłodszych uda się poczynić znaczne podstępny w eksploracji głębin. W tej chwili szczegółowo zbadanych jest tylko kilka procent oceanów, które zajmują przecież ponad dwie trzecie powierzchni naszej planety. To doskonała szansa dla młodych, którzy chcieliby stać się odkrywcami morskich głębin.

Plezjonaury i megalodony
Nazwy stworzeń, które miliony lat temu zamieszkiwały naszą planetę rozbudzają wyobraźnie. Warszawskie oceanarium zorganizowało konkurs dla najmłodszych. Od początku roku szkoły podstawowe i gimnazja przygotowują specjalne projekty. Uczestników podzielono na kategoria oraz grupy z których każda ma inne zadanie do wykonania.

Młodsi wybierają swojego podmorskiego ulubieńca, tworzą jego podobiznę, nadają mu imię i przesyłają do oceanarium. Starsi robią makietę, która przedstawia jeden dzień z życia morskiego zwierzęcia. Choć cały program trwa do 30 kwietnia, znani są już pierwsi laureaci. Ulubionym bohaterem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 222 z Warszawy został plezjozaur „Pyzia”. Wodny gad należący do rodziny płetwojaszczurów, został przedstawiony przez trzecioklasistów ze stolicy za pomocą butelek i gazet. „Pyzia” ma aż 3,5 metra wielkości oraz ogromny walor edukacyjny. Podobizna gigantycznego zwierzęcia morskiego została wykonana ze zużytych produktów. Autorzy dbają w ten sposób o ochronę środowiska.

Drugim bohaterem dziecięcej wyobraźni został „Glonuś”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 5 ze Skierniewic stworzyli podobiznę megalondona, czyli największej drapieżnej ryby jaka kiedykolwiek pływała w oceanach. Makieta o wymiarach 70 na 100 cm została wykonana przez uczniów szóstej klasy. Do wykonania drapieżnej ryby, która siała postrach mniej więcej 15 mln lat temu, posłużyła tektura oraz odrobina bibuły. Jak podkreślają organizatorzy: „Uczniowie zadbali również o przedstawienie elementów podwodnego krajobrazu - skał, roślinności.”

Konkurs trwa do 30 kwietnia w tym czasie uczniowie z całej Polski mogą wysyłać swoje prace. Obie nagrodzone klasy otrzymają nagrody, będzie to wycieczka do Oceanarium 3D połączona ze zwiedzaniem stadionu PGE Narodowy.

W ramach programu edukacyjnego prowadzonego przez Oceanarium 3D od jesieni zeszłego roku, eksperci z Oceanarium 3D odwiedzili II klasę gimnazjum z Zespołu Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, na Białołęce. Podczas spotkania edukacyjnego uczniowie zaprzyjaźnili się z kręgowcami morskimi ery mezozoicznej. Prowadzący Daniel Tyborowski, doktorant PAN-u, przedstawiał np. zaskakujące fakty z życia gadów morskich, opowiadał o ewolucji ichtiozaurów - szybkich łowców ryb, czy prezentował potężne elastyczne szczęki mozazaurów - morskich waranów, największych drapieżników oceanicznych. Uczniowie już w czasie lekcji byli zainteresowani tematem. Podobała im się forma przekazu, sposób przedstawienia tematu przez eksperta, jak również zdjęcia skamieniałości i wizualizacje prehistorycznych gatunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto