PKS Słupsk zapowiada likwidację połączeń w trzech gminach p. sławieńskiego - NOWE INFORMACJE

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
PKS Słupsk zapowiada od 1 stycznia 2021 roku likwidację połączeń na terenie: Sławna, gminy Sławno, gminy Postomino.

Poniżej oficjalny komunikat PKS Słupsk:

SZANOWNI PASAŻEROWIE MIESZKAŃCY POWIATU SŁAWIEŃSKIEGO
W związku z brakiem złożenia przez Samorząd wniosku do Wojewody Zachodniopomorskiego na dofinansowanie deficytowych kursów autobusowych, skutkującym nie wyznaczeniem PKS SŁUPSK jako operatora przewozów na terenie powiatu sławieńskiego w roku 2021 od 1 stycznia 2021 zostaje całkowicie ZLIKWIDOWANA komunikacja autobusowa PKS Słupsk na terenie Powiatu Sławieńskiego (gminy Postomino, Sławno, Miasto Sławno).
Uwagi i wnioski na temat komunikacji publicznej lub jej braku prosimy kierować do jedynego odpowiedzialnego ustawowo podmiotu, czyli Organizatora przewozów (Starostwo Powiatowe lub właściwe gminy):
STAROSTWO POWIATOWE W SŁAWNIE
ul. Sempołowskiej 2a 76-100 Sławno
tel. 59 810 49 04 fax 59 810 49 12
starosta@powiatslawno.pl
Zasady organizacji i prowadzenia komunikacji publicznej w Polsce reguluje „Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym” (opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 5 z roku 2011 z późn. zmianami). Ustawa ta określa zasady organizacji i funkcjonowania przewozu osób w transporcie drogowym, określa także zasady finansowania regularnego przewozu osób. W myśl tej ustawy jedynym prawnym Organizatorem transportu publicznego na terenie gminy czy powiatu jest Samorząd (powiat, gmina lub związek samorządów). Tylko Organizator (czyli Samorząd) ma prawo podpisać umowę z Operatorem (czyli np. z PKS) na świadczenie usług przewozowych – linii komunikacyjnych i uzyskać na te przewozy dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Takie dofinansowanie jest w końcu dostępne i jest ono konieczne, szczególnie w czasach pandemii i związanych z nią ograniczeń w przewozie osób (limity, zamknięte szkoły powodują spadek przewozów -wpływy nie pokrywają kosztów nawet paliwa). Dlatego też powołano ww. Fundusz (FRPA) w celu pokrycia kosztów prowadzenia tych ważnych społecznie przewozów. O środki na dofinansowanie wystąpić może tylko Organizator (Samorząd), tak uczynił Powiat Słupski i Powiat Lęborski i tam komunikacja będzie nie tylko utrzymana, ale i rozwijana. Powiat Sławno ani gminy powiatu nie złożyły wniosku o dofinansowanie przewozów, co skutkuje decyzją jak we wstępie.
Z przykrością po kilkudziesięciu latach świadczenia usług przewozowych żegnamy się z mieszkańcami Powiatu Sławieńskiego, na terenie którego świadczyliśmy trudną misję zapewnienia transportu zbiorowego ważnego społecznie, acz ekonomicznie nie pokrywającego kosztów. Ustawa o Funduszu FRPA dała w końcu możliwość pokrycia tych kosztów i dofinansowania nierentownych kursów. Po te środki państwowe może jednak sięgnąć tylko samorząd, nie przewoźnik.
Nadmieniamy, iż dysponujemy taborem i wykwalifikowaną kadrą by prowadzić przewozy osób na terenie gmin powiatu sławieńskiego, jednak wymaga to decyzji i woli samorządu - podpisania z PKS umowy.

PKS SŁUPSK

Komentarze samorządowców z powiatu sławieńskiego

- PKS zgłosił się do nas na kilka dni przed zamknięciem naboru wniosków i było już za późno by złożyć wniosek wspólny - mówi Artur Ciróg, wicewójt gm. Sławno. - Ale na pewno tak tej sprawy nie zostawimy i będziemy szukali rozwiązania.

Aktualizacja

- Do nas PKS Słupsk nie zwracał się z prośbą o rozmowę w sprawie połączeń autobusowych - komentuje Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. - Jako samorząd nie mamy obowiązku zajmować się przewoźnikiem, który działa na swój rachunek. Nawet jeśli są jakieś środki zewnętrzne, które może taki przewoźnik uzyskać po przez samorządy to zwyczajnie powinien się do nich zwrócić o takie wsparcie i wówczas byśmy mogli pomóc. A jeśli nie było ze strony przewoźnika ruchu w naszą stronę to teraz uważam, że próbuje swoje problemy przerzucić na lokalne władze. To zwykła spychologia - kwituje.

- PKS stworzył ogromny problem. Rozmawialiśmy z nimi by złożyć wspólny wniosek z ramienia powiatu. Prace trwają. PKS bardzo nerwowo podszedł do tej sytuacji. Walczymy, aby te kursy uratować - komentuje Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino.__

AKTUALIZACJA

Oświadczenie starosty sławieńskiego


W związku z pojawieniem się informacji na stronie przewoźnika dotyczącej całkowitego zaprzestania kursowania autobusów obsługiwanych przez PKS Słupsk na terenie powiatu sławieńskiego (w szczególności na terenie Gminy Postomino i Gminy Sławno), wynikającego z drastycznego spadku przewozów, jak również z ograniczeniem potrzeb przewozowych wynikających z sytuacją pandemii COVID-19, uprzejmie informuję, iż obecna sytuacja przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na terenie całego kraju została zachwiana ze względu na pandemię COVID-19.
Przedsiębiorca PKS Słupsk w dniu 19 listopada 2020r. wystąpił z wnioskiem do samorządu powiatowego i samorządów gminnych o objęcie dopłatą z Funduszu Autobusowego linii, które obecnie obsługiwane są przez przewoźnika (nie są zawieszone i nie są nowymi liniami).
Zgodnie z wytycznymi określonymi w ustawie z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz. U. 2019 r., poz. 1123 z późn. zm.) dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 18 lipca 2019 r. oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po tym dniu, tj. nowe linie komunikacyjne.
Wojewoda dokonując weryfikacji, rozpatrując wniosek o objęcie dopłatą bierze pod uwagę linie komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek, które nie funkcjonowały co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy lub są liniami nowymi.
Dofinansowanie z Funduszu autobusowego nie obejmowałoby linii, o które wnioskuje PKS Słupsk.
Z przykrością przyjmujemy informację PKS-u Słupsk, która ukazała się na stronie przewoźnika, m. in. o tym, że z dniem 1 stycznia 2021r. zaprzestanie kursowania autobusów na liniach przez siebie obsługiwanych. Jednakże pragnę poinformować, iż przedsiębiorca PKS Słupsk nie poinformował oficjalnie samorządu powiatowego o zaprzestaniu kursowania autobusów na liniach przez siebie obsługiwanych.
Informujemy, że obecnie są prowadzone rozmowy z innym przewoźnikiem o kontynuacji obsługi komunikacyjnej na terenie Powiatu Sławieńskiego, w szczególności na terenie Gminy Postomino i Gminy Sławno od dnia 1 stycznia 2021r.. Prowadzona jest równolegle również analiza zapotrzebowania komunikacyjnego na terenie całego powiatu jak również wstępna kalkulacja kosztów ewentualnego organizowania transportu publicznego. Organizowanie publicznego transportu zbiorowego będzie musiało odbyć się w współpracy z gminami naszego powiatu.
Pragnę zapewnić wszystkich mieszkańców Powiatu Sławieńskiego, że podejmujemy wszelkie działania mające na celu zapewnienie ciągłości komunikacji publicznej na dotychczasowych trasach zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym.

Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński

AKTUALIZACJA- NOWE INFORMACJE

Rozkład jazdy Darłowskiego Przedsiębiorstwa Przewozowego Sp. z o. o. na terenie gminy Sławno. Rozkład ważny jest od 30 listopada 2020 r. do odwołania.

I kurs
Kwasowo 7:30 – Pomiłowo 7:35 – Gwiazdowo 7:40 – Łętowo 7:50 – Żukowo 7:55 – Janiewice 8:00 – Brzeście 8:05 – Gwiazdówko 8:10 – Gwiazdowo 8:15 – Pomiłowo 8:25 – Kwasowo 8:30 – Sławno 8:35

II kurs
Sławno 12:50 (przystanek na ul. Wojska Polskiego) – Sławno 12:55 (dworzec autobusowy) – Kwasowo 13:00 – Pomiłowo 13:05 – Gwiazdowo 13:15 – Brzeście 13:20 – Janiewice 13:25 – Żukowo 13:30 – Łętowo 13:35 – Gwiazdowo 13:45 – Pomiłowo 13:50 – Kwasowo 13:55 – Sławno 14:10

III kurs
Sławno 14:25 (przystanek na ul. Wojska Polskiego) – Sławno 14:30 (dworzec autobusowy) – Kwasowo 14:35 – Pomiłowo 14:40 – Gwiazdowo 14:45 – Brzeście 14:50 – Janiewice 14:55 – Żukowo 15:00 – Łętowo 15:05 – Sławno 15:30

200zł mandatu za mruganie światłami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie