P. sławieński: Rozpoczął się strajk nauczycieli [nowe FOT, WIDEO] - ARTYKUŁ LIVE - co będzie 9 kwietnia?

Redakcja
W szkołach i przedszkolach w Sławnie rozpoczął się [08.04.2019 r.] strajk. W SP nr 1 sto procent nauczycieli przystąpiło do protestu. W szkole jest dwoje dzieci, którym opiekę zapewniła dyrektor Aneta Świątek. Tak rozpoczynał się strajk w stolicy powiatu sławieńskiego. Jak jest w całym powiecie?

Na filmie wideo zamieszczamy komentarz Henryka Kudźmy, dyrektora Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie dotyczący strajku.

Nauczyciele w SP nr 1 ze Sławna przed godz. 8 podpisali się na liście strajkowej. Rodzice dzieci byli informowani o proteście następującym komunikatem:

Informuję, że od 8 kwietnia 2019 r. do odwołania nasza szkoła przystąpi do ogólnopolskiego strajku nauczycieli.
Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów, jeśli jest to możliwe bardzo proszę o pozostawienie w dniach strajku dzieci w domu, gdyż nie będę miała możliwości zapewnienia im opieki. Liczę na Państwa zrozumienie i proszę o poinformowanie wychowawcy, czy Państwa dziecko podczas strajku będzie uczęszczało do szkoły.

Z poważaniem
Aneta Świątek
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie

Protest też jest w pobliskim Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jasia i Małgosi. Strajkują też inne szkoły i gimnazja w Sławnie. PREZENTUJEMY ZDJĘCIA z nich wykonane w poniedziałek - 8 kwietnia 2019 r. po godz. 8.

- Informujemy, że w dniu 8 kwietnia w związku ze strajkiem w szkole, Dyrekcja zapewnia opiekę uczniom, którzy zgłoszą się do szkoły. Uczniowie klasy I i II technikum przedmioty zawodowe zgodnie z planem. Postaramy się na bieżąco informować o sytuacji. Wszelkich dodatkowych informacji udziela dyrektor, wicedyrektor i sekretariat szkoły - komunikuje Zespół Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie.

Komentarz redakcji

Strajk nauczycieli - cisza w szkołach i przedszkolach oraz kłopot dla rodziców. W moim przekonaniu strajk jest słuszny. Nauczyciel - osoba kształtująca młodego człowieka - powinien być dobrze wynagradzany. Rząd PiS sam nakręcił sobie spiralę żądań płacowych spełniając postulaty innych grup zawodowych - m.in. policji, pracowników służby więziennej itp. Uważam, że każdy ma prawo godnie zarabiać. To też tyczy się nauczycieli. Warto tutaj też zwrócić uwagę na codzienność. Ceny idą w górę na półkach sklepowych. A czy wiecie Państwo ile można zarobić w sklepie pracując zmianowo? To kwota na rękę podchodząca pod 3000 zł. I nie są to zarobki z Warszawy, ale z naszego regionu i to praktycznie po miesiącu, czy dwóch pracy. Jak to się ma do pensji nauczyciela? Nikomu nic nie ujmując, ale inna jest odpowiedzialność pracy w szkole i też należy mieć do niej inne wykształcenie. Ktoś powie, że przyszły nauczyciel zdaje sobie sprawę, co go czeka lub, że trzeba było wybrać inny zawód. Gdyby tak na to patrzeć, to szkoły by trzeba było zamknąć, bo nie było by komu w nich pracować. Z drugiej strony powiem wprost, że każdy nauczyciel może pójść pracować w innym zawodzie, a osoba wykonująca inny zawód nie może rozpocząć pracy w szkole i uczyć dzieci, czy młodzież.

Tomasz Turczyn

AKTUALIZACJA

Magdalena Miszke, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Darłowie informuje, że wszyscy nauczyciele strajkują. Dodaje, że żaden z uczniów nie przyszedł do szkoły.

AKTUALIZACJA - godz. 10.35

Wojciech Szczęsny, wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Sławnie informuje, że strajk rozpoczął się w mieście Sławnie i gminie wiejskiej Sławno we wszystkich szkołach i przedszkolach, gdzie było referendum strajkowe. Według niego frekwencja strajkujących jest - średnio - zliczając wszystkie placówki na poziomie 63 procent.

Protestu nie ma w SP Wrześnica, gdzie nie było referendum strajkowego. To dlatego, że tutaj nie ma związków zawodowych.

AKTUALIZACJA - godz. 10.37

Co z egzaminem gimnazjalnym w Sławnie? Odwiedziliśmy Gimnazjum Miejskie nr 1 - zdjęcia, wideo

AKTUALIZACJA - godz. 10.48

W gm. Postomino strajkują wszystkie szkoły. Wyjątkiem jest Zespół Szkół Społecznych w Korlinie. Do szkół, gdzie jest strajk przyszło tylko 4 dzieci. I są to dzieci, których rodzice przyprowadzili do przedszkola w Jarosławcu.

AKTUALIZACJA - godz. 10.52

W gminie Malechowo strajkują wszystkie szkoły. Łącznie do szkół przyszło pięcioro uczniów. M.in. 4 w SP Lejkowo.

- W Urzędzie Gminy Malechowo wyraziliśmy zgodę na to, aby pracownicy mogli przyjść ze swoimi dziećmi do pracy - mów Radosław Nowakowski, wójt gminy Malechowo. - Skorzystała z tego jedna urzędniczka. Zobaczymy, co będzie dalej.

AKTUALIZACJA godz. 11.03
Miasto Darłowo

Tu strajkują wszystkie placówki oświatowe publiczne - SP nr 3, ZS im. Stefana Żeromskiego, ZSM, Przedszkole Miejskie im. Janiny Porozińskiej. W tym ostatnim jest 14 dzieci, którym zapewniono opiekę.

Protestu nie ma w społecznej szkole w Darłówku Zachodnim, czy w przedszkolach niepublicznych.


AKTUALIZACJA - godz. 11.09

W gm. Darłowo strajk jest w SP ze Starego Jarosławia, SP w Kopnicy i SP w Dąbkach. W społecznych szkołach (SSP Słowino, SSP Jeżyczki, SSP Dobiesław) zajęcia odbywają się normalnie.

W SP z Kopnicy jest jedno dziecko, które ma zapewnioną opiekę.

AKTUALIZACJA - godz. 11.17

W mieście Sławno i gminie wiejskiej Sławno - według ZNP - do strajku przystąpiło 66,4 procent nauczycieli. Dane są z godziny. 11.

AKTUALIZACJA - godz. 11.20

KOMENTARZ NAUCZYCIELA

- Uważam strajk za zasady. Rząd znalazł pieniądze na "krowę +, świnie +" a nie znalazł możliwości, aby spełnić oczekiwania nauczycieli - mówi Artur Szarycz, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Kopnicy. - Tu już nie chodzi o wysokość podwyżek, ale status nauczycieli i ich godność. To w jaki zakłamany sposób prezentuje nauczycieli ekipa rządząca jest haniebne, nie takich wartości uczy szkoła. To jest wstyd! Inwestycja w oświatę jest inwestycją, która procentuje na przyszłość i wie o tym doskonale każde świadome społeczeństwo. Osobiście, dziękuję przede wszystkim rodzicom i uczniom za duże wsparcie i zrozumienie w tym sporze.

Artur Szarycz dodaje, że w SP Kopnica strajkują wszystkie związki, a w tym i Solidarność.

AKTUALIZACJA - godz. 11.31

SP Dąbki:
- Mamy trójkę dzieci w szkole, którym zapewniona jest opieka. Strajkuje 90% nauczycieli zarówno z ZNP jak i z Solidarności. Nie damy się podzielić. Razem Walczymy o dobro edukacji i godność nauczycieli - informują przewodnicząca koła NSZZ Solidarność przy Szkole Podstawowej w Dąbkach - Elżbieta Augustynowicz oraz Prezes Ogniska ZNP w Szkole Podstawowej w Dąbkach - Marzena Chochla.


AKTUALIZACJA - godz. 13.25

Odwiedzamy kolejna placówki oświatowe. Zdjęcia, wideo rozmowa z dyrektorem ZS w Sławnie - kliknij link

AKTUALIZACJA godz. 17.18

Szkoły, przedszkola rozpoczynają informować rodziców, że 9 kwietnia też strajkują. Kłopot w tym, że strajk jest bezterminowy.

- Informujemy, że w dniu 9 kwietnia w szkole nadal nie będą odbywać się lekcje. Przepraszamy za utrudnienia - komunikuje ZSM w Darłowie.

AKTUALIZACJA godz. 17.25


- W związku z trwającym strajkiem informujemy, że uczniowie, którzy w dniu 9 kwietnia 2019 przybędą do szkoły będą mieli zapewnioną opiekę i w miarę możliwości część zajęć dydaktycznych. Wszystkie informacje i ewentualne zmiany w planie pojawią się jutro w Librusie po godzinie 8:00, gdy zostaną dostarczone listy z nazwiskami nauczycieli, którzy przystępują i nie przystępują do strajku - informuje ZS im. S. Żeromskiego w Darłowie.

Wideo

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Irminka

Strajk nauczycieli obnażył ich samych, pokazuje jaka patologia jest wśród niektórych. Ale ta patologia nie dotyczy tylko szkół,taki przykład równiez patologi można znależść w MOPS. Dlatego kieruję moje słowa do Pana Burmistrza alby w sposób szczegulny zweryfikował swoje powałania na dyr.szkół i kierowników podległych mu jednostek. Coraz więcej ludzi ze Sławna narzeka, że są traktowani niesłychanie perfidnie i podle nie tylko przez pracowników tych jednostek ale również dyrektorzy czy też kierownictwo robi to samo. Pozatrudniani są ludzie,którzy nigdy nie powinni tam pracować,bo zamiast pomagać tylko szkodzą. Panie Burmistrzu czas najwyższy zrobić z tym pożądęk albo Pan się za to weżmie albo my będziemy musieli zrobić coś z Panem, chociaż bardzo Pana szanuję ale niestety, tak dłużej nie może być, bo patologia się rozrasta, zagraża naszym dzieciom i reszcie mieszkańców naszego miasta.

G
Gość

Przepraszam ,, Starszy ,, ale pozwoliłem sobie skopiować i wkleić twój post, bo co w nim napisałeś,to wyjąłeś mi dosłownie słowa z ust - identycznie myślę i identyczne mam zdanie.
,, Starszy
09.04.2019, 09:40

O czym Wy piszecie? Nie wiem skąd pogląd że nauczyciele to elita społeczeństwa. Znam dobrze kilku nauczycieli i ŻADEN z nich nie był wybitną jednostką w szkole - jeżeli chodzi o wyniki własne. Szkoły szkolące nauczycieli to są dla maturzystów - wybory ostatniego rzędu. Jak się nigdzie na dostanę to idę na pedagogikę "przezimować" rok, a potem spróbuję jeszcze raz tam gdzie pierwotnie chciałem/chciałam ALE BYŁEM ZA SŁABY żeby się tam dostać. I tacy ludzie uważają się za elitę społeczeństwa!!! Każdy kto miał dziecko w szkole wie jak to wygląda, jak chcecie to mogę przykładami wraz z nazwiskami sypać jak z rękawa - demaskując patologię sławieńską, która tylko urządza sobie rewię mody jak ma się burmistrz zjawić na rozpoczęciu/zakończeniu roku szkolnego. Kompletny brak zaangażowania, tuszowanie patologii i towarzystwo wzajemnej adoracji, które nawet pół normalnego etatu nie jest w stanie wyrobić - a żądania płacowe z kosmosu. Niech pracują jak normalni ludzie - pełen etat (40 godzin tygodniowo), niech mają płacone za wyniki w pracy (tak jak wszędzie - lepsi zarabiają lepiej, słabsi gorzej). A w naszym Sławienku??? RÓWNANIE W DÓŁ, bo nawet jak się ktoś trafi kto chce coś porobić więcej z dzieciakami i się angażuje to towarzystwo wzajemnej adoracji/kliki/klany momentalnie ściągają go w dół, żeby samemu na tym tle nie wyglądać na NIEROBA. JAKA PRACA TAKA PŁACA - tak być powinnoDAJ PINIONDZ - tak jest u nas ..

R
Rodzic

Jakie to perfidne aby szkołę i uczniów wykorzystywać do interesów politycznych. Już nigdy nie zagłosuję na żadnego nauczyciela do rady miasta, ostatnio wyżebraliście od nas rodziców głosy ale to było po raz ostatni.

G
Gość

Powiem tak, ten strajk nie może się powieść,bo jest polityczny. Platforma Obywatelska poprzez ten strajk chciała rodziców nastawić przeciw rządowi ale niestety naród mamy mądry i nie udało się PO i nauczycielom rodziców wciągnąć w tę polityczną awanturę. Jeżeli zachowaliśćie choć odrobinę przyzwoitości, to przystąpcie do pracy,nie bądżcie narzędziem polityków z PO,Nowoczesnej itd do ich rozgrywek politycznych. Powinniście sobie zdawać sprawę z tego że jesteście tylko pionkami w tej grze,a politycy z Koalicji Europejskiej wami tylko sterują. Niedopuszczalnym jest aby do chorych rozgrywek politycznych byli używani uczniowie. Nie może być polityki w szkołach.

P
Przyszłość

Egzamin się odbędzie a kto go sprawdzi ?

C
Ciekawy

Mam pytanie do nauczycieli. Czy za korepetycje których udzielacie za słoną kasę odprowadzacie podatek? Jak nie to proponuję aby podatnicy uczciwie płacący podatki poinformowali organa skarbowe o tym fakcie. Wtedy z tych podatków i kar znajdą się pieniądze na wasze podwyżki. Kary za nie uiszczenie POdatku są "słone" a w internecie jest masa ogłoszeń o korepetycjach . Wywiad skarbowy powinien ruszyć temat i znajdzie się kasa na podwyżki które sfinansują sami nauczyciele.

W
Wstyd

Kolejny desperat ?

K
Kacha

Wbrew temu, co piszecie to nauczyciele woleliby zlikwidować Kartę Nauczyciela i mieć 40-godzinny tydzień pracy, być w szkole od 7 do 15, tak by w tym czasie przygotować się do kolejnych lekcji, sprawdzić klasówki, kartkówki i inne prace, uzupełniać dokumentację, pisać sprawozdania etc. , a po powrocie do domu móc zająć się własnymi dziećmi, a nie ślęczeć popołudniami, czy wieczorami nad papierami i jak to bywa w wielu przypadkach drukować wszystko na własnym papierze i sprzęcie, bo nie każda szkoła ma warunki ku temu (tak, tak - nadal są szkoły, gdzie trzeba się ustawić w kolejce u sekretarki, zostawiając materiały do kserowania i jak dobrze pójdzie, to jeszcze tego samego dnia będą do odbioru). Zebrania z rodzicami, dyskoteki i wycieczki niech też się odbywają w tym czasie, bo za kilkudniowy wyjazd z dziećmi nauczyciel nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia, a odpowiedzialność karną ponosi, gdyby coś się wydarzyło. Ktoś wspomina o szkołach społecznych - niech powstają, tylko nie płaczcie, jak będziecie musieli płacić czesne. Nie wiem co tak boli społeczeństwo - wolne weekendy? ferie, w czasie których nauczyciele mają dyżury w szkołach? urlop w czasie wakacji, gdy wszelkie wczasy wychodzą najdrożej? Każdy z Was może zapisać się na te banalne studia z pedagogiki, na które ponoć każdy gamoń idzie. Studiujcie, piszcie prace i powodzenia w szkole. Będziecie mieć upragnione super przywileje.

W
Wstyd!

zlikwidować Kartę Nauczyciela !!!! co to za przywileje? płatny urlop przez rok ??? a pielęgniarki ciężej pracują i nie mają żądnych przywilejów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P
Przyszłość

Wszyscy w tych wpisach skupiacie się na tylko tu i teraz. Jeżeli chcecie aby wasze wnuki miały znakomitą kadrę a dzieci możliwość wyboru wspaniałego zawodu powinniście poprzeć strajk .Dzięki wyższym wynagrodzeniom zmieni się selekcja do zawodów nauczycielskich, powstanie konkurencja o miejsca na studia,których ukończenie da w perspektywie dobrą pracę z dobrą płacą.

R
Rodzic

Zgadzam się, nasza policja to się nadaje tylko do legitymowania starszych osób pijących w parku?

G
Gość

A jakie życie? Proszę Cię.. Jak coś grubszego się dzieje to zaraz L4
Daleko nie trzeba szukać, wystarczy pojechać na oczyszczanie jak tam śpią i wyrzucają śmieci po kurczakach

G
Grubciu

@Starszy
Ja wiem, Ty też jak i inni, że Ci co idą na pedagogike, czy socjologie to jest najgorszy sort z wyższym. Często mgr z pedagogiki idzie na zmywak tu się zgadzam. Bo osobiście sam się śmieje z ludzi, którzy idą na trasie kierunki, których być na studiach nie powinno, bo to jest ośmieszanie wyższej edukacji. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Jest wiele kierunków mega ciężkich od chemicznych po techniczne. Znasz jakiegoś magistra czy inżyniera, który robi w tartaku, czy za granicą ma zmywarku, bo ja nie. A po takich kierunkach jak pedagogika, socjologia jest ich pełno. Wracając do nauczycieli oni mają za sobą tylko 300 h z pedagogiki, które muszą zrobić by pracować z młodzieżą. Jednak należy wspomnieć, że wcześniej mają za sobą 5 lat ciężkiej pracy umysłowej by przekazywać swoją wiedzę naszym dzieciom.

G
Gość

Tylko że policjant naraża własne życie na służbie, natomiast nauczyciel co naraża ?
Wiec nie porównuj ich do policji !!!
Nauczyciele to kolejna uważająca się za guru kasta która trzeba zlikwidować , powiedz mi gdzie byli ci nauczyciele co chcą żyć lżej gdy zamykano szkoły jakieś kilka lat wstecz, czemu wtedy nie strajkowali ?!
Odpowiem Ci dlatego gdyż byli to koledzy z PO czy jak oni się tam nazywają i wtedy była cisza a przypomnij sobie ile szkół pozamykano i nic zero strajków.
Więc nie pitol mi tu o tym ze chcą mieć lżej jeżeli tak to niech strajkują ale w wakacje a nie kosztem dzieci i młodzieży maturalnej.
Dlatego każdemu rodzicowi który to przeczyta radzę pójdźcie do adwokata przygotujcie pozew przeciw Broniszowi o odszkodowanie.
Tyle w temacie.
CWP !!!

S
Starszy

O czym Wy piszecie? Nie wiem skąd pogląd że nauczyciele to elita społeczeństwa. Znam dobrze kilku nauczycieli i ŻADEN z nich nie był wybitną jednostką w szkole - jeżeli chodzi o wyniki własne. Szkoły szkolące nauczycieli to są dla maturzystów - wybory ostatniego rzędu. Jak się nigdzie na dostanę to idę na pedagogikę "przezimować" rok, a potem spróbuję jeszcze raz tam gdzie pierwotnie chciałem/chciałam ALE BYŁEM ZA SŁABY żeby się tam dostać. I tacy ludzie uważają się za elitę społeczeństwa!!! Każdy kto miał dziecko w szkole wie jak to wygląda, jak chcecie to mogę przykładami wraz z nazwiskami sypać jak z rękawa - demaskując patologię sławieńską, która tylko urządza sobie rewię mody jak ma się burmistrz zjawić na rozpoczęciu/zakończeniu roku szkolnego. Kompletny brak zaangażowania, tuszowanie patologii i towarzystwo wzajemnej adoracji, które nawet pół normalnego etatu nie jest w stanie wyrobić - a żądania płacowe z kosmosu. Niech pracują jak normalni ludzie - pełen etat (40 godzin tygodniowo), niech mają płacone za wyniki w pracy (tak jak wszędzie - lepsi zarabiają lepiej, słabsi gorzej). A w naszym Sławienku??? RÓWNANIE W DÓŁ, bo nawet jak się ktoś trafi kto chce coś porobić więcej z dzieciakami i się angażuje to towarzystwo wzajemnej adoracji/kliki/klany momentalnie ściągają go w dół, żeby samemu na tym tle nie wyglądać na NIEROBA.
JAKA PRACA TAKA PŁACA - tak być powinno
DAJ PINIONDZ - tak jest u nas

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3