Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

P. sławieński. Czy w szkołach i przedszkolach zimą będzie ciepło? Czy będą oszczędności? RAPORT

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
TT
Czy zimą wróci zdalna nauka? Innymi słowy, czy samorządy chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu odeślą dzieci do domu? Sprawdzamy, jak szkoły, przedszkola są przygotowywane do zimowego sezonu grzewczego.

Zima w szkołach i przedszkolach coraz bliżej

Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa mówi, że ten samorząd nie planuje zimą oszczędzać na ogrzewaniu w miejskich placówkach oświatowych.

- Przygotowujemy się do zimy, aby zapewnić ciągłość pracy w miejskich placówkach oświatowych i nie jest ona zagrożona z uwagi na to, że ceny ciepła idą w górę - mówi burmistrz.

Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo mówi, że tutaj też nie planuje się oszczędzania na ogrzewaniu i odsyłania dzieci na zdalne nauczanie zimą.

- Mamy już zapewniony opał do końca tego roku kalendarzowego - wylicza wójt. - Mowa o węglu i pelecie. Węgiel zdrożał trzykrotnie, ale mamy na jego zakup środki w budżecie gminnym. Kłopotem jest właśnie jego dostępność, a z drugiej strony trzeba mieć też miejsce, aby zapas węgla składować i o to też nie jest łatwo. Ale nie planujemy odsyłać zimą dzieci, ze szkół do domów. Jeśli była by trudna sytuacja z opałem to w pierwszej kolejności zaoszczędzimy na świetlicach wiejskich, ale na t en moment takich planów nie mamy - podkreśla wójt gminy Darłowo.

W Sławnie MPEC, dostarczający ciepło do jednostek miejskich, ma sporą część potrzebnego miału węglowego na sezon grzewczy i kolejne dostawy już zakontraktowane. Dlatego także i w Sławnie nie planuje się zamykania szkół zimą. Tak samo w gminie Malechowo. Gm. Sławno przechodzi na pompy ciepła - w trzech już są. Trwa montowanie ich we Wrześnicy.

- Działamy tak, aby nie trzeba było zimą organizować lekcji online - mówi wicewójt Artur Ciróg.

Janusz Bojkowski, wójt gm. Postomino mówi, że jest kłopot z kupnem węgla i dlatego samorząd pracuje nad zmianą źródła ciepła dla szkół w Postominie i Jarosławcu.

- Przy szkołach mamy panele fotowoltaiczne. Czyli swój prąd, a więc chcemy przejść na pompy ciepła zamiast węgla - informuje wójt. - Szkoły w Staniewicach i Pieszczu by pozostały przy węglu, ale docelowo też i taką zamianę tam planujemy.

Wójt dodaje, że zmiana dla Jarosławca i Postomina [największych szkół w gminie] rozstrzygnie się w ciągu kilku dni. Okaże się, czy gmina dokona zmian przed sezonem grzewczym.

Sławno. Wznowiono prace na terenie stadionu miejskiego ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto