Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto lista najwspanialszych kobiecych imion. Co unikatowego ma w sobie płeć piękna? Czy znaczenie imion ma sens? Sprawdź księgę imion kobiet!

KK
Oto lista najwspanialszych kobiet. Co unikatowego ma w sobie płeć piękna? Czy znaczenie imion ma sens? Sprawdź naszą listę ▶
Oto lista najwspanialszych kobiet. Co unikatowego ma w sobie płeć piękna? Czy znaczenie imion ma sens? Sprawdź naszą listę ▶ pixabay
"Czego pragną kobiety", to jeden z tych filmów, który kiedyś podbijał sale kinowe, dając producentom zarobić niemal 400 milionów dolarów, a współcześnie kojarzy nam się z każdym dniem, kiedy to święto swoje obchodzą właśnie panie. Czego pragną kobiety? Pytanie równie tajemnicze, co odpowiedź. Odpowiedź, co warto podkreślić subiektywna, gdyż w uczuciach ciężko o obiektywizm. Jakie kobiety są najwspanialsze? Sprawdźcie naszą listę!

Czy zwracasz uwagę na to, jakie ktoś nosi imię? Sprawdź skąd wzięła się popularność znaczenia imion

Znaczenie imion może być bardzo ważne dla ludzi, którzy szukają idealnego imienia dla swojego dziecka czy partnera. Ezoterycy wskazują liczne cechy, które na stałe są przypisane do danego imienia. Opinia ekspertów nie musi się co prawda w parze ze stanem faktycznym, jednak któż z nas nie miał tak, gdy czytając księgę imion i sprawdzając przypisane do niej cechy, nie miał od razu na myśli konkretnej osoby o tymże imieniu, która doskonale wpisywała się w kanon.

Znaczenie imion dla kultury

Imiona są często związane z kulturą i tradycjami. W różnych krajach i regionach na świecie istnieją unikalne tradycje związane z wyborem imienia dla dziecka. Na przykład w niektórych krajach rodzice wybierają imiona z listy imion narodowych, podczas gdy w innych krajach wybierają imiona zaczerpnięte z kultury.

Nadając imię lub wybierając osobę o konkretnym imieniu, niezwykle często sugerujemy się naszymi skojarzeniami m.in. z filmów muzyki, czy sztuki.

Znaczenie imion a cechy charakteru

Niektóre imiona mają charakterystyczne znaczenie, które może wpłynąć na cechy charakteru osoby noszącej dane imię. Na przykład imię Aleksandra oznacza obrońcę ludzi, co może odzwierciedlać cechy takie jak troskliwość, empatia i chęć do pomocy innym. Nie inaczej jest w przypadku męskich imion. Na przykład Krzysztof oznacza niosącego Chrystusa, co może symbolizować silne wartości religijne.

Na cechy charakteru przypisane do imienia zwracają uwagę także astrologowie, którzy na bazie znaczenia danego imienia potrafią dopasować potencjalnego partnera, czy zwrócić uwagę na te cechy człowieka, na które powinniśmy uważać, zmienić lub bardziej docenić.

Moda na imiona

Wiele imion staje się bardzo popularnych na dany czas i przyciąga uwagę rodziców. Na przykład imiona takie jak Lena, Emilia czy Amelia stały się ostatnio bardzo modne w Polsce i zyskują popularność wśród rodziców. Jak prezentują się najczęściej nadawane imiona w Polsce dzieciom w 2022 roku? Sprawdź nasze zestawienie.

Imiona w kulturze popularnej

W wielu krajach i kulturach popularne są imiona inspirowane kulturą. Na przykład imię Harry stało się bardzo popularne na świecie dzięki postaci Harry'ego Pottera. Imię Elsa z kolei zyskało na popularności dzięki postaci z filmu "Kraina lodu". Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie imiona możemy nadać naszym dzieciom, gdyż mogą być one zakazane przed dany Urząd Stanu Cywilnego.

Imiona a pochodzenie

Wiele imion ma swoje korzenie w różnych językach i kulturach. Na przykład imię Maria pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza gorycz, natomiast imię Katarzyna pochodzi z języka greckiego i oznacza czystą.

Znaczenie imion jest bardzo ważne dla wielu ludzi. Imiona mają swoje korzenie w kulturze, tradycji oraz języku, a ich wybór może wpłynąć na cechy charakteru osoby noszącej dane imię.

Czy można zmienić imię?

W Polsce zmiana imienia jest możliwa, jednak wymaga spełnienia określonych formalności.

Aby zmienić imię, należy:

  • Złożyć wniosek o zmianę imienia w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) lub w Sądzie Rejonowym w miejscu zamieszkania.
  • Wniosek musi być uzasadniony i podany w formie pisemnej.
  • Wniosek musi zawierać określenie nowego imienia oraz wyjaśnienie, dlaczego chcemy zmienić dotychczasowe imię.
  • Wniosek musi być podpisany przez osobę, która chce zmienić imię.
  • W przypadku, gdy osoba chcąca zmienić imię jest niepełnoletnia, wniosek muszą podpisać także rodzice lub opiekunowie prawni.
  • Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia, dowód osobisty oraz inne dokumenty, które mogą pomóc w uzasadnieniu potrzeby zmiany imienia.
  • Opłacić należy stosowną opłatę skarbową.

Po złożeniu wniosku urzędnicy będą przeprowadzali jego weryfikację i ewentualnie mogą poprosić o uzupełnienie brakujących dokumentów lub wyjaśnień. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostanie wydane postanowienie o zmianie imienia.

Warto pamiętać, że zmiana imienia może wiązać się z pewnymi konsekwencjami prawno-administracyjnymi, np. koniecznością aktualizacji danych w dokumentach i rejestrach, a także wskazaniem nowego imienia w kontaktach z różnymi instytucjami.

Czy i kiedy można zmienić imię dziecku

W Polsce dziecku można zmienić imię w każdym wieku, jednak wymagane są inne formalności w zależności od wieku dziecka.

Jeśli dziecko jest w wieku poniżej 7 lat, to rodzice mogą samodzielnie zmienić mu imię w USC, pod warunkiem, że zgadzają się na tę zmianę oboje rodzice, a nie ma przesłanek, które mogłyby skłonić urzędników do odmowy zmiany imienia.

Wniosek o zmianę imienia dziecka w wieku do lat 7 składa się na formularzu dostępnym w USC i wymaga dołączenia aktu urodzenia dziecka oraz dowodów osobistych obojga rodziców.

Jeśli dziecko ma między 7 a 14 lat, to zmiana imienia wymaga zgody dziecka, którego imię ma zostać zmienione. Wniosek o zmianę imienia składa się wtedy w Sądzie Rejonowym w miejscu zamieszkania dziecka. Do wniosku należy dołączyć akta dziecka oraz uzasadnienie zmiany imienia. W przypadku braku zgody dziecka, zmiana imienia może być dokonana wyłącznie przez sąd.

Jeśli dziecko ma powyżej 14 lat, to samo może złożyć wniosek o zmianę imienia. Jeśli rodzice zgadzają się na zmianę imienia dziecka, wówczas wniosek składa się w USC, a w przypadku braku zgody rodziców, w Sądzie Rejonowym.

Wniosek o zmianę imienia powinien być uzasadniony, a do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz dokumenty potwierdzające jego tożsamość.

W każdym przypadku konieczna jest opłata skarbowa za zmianę imienia.

Trwa głosowanie...

Czy przywiązujesz wagę do znaczenia imion?

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto