Oto jakie rosyjskie obiekty wojskowe widać na mapach Google w obwodzie kaliningradzkim. Co można zobaczyć na Google Maps? SPRAWDŹ

Redakcja
Takie rosyjskie obiekty wojskowe widać na mapach Google w obwodzie kaliningradzkim. Co można zobaczyć na mapach Google? SPRAWDŹ
Takie rosyjskie obiekty wojskowe widać na mapach Google w obwodzie kaliningradzkim. Co można zobaczyć na mapach Google? SPRAWDŹ Google Maps
Czy Google zdjął cenzurę z rosyjskich obiektów wojskowych? Jak się okazuje, te były dostępne już do dłuższego czasu. Jakie obiekty infrastruktury krytycznej Rosji widać w obwodzie kaliningradzkim z satelity? Co zwraca szczególną uwagę? Sprawdziliśmy, co tak naprawdę widać.

Co na mapach Google widać w obwodzie kaliningradzkim? Pokazujemy wybrane elementy infrastruktury krytycznej Rosji

Pokazujemy niektóre ze zdjęć obiektów mających znaczenie militarne znajdujących się w obwodzie kaliningradzkim - jedynym terenie Rosji graniczącym z Polską, a dokładniej z województwami warmińsko-mazurskim i pomorskim. Publikujemy także dwa zdjęcia z Białorusi.

Jeśli nie liczyć Korei Północnej, obwód kaliningradzki to jeden z najbardziej zmilitaryzowanych regionów świata. Co trzeci z obywateli tej rosyjskiej enklawy, liczącej około miliona mieszkańców, jest wojskowym, funkcjonariuszem sił bezpieczeństwa, pracownikiem cywilnym lub krewnym któregoś z reprezentantów rosyjskich struktur siłowych.

„Krym 2”, jak złowieszczo, ale i bardzo znamiennie nazywają obwód kaliningradzki rosyjscy wojskowi, to prawdziwe zagłębie sprzętu wojskowego. W Bałtijsku stacjonuje Flota Bałtycka z blisko czterema tysiącami marynarzy i 50 okrętami. Poza marynarzami w obwodzie stacjonuje jeszcze co najmniej 20 tysięcy żołnierzy (są to dane szacunkowe, gdyż przed ośmiu laty Rosja zawiesiła jednostronnie umowę z należącą do NATO Litwy o wzajemnej inspekcji ruchów wojsk).

To oczywiście nie wszystko. W pobliżu miejscowości Pionierskij funkcjonuje stacja radarowa, kontrolująca przestrzeń powietrzną nie tylko nad Bałtykiem i Europą Północną, ale faktycznie cały obszar pomiędzy Azorami i Grenlandią.

W obwodzie kaliningradzkim znajdują się także rakietowe kompleksy obrony powietrznej S-200 i S-400 o zasięgu bliskim 500 kilometrów. Rakiety te, jak informują znawcy techniki wojskowej, skutecznie mogą sparaliżować całą przestrzeń powietrzną Litwy, a także południowe obszary Łotwy oraz północny rejon Polski.

Jeszcze groźniejsze są rakiety „Iskander”, które trafiły do obwodu w październiku 2016 roku. „Iskandery” są zdolne do przenoszenia głowic z ładunkami jądrowymi, a ich maksymalny zasięg to nawet 700 kilometrów (według skromniejszych szacunków – 500). Ostatnio trafiły do obwodu jeszcze groźniejsze wyrzutnie Iskander-K - ich zasięg to 5500 km.

Obwód to także siły pancerne, które wciąż są wzmacniane. 11 Samodzielny Pułk Pancerny w Gusiewie, 79. Gwardyjska Brygada Zmechanizowana oraz Samodzielny Gwardyjski Zmechanizowany Pułk Obrony Wybrzeża zostały ostatnio wyposażone w czołgi T-72B3M najnowszej generacji.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie