Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica kamienicy odkryta. Pod podłogą osobiste rzeczy Niemców ze Sławna. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Robotnicy aż nie wierzyli, bo to co odkryli pod podłogą w mieszkaniu w Sławnie było we wspaniałym stanie zachowania. Wszystko było czuć dębowymi deskami pod, którymi się to znajdowało. To skarb Niemców, którzy uciekali przed wojną wkraczającą na Pomorze w 1945 roku. Byliśmy tuż po odkryciu skrytki w jednej z kamienic w Sławnie. Zobaczcie wszystko na zdjęciach.

Niemiecki depozyt z II wojny światowej w Sławnie odkryty

Niemiecki depozyt - osobiste rzeczy były ukryte... Konkretnie w kamienicy w mieście Sławno - woj. zachodniopomorskie. Depozyt znaleziono podczas remontu mieszkania. Schowali go Niemcy uciekający pod koniec II wojny światowej przed Armią Czerwoną.

Co odkryto pod podłogą? Prezentujemy to na zdjęciach. Skontaktował się z NAMi też mieszkaniec miasta Sławno, który mówi o rodzinie, która mogła ukryć skarb. Z historii wiadomo, że Sławno wyzwoliła Armia Czerwona oraz, że jej sołdatów się panicznie bano.

Końcówka II wojny światowej to zbliżający się front i Armia Czerwona, która wyzwalała miasto Sławno. W tym okresie dominował strach przed czerwonoarmistami. Kto mógł uciekał. Tak zrobiła rodzina Block z miasta Sławno. Ale nie była w stanie zabrać wszystkiego ze sobą. Część z majątku i pamiątek ukryła pod podłogą, w mieszkaniu w jednej z kamienic w centrum Sławna. Traf chciał, że mieszkanie było remontowane niedawno i po zerwaniu dębowej podłogi znaleziono poniemiecki skarb.

- To niezwykłe świadectwo historii powiatu sławieńskiego, Pomorza – ocenia Jan Górski, prowadzący w Dąbkach Izbę Pamięci. - To wszystko, co znaleziono w Sławnie ma wartość muzealną.

Po naszej wcześniejszej publikacji na temat poniemieckiego skarbu w Sławnie skontaktował się z NAMi mieszkaniec tego miasta.

- Ponad 20 lat temu pracowałem w Niemczech niedaleko Hamgurga. Moimi pracodawcami było starsze małżeństwo o nazwisku Block. Już wtedy były to bardzo wiekowe osoby. Pamiętam, że pan Block był szewcem, a więc zgadzało by się to z tym, co znaleziono w Sławnie. Gdy wracałem do domu to pan Block obdarował mnie różnymi parami butów, które sam wykonał lub naprawił. Bo w Niemczech, przy domu, miał też warsztat szewski – mówi sławnianin. - Teraz to małżeństwo już nie żyje.

Oto Sławno po zakończeniu II wojny światowej. Unikalne zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto