Skarb trafił do Nadleśnictwa Sławno
Skarb historyczny trafił do Nadleśnictwa Sławno. To unikalne żarno granitowe do produkcji mąki.
- Żarno jest granitowe i bardzo wiekowe - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Sławno. - Waży około 150 kilogramów i ma powierzchnię chropowatą. To na pewno ułatwiało wyrabianie w nim mąki - ocenia.
Nadleśniczy zaznacza, że żarno zostało znalezione na terenie Nadleśnictwa Sławno podczas prac leśnych. Konkretnie w gminie Kobylnica niedaleko miejscowości Kczewo. Akcentuje, że tego typu "sprzęt" był używany od czasów neolitycznych do średniowiecza do rozcierania zboża na mąkę.
- Tego typu żarna tworzyły odpowiednie kamienie z wydrążoną niecką, a płaskie od spodu - wyjaśnia Tadeusz Lewandowski. - Wytworzenie w nim mąki wyglądało w taki sposób, że wrzucano ziarno i przy pomocy tzw. rozcieracza robiono mąkę. Czy taki chleb był bezpieczny? Raczej nie, bo w takiej mące musiały się trafiać drobiny kamienne. Takie żarno jest bardzo fajną ciekawostką historyczną z naszych ziem i przenieśliśmy je na teren naszego nadleśnictwa za zgodą konserwatora zabytków - podkreśla.
Nadleśniczy mówi jeszcze, że przeniesienie żarna było m.in. podyktowane tym, aby je zabezpieczyć przed ewentualnymi "amatorami" takich zabytkowych przedmiotów.
Niemcy ukryli w Sławnie najcenniejsze rzeczy. Skarb pod podł...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?