Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Narwią w Tykocinie powstanie ścieżka dydaktyczna. Ma zwiększyć walory turystyczne miasta i chronić przyrodę

red
Nowa ścieżka dydaktyczna pozwoli obserwować żwierzęta w ich naturalnym środowisku i obcowania ludzi z naturą, z drugiej strony, z drugiej strony wykaże troskę o zachowanie dobrego stanu przyrody
Nowa ścieżka dydaktyczna pozwoli obserwować żwierzęta w ich naturalnym środowisku i obcowania ludzi z naturą, z drugiej strony, z drugiej strony wykaże troskę o zachowanie dobrego stanu przyrody Wojciech Wojtkielewicz
Trakt pieszo-rowerowy, stylowe ławki i energooszczędne oświetlenie, nowa szata roślina - tak ma wyglądać najnowsza atrakcja Tykocina. Wzdłuż Narwi powstanie prawie 1,5- kilometrowa ścieżka edukacyjna. Z jednej strony ma się przyczynić do podniesienia walorów miasta, z drugiej- zabezpieczyć obszary chronione przez nadmierną i niekontrolowaną presją turystów.

Teraz jesteśmy odwróceni do rzeki. Została troszeczkę przez nas zaniedbana. A przecież Narew jest naszym walorem nie tylko turystycznym, ale i przyrodniczym - mówi burmistrz Mariusz Dudziński. - W czasie konsultacji mieszkańcy jednomyślnie stwierdzili, że potrzeba jest ścieżka edukacyjna. I zastanawiali się dlaczego do tej pory jeszcze jej nie ma.

Ścieżka poprowadzi - jeśli spojrzymy od placu Czarneckiego - wzdłuż Narwi po obu stronach mostu: od niego w lewo w kierunku jazu, a w drugą stronę w kierunku magistratu. Tu będzie wychodzić na ul. Poświetną i 11 Listopada.

- W ten sposób ruch turystów będzie skierowany na pomnik Orła Białego, który jest bardzo ważnym aspektem kulturowym i historycznym miasta - tłumaczy burmistrz. - A i sam budynek urzędu miejskiego to przecież XVII wieczna rezydencja ekonomiczna.

Zobacz też:Jedyny taki w Polsce szturm na zamek

Ścieżka będzie miała prawie 1,5 km. W ramach jej budowy powstanie pieszo-rowerowa nawierzchnia z kostki kamiennej, zamontowane zostaną stylowe ławki z drewnianymi oparciami oraz oświetlenie solarne, nowe kosze na śmieci, tablice edukacyjno-informacyjne oraz nowa szata roślina.

Ścieżka ma kosztować około 4 mln. Miasto stara się o dofinansowanie z partnerstwa polsko-litewskiego, ale też z budżetu województwa. W poniedziałek na sesji sejmiku radni zdecydują, czy udzielą 1,5 mln zł dofinansowania na projekt.

- Jeśli radni przyznają nam dotację, to będzie dla nas ogromne wsparcie - mówi burmistrz Mariusz Dudziński.

Czytaj też:Niezwykły pomnik historii

Ścieżka przyczyni się też do zmniejszenia antropopresji, czyli ma zabezpieczyć obszary chronione przez nadmierną i niekontrolowaną presją turystów.

- Pozwoli obserwować żwierzęta w ich naturalnym środowisku i obcowania ludzi z naturą, z drugiej strony, z drugiej strony wykaże troskę o zachowanie dobrego stanu przyrody - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały sejmiku. - Dodatkowo nasadzenia nowej rośliności przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz przeciwdziałąć zmianom klimatu. Także przez montaż oświetlenia solarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto