MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na placu Niepodległości był duży ruch. Przemieszczali się piesi i auta. Jedna z głównych ulic Jeleniej Góry cztery razy zmieniała nazwę

Alina Gierak, JO
Na placu Niepodległości było targowisko, zgrzytały po torowiskach tramwaje i skupiał się ruch głównie w stronę Cieplic. Do dziś plac jest ważnym węzłem komunikacyjnym, choć zatracił sporo z klimatu dawnych lat.
Na placu Niepodległości było targowisko, zgrzytały po torowiskach tramwaje i skupiał się ruch głównie w stronę Cieplic. Do dziś plac jest ważnym węzłem komunikacyjnym, choć zatracił sporo z klimatu dawnych lat. fotopolska.eu
Dzisiejszy Plac Niepodległości w Jeleniej Górze czterokrotnie zmieniał nazwy. Warmbrunner Platz, Adolf-Hitlerplatz, pl. Cieplicki i pl. Bieruta z pomnikiem wdzięczności Armii Czerwonej, charakterystycznym kioskiem i "Latarnią morską" (rozebrano ją w 1948 r.) to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tej części Jeleniej Góry. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał ten zakątek.

Sto lat temu był to Warmbrunner Platz (Plac Cieplicki), pełen życia ważny punkt miasta. Jeździły tramwaje, a na rogu obecnej ulicy Długiej stał słynny Dom Kawy, czyli Cafe Restaurant Central Karla Lüdera. Można tam było napić się najlepszej kawy firmy Julius Meinl. Tej z maurem w czerwonym fezie.

9 lutego 1900 roku ruszyły pierwsze tramwaje elektryczne. Warmbrunnerplatz stał się węzłem komunikacji szynowej, skąd – od ulicy Długiej i Promenady – rozwidlały się tory ku dawnym koszarom na dzisiejszej ulicy Obrońców Pokoju (Hospitalstrasse) oraz w kierunku Malinnika (Herischdorf), a później Cieplic, Sobieszowa i Podgórzyna (Warmbrunn, Hermsdorf i Giersdorf). W roku 1914 zlikwidowano połączenie z koszarami. Wagony z centrum do Cieplic zmierzały przez Langstrasse (Długa), a te w kierunku jeleniogórskiego dworca – jeździły Promenadą (Bankowa).

W pochodzących z początku XX wieku imponujących kamienicach znajdowały się lokale gastronomiczne (na parterach).

W 1933 roku zmieniono nazwę placu na Adolf Hitler Platz.

Po zakończeniu działań wojennych i zamianie nazwy miasta z Hirschberg na Jelenia Góra, zmieniono też patrona placu na Bolesława Bieruta. Na rogu Bankowej stanął pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, przedstawiający niezwyciężonego żołnierza, tulącego pod pepeszą małą dziewczynkę. "Iwan", bo tak go nazywano zniknął w początkach lat 90.XX wieku. Pomnik przeniesiono na cmentarz przy ulicy Sudeckiej.

W domu towarowym i przyległej zautomatyzowanej restauracji urządzono lokale zwane z początku Grotą, a później – Stylową. Wielu jeleniogórzan pamięta ten „kultowy” w czasach PRL lokal. Potańcówki, zabawy, obiady pracownicze… Stylowa przetrwała do końca lat 80. XX wieku.

Po likwidacji tramwajów w 1969 roku plac Bieruta nie stracił pozycji na drogowej mapie miasta. Wciąż był jednym z najbardziej ruchliwych punktów. Z czasem przebudowano go i zmieniono organizację ruchu. W 1989 roku zmieniono jego nazwę na plac Niepodległości.
I choć dzisiaj nie ma Domu Kawy i nie ma pomnika "Iwana", to nadal jest to bardzo ruchliwe i głośne skrzyżowanie, gdzie koncentruje się ruch w Jeleniej Górze.

Na podstawie Ivo Łaborewicz „Słownik ulic i innych nazw miejskich Jeleniej Góry”

Zobaczcie, jak 100 lat temu wyglądał plac Niepodległości

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto