Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mocny głos - protest - gmin uzdrowiskowych ze Szczecina, a w tym Uzdrowiska Dąbki [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Ze Szczecina popłynął mocny sygnał dla rządu. Chodzi o opłaty uzdrowiskową i miejscową, które mogą zostać zabrane samorządom. Uzdrowiskowe gminy, woj. zachodniopomorskiego, mówią jednym głosem, że to zły pomysł rządu PiS. W tym gronie jest m.in. Uzdrowisko Dąbki w gminie Darłowo.

- Wspólnie z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego oraz z samorządowcami prowadzącymi uzdrowiska w województwie zachodniopomorskim tj. Świnoujścia, Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego oraz Połczyna Zdroju wyraziliśmy zaniepokojenie możliwością odebrania gminom uzdrowiskowym opłaty uzdrowiskowej oraz miejscowej - mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo na terenie, której jest Uzdrowisko Dąbki.

Na co samorządy przeznaczają pieniądze uzyskane z opłat?

- Dzięki tym środkom uzdrowiska wykonują zadania związane z rozwojem infrastruktury uzdrowiskowej, turystycznej oraz komunalnej. Likwidacja opłaty uzdrowiskowej może doprowadzić do braku możliwości rozwoju Uzdrowiska Dąbki oraz naszych miejscowości turystycznych - komentuje wójt Radosław Głażewski.

Rząd PiS w dokumencie zwanym „Białą Księgą Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”, która powstała na zamówienie Ministerstwa Sportu i Turystyki, zapowiedział pozbawienie gminy dochodów z opłat uzdrowiskowej i miejscowej. Ma je zastąpić zarządzany centralnie podatek turystyczny, którego podziału dokona nowa instytucja - Centralny Fundusz Promocji Turystyki.

Oznacza to, że rządowe agendy zagarną z budżetów gmin Pomorza Zachodniego nawet do 100 mln zł. Mowa o 60 mln zł, które pochodzą z opłaty uzdrowiskowej oraz środkach z opłaty miejscowej. Tę pierwszą pobierają gminy-uzdrowiska i wykorzystują na niezbędne inwestycje. Opłata miejscowa to danina pobierana od osób wypoczywających w gminach o walorach turystycznych.

- Nie będziemy bierni wobec tego typu zamachu na nasze małe ojczyzny. Sprawa jest bardzo poważna i dotyczy tak naprawdę możliwości dalszego inwestowania w nasze uzdrowiska i tego, czy będą w stanie utrzymywać swoje uzdrowiskowe walory - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas spotkania marszałek oraz włodarze gmin uzdrowiskowych Pomorza Zachodniego wystosowali pismo do zachodniopomorskich parlamentarzystów, w którym protestują przeciwko zapisom „Białej Księgi”.

I Andrzejkowy Bal Charytatywny SP nr 3 ZDJĘCIA, WIDEO. Na pa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto