Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura próbna z Nową Erą 2024. Ostatni dzień egzaminów. Oto harmonogram i najważniejsze informacje. Podsumowanie matur z Nową Erą

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W styczniu 2024 zorganizowano kolejne matury próbne. Tym zostały przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. Kto mógł wziąć udział w testach diagnostycznych? Jaki wyglądał harmonogram matur próbnych? Gdzie szukać arkuszy i odpowiedzi? Na łamach naszego serwisu w dniu konkretnego egzaminu zamieszczaliśmy relacje uczniów i opinie na temat testów diagnostycznych. Przypominamy, że matury próbne z Nową Erą obejmowały zarówno zakres podstawowy, jak i rozszerzony.

Spis treści

Matura próbna z Nową Erą 2024

Egzamin maturalny w 2024 zbliża się wielkimi krokami. Oprócz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej próbne matury organizowane są także przez poszczególne wydawnictwa. W listopadzie 2023 roku odbyły się matury próbne z Operonem, a w styczniu 2024 roku uczniowie przystąpili do testów diagnostycznych organizowanych przez Wydawnictwo Nowa Era.

uczniowie piszą egzamin
Harmonogram i najważniejsze informacje na temat diagnozy maturalnej z Nową Erą fot. Wojciech Matusik / Polska Press zdjęcie ilustracyjne

Sugerowany termin przeprowadzenia testów to 4-11 stycznia 2024 roku, jednak wcześniej szkoły musiały zgłosić chęć udziału w diagnozie.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura próbna z polskiego z Nową Erą?

Jak uczniom poszły matury próbne w styczniu?

W pierwszych dniach egzaminów próbnych organizowanych przez wydawnictwo Nowa Era uczniowie przystąpili do matur na poziomie podstawowym. Z relacji maturzystów wynika, że na egzaminie z języka polskiego uczniowie musieli zmierzyć się z następującymi tematami:

 • Jakie decyzję podejmuje człowiek w przełomowych momentach swojego życia i czym je motywuje
 • Zaufanie jako podstawa relacji międzyludzkich

Ponadto w arkuszu znalazły się zadania związane z takimi lekturami jak: „Antygona”, „Potop”, „Wesele” czy „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Kolejnego dnia (5 stycznia) odbyła się matura próbna z matematyki. Uczniowie zaznaczali, że było dużo zadań z geometrii.

W poniedziałek tegoroczni maturzyści przystąpili do ostatniej podstawowej matury próbnej, czyli egzaminu z języka angielskiego lub innego języka obcego. Opinie uczniów, tak jak to zwykle bywa w tym przypadku, oceniali tę maturę jako łatwą.

Zobacz, co znalazło się na maturach rozszerzonych i jakie były komentarze zdających:

Przypominamy harmonogram matur próbnych z Nową Erą

3 stycznia 2024 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń. Chęć wzięcia udziału w diagnozie można było zgłosić za pośrednictwem strony Nowej Ery. Arkusze egzaminacyjne zostaną udostępnione na portalu „Matura diagnoza Nowa Era” w następujących terminach (PP oznacza poziom podstawowy, a PR – poziom rozszerzony):

 • 2.01.2024 – j.polski PP, biologia PR, matemtyka PP, historia PR,
 • 4.01.2024 – j.angielski PP i PR, j.niemiecki PP i PR, j.polski PR, chemia PR,
 • 8.01.2024 – matematyka PR, WOS PR, geografia PR, fizyka PR.

Szkoły mogą przeprowadzić matury próbne z Nową Erą w dogodnym dla siebie terminie, jednak sugerowany przez wydawnictwo harmonogram przedstawia się następująco:

4 stycznia 2024 r.

5 stycznia 2024 r.

8 stycznia 2024 r.

 • Język angielski/Język niemiecki PP – godz. 9.00
 • Język angielski PR/Język niemiecki PR – godz. 14.00

9 stycznia 2024 r.

 • Język polski PR – godz. 9.00
 • Chemia PR – godz. 14.00

10 stycznia 2024 r.

 • Matematyka PR – godz. 9.00
 • Wiedza o społeczeństwie PR – godz. 14.00

11 stycznia 2024 r.

 • Geografia PR – godz. 9.00
 • Fizyka PR – godz. 14.00

Matura próbna 2024 z Nową Erą – arkusze i odpowiedzi

Uczniowie, którzy przystępowali do diagnozy, zastanawiają się, gdzie mogą znaleźć arkusze i odpowiedzi do zadań. Zapytaliśmy o to wydawnictwo.

Poinformowano nas, że „że arkusze oraz odpowiedzi dostępne są tylko dla zalogowanych użytkowników w terminie określonym w harmonogramie”.

Większość szkół w Polsce wybiera Diagnozę z Nową Erą, ponieważ dyrektor uzyskuje gwarancję, że nawet po zakończonych diagnozach testy nie są udostępniane, ani przekazywane szkołom, nauczycielom czy rodzicom (wyjątkiem są niektóre arkusze maturalne, które można pobrać również ze strony www.terazmatura.pl) – zaznaczono.

Dostęp do arkuszy i sugerowanych odpowiedzi będą mieć więc tylko nauczyciele sprawdzający prace.

Diagnoza przed maturą – okazja do sprawdzenia umiejętności

Matury próbne to szansa, by sprawdzić, co jeszcze należy powtórzyć przed majowym egzaminem dojrzałości, ale także okazja do oswojenia się z formułą egzaminu m.in. czasem pracy oraz konstrukcją zadań.

CKE nie rekomenduje stawiania ocen za matury próbne.

Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia. Niezbędne jest przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy – można przeczytać w komunikacie.

Matury próbne z CKE za nami

Przypominamy, że w terminie 6-8 grudnia 2023 roku odbyły się próbne matury organizowane przez CKE. Obejmowany one jedynie egzaminy na poziomie podstawowym. Warto przypomnieć sobie, co znalazło się w arkuszach z poszczególnych przedmiotów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura próbna z Nową Erą 2024. Ostatni dzień egzaminów. Oto harmonogram i najważniejsze informacje. Podsumowanie matur z Nową Erą - Strefa Edukacji

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto