Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królowe rzek, potężne trocie i łososie na tarle w Sławnie. Zdjęcia. Kiedy będzie można je łowić?

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Trocie i łososie - królowe rzek na tarle. Sławnie można doskonale zobaczyć to widowisko w pobliżu tzw. mostu kolejowego. Byliśmy tam popołudniu i woda aż gotowała się od królewskich ryb, ale da się zauważyć, że mają one białe plamy - patrz zdjęcia. Plamy przypominające pleśń lub nalot.

Tarło troci i łososi w Sławnie

Zdjęcia wykonaliśmy w pobliżu mostu kolejowego w Sławnie. Trocie i łososie rokrocznie wpływają do Kanału Miejskiego będącego dopływem rzeki Wieprzy. Tarło tych ryb to wspaniały spektakl. Tyle, że da się zauważyć, że potężne ryby są w białe plamy - przypominające nalot lub pleśń. Co dzieje się z rybami? Chorują na tzw. pleśniawkę.

Pleśniawka - to choroba ryb, którą można rozpoznać po białym nalocie. Wywołują ją grzyby z rodzaju Saprolegnia i Achlya. Grzyb ten rozwija się na uszkodzonej tkance ryb w postaci kłaczków pleśni podobnej do "brudnej waty". W dalszym stadium choroby następuje zniszczenie skóry, a w bardzo zaawansowanej również ubytek tkanki mięsnej. Nieleczone objawy powodują szybki rozwój choroby i prowadzą do śmierci chorej ryby.

Najczęściej mówią, że "plamiaki" to ryby sztucznie rozmnożone, które mają problemy w górskich rzekach.

Trocie i łososie są rybami andronomicznymi, czyli w czasie tarła zmieniają środowisko ze słonych wód morskich na słodkie w rzekach i kanałach będących ich dopływami. Do rozrodu potrzebują dna kamienistego. I takie jest w Sławnie w pobliżu mostu kolejowego.

Łososie i trocie są do siebie podobnymi rybami. Dorosły łosoś osiąga wagę do 30 kg i długość 1,5 metra, troć - do 20 kg i 1,2 metra. Oba gatunki rozpoczynają tarło w październiku i trwa ono do stycznia. W związku z tym wędkarzy obowiązuje zakaz połowu od 1 października do 31 grudnia.

Gdzie występują trocie i łosie w powiecie sławieńskim?

Wieprza jest zaliczana do najbardziej urodziwych rzek przymorskich, wypływa z jeziora Białego na Pojezierzu Bytowskim, a jej całkowita długość wynosi 140,3 kilometrów, z czego 70 km odcinek, od spiętrzenia w Kępicach do ujścia, traktuje się jako łowisko trociowe. Wieprza jest uznanym łowiskiem, licznie odwiedzanym prze cały rok. Od stycznia trafiają się piękne pstrągi, okonie i szczupaki. Na odcinku nizinnym w okolicach Darłowa można złowić dorodne leszcze, płocie, jelce, jazie i klenie. Ponadto można spotkać ryby: łosoś, lipień, węgorz, wzdręga, miętus.

Rzeka Grabowa ma charakter górski. Wypływa z jeziora Łąkie na pojezierzu Bytowskim. Jest to największy dopływ rzeki Wieprzy – wpada do niej niedaleko Darłówka, około 1 kilometra od jej ujścia do Bałtyku. Grabowa ma 71 kilometrów długości. Rzeka ceniona jest przez wędkarzy ze względu na bogactwo ryb łososiowatych. Szczegółnie dobrze łowi się tu pstrągi i trocie. Występują tu również ryby: kleń, lipień, jaź, płoć, leszcz, szczupak, wzdręga, węgorz, łosoś.

Trocie i łososie tarło odbywają w nadmorskich rzekach górskich i ich dopływach. Na zdjęciach Kanał Miejski w Sławnie

Królewskie ryby wielkie jak smoki. Są na tarle w Sławnie i m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto