Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kotlety z czasów II wojny światowej mają się świetnie. Skarby z gminy Darłowo. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
To niezwykłe miejsce w gminie Darłowo, które chętnie odwiedzają wycieczki szkolne
To niezwykłe miejsce w gminie Darłowo, które chętnie odwiedzają wycieczki szkolne TT
Tadeusz Konieczny ze Starego Jarosławia prowadzi Izbę Pamięci w, której zgromadził różne eksponaty dotyczące historii Pomorza. To istny wehikuł czasu, który przenosi nas w czasy II wojny światowej, ale także i wcześniej. Znajdziecie tutaj prawdziwe skarby świadczące o minionych pokoleniach i ich historii.

Stary Jarosław - niezwykła izba

Co można zobaczyć w tym unikalnym miejscu? Pamiątki z Pomorza związane z II wojną światową m.in. z Rugenwalde - Darłowa, Sławna. Są tzw. notgeldy - niemiecka nazwa pieniądza zastępczego, emitowanego najczęściej na początku XX wieku - z naszego regionu. To prawdziwy wehikuł czasu, gdzie czas właśnie się zatrzymał.

- Zbieram te wszystkie rzeczy, jako świadectwo minionych wydarzeń. Świadectwo ludzi, którzy tutaj mieszkali - mówi Tadeusz Konieczny, pasjonat historii ze Starego Jarosławia w gminie Darłowo.

Każda rzecz ma swoją duszę - historię. Przedmioty trafiają do Izby Pamięci w różny sposób. Część z nich pasjonat dokupuje, inne wymienia. Czasem ktoś ze znajomych z rodziny zrobi mu nietypowy prezent na urodziny znając jego zamiłowania do historii.

- Nie ukrywam, że kotlety z czasów II wojny światowej są jednym z ciekawszych eksponatów - mówi Tadeusz Konieczny. - Takie zapasy robili mieszkańcy pod koniec II wojny światowej. Ukrywali je w ziemi, gdy przesuwał się front. Żywność wtedy była w cenie. Jak widać kotlety nadal są w świetnym stanie, bo zostały zawekowane. Natrafiono na nie podczas prac ziemnych wykonywanych przez koparkę w niedalekiej okolicy - dodaje.

Robotnicy byli zaskoczeni - gmina Darłowo

Nasz rozmówca opisuje, że robotnicy, którzy natrafili na słoiki z kotletami (na terenie gminy Darłowo) jeden z nich rozwekowali.

- Byli zaskoczeni, bo kotlety były jak świeże bułeczki. Nic nie straciły ze swojego zapachu. Dosłownie, jakby ktoś je wczoraj zapakował do słoika - mówi Tadeusz Konieczny.

Zobaczycie także żelazko z duszą, cegły z poniemieckich fabryk wypalane z nazwą danej firmy i miejscowości np. Schlawe - Sławno. Są stare mapy Pomorza, czy lodówka, ale nie na prąd.

Szkoła Podstawa nr 2 w Sławnie. Rozpoznacie siebie, koleżank...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto