Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne tablice zamocowano na Wschodnim Falochronie w Galerii Morskiej Darłowa [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 projekt prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej przywrócenia Galerii Morskiej na Falochronie Wschodnim w Darłówku wzbogacił się o kolejne tablice upamiętniające Ludzi Morza, Firmy, Instytucje i Wydarzenia, które przyczyniły się do rozsławienia Darłowa i rozwoju gospodarki morskiej.

Zamocowano następujące tablice poświęcone:

SAR- MORSKIEJ SŁUŻBIE POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA. SAR (ang. Search And Rescue) zajmuje się ratowaniem ludzi i obiektów na morzu oraz zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska Morskiego. Powołana w 2002 roku SAR ma swoje korzenie w Polskim Ratownictwie Okrętowym, utworzonym w 1951 roku.
Morska Stacja Ratownicza ma swą siedzibę w Darłowie przy ul. Wilków Morskich 23 i posiada Morski statek ratowniczy typu SAR-1500 m/s Tajfun

ZESPOŁOWI SZKÓŁ MORSKICH.
1 września 1953 roku utworzono Zasadniczą Szkołę Rybołówstwa Morskiego. Od roku 1972 roku w szkole kształci się techników o specjalnościach: mechanika okrętowa, nawigacja, logistyka, hotelarstwo. Szkoła ma własny statek, warsztaty i internat. Posiada certyfikat ISO 9001. W ciągu ponad 65 lat istnienia mury szkoły opuściło ponad 5000 specjalistów morskich.

ZDZISŁAWOWI JUSZCZAKIEWICZOWI.
Kapitan darłowskiego Portu w latach 1945-48. Porucznik Obserwator Morskiego Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej II RP. Podczas walk w obronie Helu na początku X 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Po wojnie pracował w Morskim Instytucie Rybackim delegatura Darłowo i Stoczni Rybackiej. Inwigilowany przez UB z obawy przed aresztowaniem wraz z najbliższą rodziną udał się motorówką do szwedzkiego Portu Simirshamn, gdzie otrzymał azyl.

KUTROWI RAKIETOWEMU ORP DARŁOWO
Podniesienie bandery na tym okręcie odbyło się 20 stycznia 1972 roku. Miał długość 39,5 m, szerokość – 7,6 m i wysokość-9 m. Uzbrojony był w 2 armaty AK-230, 4 wyrzutnie rakiet przeciw okrętowych oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych. Do portu w Darłowie wpłynął po raz pierwszy w marcu 1973 roku. Na morzu przebywał przez ponad 55 tys. godz. (przepływając ponad 50 tys. Mm. Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 2 tys. marynarzy. Banderę opuścił 7 lutego 2003 roku.
Miał numer burtowy 430, a imię i herb nosił od miasta Darłowa. Cząstka jego wyposażenia znajduje się w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

WĘDKARZOM Z KOŁA PZW ŁOSOŚ W DARŁOWIE
Wędkarstwo w Darłowie zawsze było popularną dziedziną rekreacji i sportu. Dzieje się tak, dlatego że są tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Od kilku lat coraz bardziej rozwija się wędkarstwo morskie. 16 lutego 1947 roku w Sławnie powstał powiatowy ZSTW. W Darłowie utworzono jego oddział w tym samym roku. Pierwszym prezesem darłowskiego oddziału ZSTW został wędkarz, ułan i późniejszy rymarz Jan Świętosławski.

URZĘDOWI MORSKIEMU
Do 1953 port Darłowo podlegał pod Zarząd Małych Portów, a następnie pod Morski Urząd Rybacki w Słupsku. Od lipca 1954 pod Koszaliński Urząd Morski z siedzibą w Słupsku. W granicach nadzoru UM w Słupsku znajduje się 170,5 km linii brzegowej środkowego wybrzeża. UM w Słupsku zajmuje się bezpieczeństwem żeglugi, oznakowaniem nawigacyjnym, ochroną wybrzeża a także inwestycjami portowymi. Podlegają mu Kapitanat Portu i Obwód Ochrony Wybrzeża w Darłowie.

ZARZĄDOWI PORTU MORSKIEGO DARŁOWO
ZPMD działa od 6 marca 2000 roku. Zarządza, modernizuje infrastrukturę portową, świadczy usługi i pobiera opłaty portowe. Podlegają mu: port handlowy, rybacki i marina jachtowa. W porcie działają: Stocznia Darłowo. Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb, morskie służby ratownicze oraz terminal pasażerski

Łącznie na Wschodnim Falochronie znajduje się obecnie 15 tablic.

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Sławnie 6 stycznia 2022 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto