Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Kolarski BCM Nowatex Uzdrowisko Dąbki Ziemia Darłowska

Tomasz Turczyn
Klub Kolarski BCM Nowatex Uzdrowisko Dąbki Ziemia Darłowska

- Okres zimowy i przygotowań przedsezonowych przebiegł bez większych zakłóceń i udało się zrealizować założenia treningowe co napawało optymizmem przed zbliżającym się okresem startowym - mówi Artur Szarych, trener darłowskich kolarek.- W okresie tym przeprowadzono kilka obozów kondycyjnych (Borne Sulinowo) i zgrupowanie w terenie górskim (Karpacz) oraz konsultacje na torze kolarskim (Pruszków). Pierwsze starty w kwietniu pomimo nieprzyjaznej iście zimowej pogody pokazały, że kierunek przygotowań był słuszny a w raz z kolejnymi wiosennymi miesiącami nasze zawodniczki zaliczały kolejne wygrane i miejsca na podium w wyścigach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej zarówno tak na szosach jak i na torach kolarskich choć od czasu do czasu jak to w sporcie szczęście nas omijało i poczuliśmy gorycz porażki. Niemniej jednak dobra passa i wiele rekordów życiowych w konkurencjach wymiernych (na czas) bardzo dobrze wpłynęła na morale całego zespołu co napawało optymizmem przed zbliżającymi się imprezami rangi mistrzowskiej we wszystkich kategoriach, których cała seria miała rozpocząć się od połowy czerwca.

Pierwszą odsłoną były Młodzieżowe Mistrzostwa Polski na torze w Pruszkowie skąd dziewczyny (juniorki, orliczki) przywiozły 13 medali w tym trzy tytuły Mistrzyni Polski w kategorii juniorek: Katarzyna Kirschenstein indywidualnie na 2 km i wspólnie z Dorotą Tarczyło w sprincie drużynowym oraz Patrycja Jacyszyn w scratchu. Kilka dni po tym odbyły się również szosowe młodzieżowe mistrzostwa skąd dziewczyny dołożyły kolejne 4 medale w tym złoto Karoliny Komoś ze startu wspólnego juniorek. Konsekwencją udanych zawodów na torze i szosie było powołanie powołanie naszych medalistek do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy. Pierwsze odbyły się w Portugalskiej Nadii gdzie Dorota Tarczyło otarła się o medal w sprincie drużynowym zajmując czwarte miejsce ustępując w walce o brąz drużynie holenderek. Również „najgorsze” miejsca dla sportowca wywalczyła Katarzyna Kirschenstein gdzie w wyścigu drużynowym na dochodzenie również Polki nieznacznie uległy w walce o 3 miejsce musiały uznać wyższość drużynie włoskich cyklistek, ponadto po sześciu wyczerpujących konkurencjach omnium, Kasia uplasował się na wysokim piątym miejscu na Starym Kontynencie. Kolejne Mistrzostwa Europy tym razem na szosie odbyły się w Holandii w miejscowości Goes. Do Kadry Polski zakwalifikowano cztery nasze zawodniczki Daria Fabiszak wśród zawodniczek do lat 23 oraz trzy juniorki Karolinę Komoś, Patrycję Jacyszyn i
Katarzynę Kirschenstein. Zawody bardzo trudne odbywały się w zawrotnym tempie najlepszą lokatą wśród juniorek może poszczycić się Patrycja Jacyszyn, gdzie ukończyła wyścig na 24 lokacie wśród juniorek. Pozostałe nasze zawodniczki pomimo wysokich aspiracji i ambicji bardzo smutno będą wspominać tę imprezę, gdzie kraksy i defekty sprzętu skutecznie wyeliminowały je z walki o wysokie lokaty.
Wakacyjny sezon to był czas bardzo udanych Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży na szosie i torze (Mistrzostw Polski juniorek młodszych) gdzie nasze dziewczyny wywalczyły 5 medali w tym 3 złota i trzy trykoty Mistrzyń Polski zdobyły Daria Pikulik w sprincie i wyścigu punktowym oraz Marlena Karwacka w keirinie. Był to także czas w którym młodziczki walczyły o swoje trofea a ku naszemu miłemu zaskoczeniu łącznie na szosie i torze wywalczyły 8 krążków Międzywojewódzkich Mistrzostw młodziczek w tym dwa złota, Wiktorii Pikulik na 1000 metrów i wspólnie z Wiktorią Konopką w dwójkach na szosie. Sezon letni tradycyjnie kończyły Górskie Mistrzostwa Polski gdzie honor „nadmorskich górali” uratowała Katarzyna Kirschenstein zdobywając brąz w kategorii juniorek. Wrzesień był miesiącem szosowych Mistrzostw Świata i Drużynowych Mistrzostw Polski. Na światowy czempionat do Holandii - Valkenburg ”załapały” się dwie nasze zawodniczki Katarzyna Kirschenstein oraz jeżdżąca w naszych barwach od września Łucja Pietrzak. Podczas tej bardzo medialnej imprezy transmitowanej przez liczne media Łucja finiszowała na 14 a Kasia na 22 pozycji (i tu ciekawostka zwyciężyła Brytyjka Lucy Garner zdobywając „kolarskiego wielkiego szlema” dwa tytuły Mistrzyni Świata i Mistrzostwo Europy). Ostatni weekend września odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski gdzie cztery medale wywalczyły Darłowianki w tym dwa złota! Z tytułu Mistrzyni Kraju mogły się cieszyć dwójka juniorek Kirschenstein - Pietrzak oraz drużyna juniorek młodszych w składzie Patrycja Jasińska, Monika Graczewska, Marlena Karwacka oraz Daria Pikulik. Sezon ścigania zakończyliśmy w październiku gdzie najjaśniejszym punktem był brązowy medal Mistrzostw Polski elity w sprincie drużynowym, lecz ty cenniejszy że zdobyty przez parę juniorek Tarczyło – Kirschenstein.

- Był to rok trudny do przewidzenia, gdzie było sporo utrudnień, które w trakcie sezonu częściowo udało się zażegnać lecz zrekompensowały to sukcesy naszych wyśmienitych kolarek, gdzie sukcesy zdecydowanie przekroczyły nasze oczekiwania. Niżej wymienione najważniejsze dane, liczby i przede wszystkim tegoroczne bohaterki sezonu – medalistki 2012 świadczą, że był to znakomity rok a lista sukcesów jest bardzo długa - dodaje Szarycz.

Teraz trochę liczb…

- W całym sezonie kolarskim 2012 Klub zdobył 28 medali Mistrzostw Polski w tym 9 tytułów Mistrza Kraju i biało – czerwonych koszulek z orłem o którym marzy każdy kolarz, łącznie medale zdobywało 12 zawodniczek z czego 8 jest ze złotem!
- 6 medali Mistrzostw Zrzeszenia LZS w tym trzy złote krążki (w zrzeszeniu znajdują się niemal wszystkie polskie kluby)
- 8 medali Mistrzostw Makroregionu młodziczek w tym 2 złote zdobywały cztery zawodniczki
- 43 zwycięstwa w trakcie sezonu w wszystkich imprezach
- 123 razy na podium podczas całego okresu startowego
- 6 zawodniczek uczestniczyło w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata
- 250 dni treningowych – ponad 60 dni zgrupowań( 5 zgrupowań i 8 konsultacji szkoleniowych)
- 80 dni startowych we wszystkich kategoriach.
- 5000 – 20000 kilometrów przejechanych przez każdą z naszych zawodniczek podczas treningów i wyścigów
- około 50 000 kilometrów przejechanych przez nasze samochody techniczne podczas wyjazdów, zgrupowań, treningów oraz jazdy w kolumnach wyścigowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto