Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłośnik - gmina Postomino: Cegielnia ma nowego właściciela [WIDEO]

Tomasz Turczyn
FOT.R.PIETRASZ
Drugie życie cegielni w Kłośniku, która rozpoczęła produkcję pod nowym szyldem. Kupił ją przedsiębiorca ze Sławna - Zygmunt Kroplewski.

- Zakup jest z myślą o rozwoju mojej firmy - mówi Zygmunt Kroplewski. - Na początek stworzyłem 50 miejsc pracy i są tu zatrudnione osoby z naszego powiatu. Rozruch cegielni przygotowywaliśmy od pół roku załatwiając wszelkie formalności z tym związane. To była złożona operacja, która zakończyła się rozpaleniem ognia w wielkim piecu, gdzie cegły są wypalane. Samo rozgrzanie pieca trwało dwa tygodnie, bo taki jest proces technologiczny.

Rozmówca „Dziennika Sławieńskiego” nie ukrywa przy tym, że ma bardzo ambitne plany.

- Z czasem w cegielni, która funkcjonuje teraz pod nazwą JZ Investment, pojawią się najnowsze technologie produkcji, które sprowadzę z Niemiec - zdradza Zygmunt Kroplewski. - W Kłośniku produkowane są już cegły i pustaki, a asortyment będzie jeszcze szerszy - zapowiada.

Skąd pomysł na taką inwestycję?

- Nie ukrywam, że zakup też jest powiązany z moimi innymi przedsięwzięciami - mówi sławnianin. - Działam też w branży deweloperskiej. Czyli buduję budynki, a własna cegła jest zawsze tańsza, niż ta kupowana w innej firmie.

Samorząd się cieszy


- Przez ostatnie kilka lat cegielnia nie funkcjonowała - mówi Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino. - Teraz to się zmieniło i zakład już działa. Nie ukrywam, że cieszymy się z tego, bo są to miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Gmina też na tym skorzysta z racji podatków, jakie zakład - stwierdzając kolokwialnie - zostawi w kasie naszego samorządu.

Wójt podkreśla, że cegielnia w Kłośniku w czasach swojej świetności zatrudniała nawet ponad 100 osób. Zakład wybudowano w latach 70-dziesiątych z racji bogatych złóż gliny, jakie się znajdują w Kłośniku.

- Gdy rozpoczynałem pracę w Urzędzie Gminy Postomino na stanowisku wójta, to cegielnia już nie funkcjonowała - przypomina Janusz Bojkowski. - Później próbowano ją reaktywować i okresowo była prowadzona produkcja, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło na dłuższą metę. Dlatego, gdy zakład kupił pan Kroplewski, to spadł nam kamień z serca. Bo jego firma jest znaną w powiecie sławieńskim i nie tylko. To jest najlepsza gwarancja, że cegielnia będzie funkcjonowała tak, jak za najlepszych lat, a być może i jeszcze lepiej. Tego wszyscy sobie życzą. Jak wiemy o nowe miejsca pracy nie jest łatwo - akcentuje.


Kłośnik to niewielka miejscowość w gminie Postomino
, gdzie mieszka 65 osób. Cegielnia jest zlokalizowana na powierzchni 70 hektarów, a w to jest też wliczona kopalnia gliny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto