Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie można oglądać częściowe zaćmienie Słońca? Co jaki czas można oglądać zaćmienie Słońca? Czy będzie widoczne Gdańsku?

Red.
pixabay
Częściowe zaćmienie Słońca wystąpi 25.10.2022 r. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zjawisko będzie można oglądać w całej Polsce, w tym w Gdańsku. Podpowiadamy m.in., jak obserwować zaćmienie, a także, jak zrobić odpowiednie zdjęcie.

Co ile lat występuje zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko, do którego dochodzi w momencie, w którym Księżyc ustawia się między Słońcem i Ziemią. Dochodzi wtedy do przysłonięcia światła słonecznego. Chociaż zdarza się to kilka razy w roku, widoczne jest z niewielkiego obszaru Ziemi.

W najbliższym czasie całkowite zaćmienie Słońca będzie można oglądać 12.08.2026 roku, między innymi na terenie Islandii i Hiszpanii.

Polacy to zjawisko astronomiczne zobaczą nieprędko, bo dopiero 07.10.2135 r.

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022

Chociaż w Polsce całkowite zaćmienie Słońca będzie można zaobserwować za ponad 100 lat, znacznie wcześniej będzie widoczne częściowe zaćmienie. To nastąpi już 25.10.2022 r. i będzie je można śledzić w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji.

Częściowe zaćmienie Słońca, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, zobaczą m.in. mieszkańcy Gdańska. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte zostanie ponad 40% tarczy Słońca.

Jak obserwować częściowe zaćmienie Słońca?

Obserwowanie częściowego zaćmienia Słońca "gołym okiem" może być niebezpieczne dla wzroku. Powinno się unikać używania sprzętu optycznego, np. teleskopów czy lornetek, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry.

Niewłaściwe jest też stosowanie do obserwacji dyskietek, płyt CD czy okularów słonecznych.

Nieostrożność może się skończyć wypaleniem siatkówki, a nawet ślepotą. Warto więc zaopatrzyć się w okulary, specjalnie zaprojektowane do tego celu. Mają one specjalny filtr, który zapewni oglądającemu bezpieczeństwo.

Gdzie oglądać częściowe zaćmienie Słońca w Gdańsku?

Częściowe zaćmienie Słońca można bezpiecznie oglądać na kanale YouTube Hevelianum, gdzie odbędzie się transmisja na żywo. Przez cały czas jej trwania, czyli w godzinach 11:00–13:40, zaćmienie będą komentować na żywo eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum.

Osoby, które w tym czasie zdecydują się odwiedzić Górę Gradową, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu Hevelianum.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Jak sfotografować częściowe zaćmienie Słońca?

By zrobić dobre zdjęcie, które pokaże częściowe zaćmienie Słońca, trzeba się odpowiednio przygotować. Masz aparat? Musisz zaopatrzyć się w teleobiektyw.

Jeśli chciałbyś wypełnić słońcem cały kadr, to potrzebujesz obiektywu o ogniskowej około 3000 mm dla pełnej klatki. W praktyce wcale nie potrzebujesz tak wielkiego powiększenia optycznego. Wystarczy, że słońce zajmie tylko cześć kadru. Wcale nie musi wypełniać całego. Jeśli więc będziesz miał obiektyw o krótszej ogniskowej (400 mm, 500 mm lub 600 mm), to zdjęcie też jeszcze wyjdzie przyzwoicie. Jednocześnie złapanie słońca w kadrze będzie łatwiejsze — podpowiada portal fotografiadlaciekawych.pl.

Podczas robienia fotografii przydadzą się też filtry szare.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto