MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest aż 7 filarów wellness. Czy dbasz o nie wszystkie? Zacznij, bo wellness to więcej niż zdrowie! Zobacz, jak osiągnąć dobrostan psychiczny

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wellness to nie tylko troska o ciało i duszę, ale także o zdrowe relacje z innymi czy środowisko naturalne.
Wellness to nie tylko troska o ciało i duszę, ale także o zdrowe relacje z innymi czy środowisko naturalne. jovanmandic/123RF
Wellness to modne słowo, którego często używa się w odniesieniu do zdrowego stylu życia. To oczywiście wynik dobrych nawyków i relacji, ale nie tylko. Aby więc zadbać o dobrostan niezbędny do szczęśliwego życia, należy zatroszczyć się o wszystkie jego składowe, czyli tzw. siedem filarów. Wyjaśniamy, czym jest wellness i jak osiągnąć dobrostan psychiczny, by żyć lepiej.

Spis treści

Wellness – co to znaczy?

Wellness to inaczej dobrostan – dosłowne tłumaczenie angielskiego słowa, używane wymiennie z terminem wellbeing, oznacza zarówno dobre samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Dotyczy przy tym nie tylko stanu zaspokojenia podstawowych potrzeb ciała, związanych z dobrym odżywianiem się, aktywnością fizyczną, odpoczynkiem i snem. Stanowi także wynik efektywnego radzenia sobie z życiem i tworzenia w nim sytuacji, które zapewniają satysfakcję i motywację do działania.

Za „ojca” ruchu wellness uznaje się doktora Halberta Dunna, który przedstawił swoją koncepcję w formie cyklu wykładów pod koniec lat 1950. Doczekała się ona rozwinięcia dopiero dwie dekady później, gdy trafiła do szerszego grona odbiorców dzięki pracom kolejnych badaczy. Choć od tego czasu minęło już ponad pół wieku, idea wellness nigdy nie miała się lepiej i nie była bardziej potrzebna niż właśnie teraz.

Co wchodzi w skład wellness?

Wellness jako dobre samopoczucie to kwestia złożona, gdyż do odczuwania dobrostanu potrzebne są określone warunki, nazywane też filarami. W skład wellness wchodzi 7 podstawowych filarów, przy czym pierwszy z nich – dobrostan psychiczny – rozpatruje się często jako połączenie dobrostanu emocjonalnego i intelektualnego (tu opisujemy je oddzielnie):

 • dobrostan emocjonalny – rozpoznawanie, zrozumienie i poszanowanie dla własnych uczuć, wartości i stanowisk, docenianie uczuć innych, radzenie sobie z emocjami w konstruktywnym sposób, a także utrzymanie pozytywnego i entuzjastycznego podejścia do życia.
 • dobrostan intelektualny – rozwój wiedzy i umiejętności, ciekawość, pozytywny stosunek do wyzwań intelektualnych, odkrywanie własnego potencjału i dzielenie się nim z innymi.
 • dobrostan fizyczny – obejmuje szereg zachowań i nawyków służących zdrowiu ciała, takich jak prawidłowe odżywianie się, ruch, sen, a także związanych ze zdrowiem seksualnym i sięganiem po używki. To także zdobywanie wiedzy o zagrożeniach dla zdrowia i profilaktyce chorób.
 • dobrostan społeczny – to zdrowe interakcje i relacje z innymi ludźmi, a zwłaszcza budowanie sieci wsparcia wśród członków rodziny, przyjaciół, kolegów i specjalistów.
 • dobrostan finansowy – uzyskanie i utrzymanie prawidłowych proporcji między finansowymi celami i zobowiązaniami.
 • dobrostan duchowy – korzystanie z indywidualnych przekonań, zasad i wartości w celu nadawania życiu odpowiedniego kierunku, szukania i znajdowania jego znaczenia i celu.
 • dobrostan zawodowy – zdobywanie i doskonalenie umiejętności i zdolności, by zdobywać satysfakcję i rozwój dzięki wykonywanej pracy.
 • dobrostan środowiskowy – pozytywny wpływ otoczenia na poczucie dobrostanu dzięki obcowaniu z naturą, stosowaniu zrównoważonych praktyk korzystania z jej zasobów i wykorzystywaniu jej do poprawy zdrowia i nastroju.

Warto wiedzieć, że większość, bo aż sześć z tych punktów, to wyznaczniki opracowane przez amerykański Narodowy Instytut Wellness (National Wellness Institute). Kwestie związane z finansami i środowiskiem to natomiast palące potrzeby wynikające ze współczesnych problemów, które mają ogromny wpływ na jakość naszego życia.

Polecamy także:

Jak osiągnąć dobrostan psychiczny?

Dobrostan psychiczny obejmuje wszystkie aspekty zdrowia psychicznego, a także aktualny stan emocjonalny i inne kwestie wpływające na nasze samopoczucie. Ponieważ kształtuje on także to, jak myślimy, czujemy i zachowujemy się, oddziałuje holistycznie na wszystkie inne filary dobrostanu, w tym na kondycję naszego ciała.

Czytaj: Te nawyki mogą znacznie pogorszyć stan twojego zdrowia

Psychiczny wellness wpływa na poczucie ogólnego dobrostanu i decyduje o tym, jak radzimy sobie z wyzwaniami i przeciwnościami losu. To właśnie dlatego dbanie o niego jest takie ważne. Służą temu rozmaite praktyki, nie tylko prowadzące do redukcji poziomu stresu – najlepiej stosowane w skojarzeniu ze sobą.

Jak więc zadbać o dobrostan psychiczny?

 • ćwicz uważność, czyli mindfulness. Jest to stan mentalnej świadomości i obecności tu i teraz, który umożliwia uwolnienie umysłu od przerabianych przez niego problemów,
 • stosuj techniki relaksacji i metody samodbałości, które są dla ciebie skuteczne, takie jak np. medytacja czy ćwiczenia oddechowe,
 • szukaj wsparcia wśród bliskich osób, a także profesjonalistów,
 • regularnie jedz, ćwicz i śpij,
 • wyrażaj swoje uczucia i emocje,
 • stosuj pozytywną narrację i podejście do siebie,
 • rozwijaj się emocjonalnie, korzystając z dostępnej wiedzy, kursów, spotkań i doradztwa,
 • zdobywaj wiedzę i nowe umiejętności związane ze swoimi zainteresowaniami,
 • dbaj o pozostałe składowe dobrostanu życiowego, troszcząc się o swoje ciało, stosunki z innymi i otaczającym światem.

Na każdym etapie pracy nad swoim poczuciem dobrostanu i szczęścia warto pamiętać, że wellness psychiczny to tylko podstawa. Pomaga czuć się dobrze i spełniać się na innych kluczowych płaszczyznach, a także dopasowywać się do nieodzownych zmian. Dlatego wellness najczęściej określa się jako proces, który trwa przez całe życie i prowadzi do najważniejszego celu, czyli udanej egzystencji.

Polecamy także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest aż 7 filarów wellness. Czy dbasz o nie wszystkie? Zacznij, bo wellness to więcej niż zdrowie! Zobacz, jak osiągnąć dobrostan psychiczny - Strona Zdrowia

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto