MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić imię lub nazwisko? Urząd stanu cywilnego wyrazi zgodę tylko w określonych przypadkach. Co ze zmianą nazwiska u dzieci?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Osoby wnioskujące o zmianę nazwiska muszą uiścić opłatę w wysokości 37 złotych. Pozostałe koszty związane będą z wymianą dokumentów.
Osoby wnioskujące o zmianę nazwiska muszą uiścić opłatę w wysokości 37 złotych. Pozostałe koszty związane będą z wymianą dokumentów. Razormax / PixaBay
Zmiana imienia lub nazwiska najczęściej kojarzona jest z zawarciem małżeństwa albo rozwodem. Istnieje jednak kilka innych przyczyn, uprawniających nas do przeprowadzenia tego procesu. Jeśli mamy dzieci, sytuacja może być bardziej skomplikowana. Kiedy można zmienić nazwisko i jak to zrobić?

Spis treści

Zmiana nazwiska po ślubie

Najczęściej na zmianę nazwiska decydują się osoby, które zawarły związek małżeński. Małżonkowie mogą połączyć nazwiska (np. Nowak-Kowalska), przyjąć jedno wspólne nazwisko lub zachować dotychczasowe.

Nowym nazwiskiem małżonkowie można posługiwać się bezpośrednio po podpisaniu aktu ślubu, jednak oficjalnie dochodzi do tego po wymianie dowodu osobistego oraz pozostałych dokumentów. Co istotne, nazwisko można też zmieniać w czasie trwania małżeństwa.

Do wymiany dokumentów potrzebny będzie skrócony odpis aktu ślubu. W przypadku ślubu cywilnego najczęściej wydawany jest po ceremonii, natomiast przy ślubie konkordatowym to duchowny w terminie 5 dni od ceremonii wysyła wymagane dokumenty do urzędu stanu cywilnego. Następnie akt ślubu wysyłany jest do małżonków drogą pocztową.

Zmieniając nazwisko po ślubie, powinniśmy pamiętać o wymianie dokumentów takich jak:

 • dowód osobisty - po zmianie danych mamy 3 miesiące od ślubu na wymianę tego dokumentu. Czas oczekiwania wynosi 30 dni, a wymiana jest bezpłatna,
 • paszport - dokument ten będzie ważny przez 60 dni od momentu zawarcia małżeństwa. W celu jego wymiany należy odwiedzić punkt paszportowy oraz uiścić opłatę w wysokości 140 złotych,
 • prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny - na ich wymianę mamy 30 dni od momentu odebrania nowego dowodu osobistego. Za nowy dowód rejestracyjny zapłacimy 54,50 zł, natomiast koszt wymiany prawa jazdy wynosi 100,50 zł.

Przeczytaj również:Zmiana nazwiska po ślubie. Dowód i inne ważne dokumenty, które trzeba wymienić

Rozwód, a zmiana nazwiska

Zmiana nazwiska po rozwodzie będzie prostym procesem, jednak również wiążącym się z pewnymi wydatkami. Warto pamiętać, że procedura dotyczy powrotu do starego nazwiska, wykorzystywanego przed ślubem.

- W ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Zmiana nazwiska po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego może nastąpić w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska - czytamy na portalu bip.pl.

Opłata za przesłanie oświadczenia o powrocie do poprzedniego nazwiska wynosi 11 złotych. Do tego należy doliczyć koszty związane z wymianą wszystkich dokumentów.

Zmiana nazwiska z innych powodów

Kwestia zmiany imienia lub nazwiska w Polsce regulowana jest przepisami. Zgodnie z ustawą możemy wnioskować o:

 • zastąpienie obecnego imienia innym,
 • dodanie drugiego imienia,
 • zastąpienie dwóch imion jednym imieniem,
 • zmianę kolejności imion,
 • zmianę pisowni imienia,
 • zmianę pisowni nazwiska,
 • zmianę nazwiska na formę właściwą dla rodzaju męskiego lub żeńskiego,
 • zmianę obecnego nazwiska na inne.

Zmiany imienia i nazwiska można dokonać tylko z ważnych powodów. Co prawda, ustawodawca nie nie stosuje zamkniętego katalogu, jednak wskazuje, jakie okoliczności będą uznawane za ważne.

Zmiana danych osobowych będzie możliwa, gdy wnioskujący:

 • nosi ośmieszające imię/nazwisko lub nielicujące z godnością człowieka,
 • posługuje się innymi danymi osobowymi niż te wskazane w dokumentach,
 • chce nosić imię lub nazwisko zgodne z przepisami, które obowiązują w danym kraju (dotyczy podwójnego obywatelstwa),
 • imię nazwisko danej osoby zostało zmienione w sposób bezprawny.

Przyczyny zmiany imienia lub nazwiska rozpatrywane są indywidualnie przez urząd stanu cywilnego. Wnioskujący musi zatem przedstawić racjonalne oraz obiektywne powody tej decyzji.

Urzędnicy mogą odrzucić wnioski motywowane subiektywną potrzebą zmiany danych osobowych np. ze względu na więź z naszym partnerem. Trudności może też sprawić ustanowienie nazwiska historycznego, chyba że posługiwali się nim członkowie rodziny.

Zmiana nazwiska - co z dzieckiem?

Zmiana nazwiska może także rozciągnąć się na małoletnie dzieci. Jeśli na zmianę danych osobowych decydują się obaj rodzice to dzieci z tego małżeństwa oraz te, które się urodzą, przyjmują nowe nazwisko.

W sytuacji, gdy nazwisko zmienia tylko jeden z rodziców, będzie potrzebna zgoda drugiego rodzica. Nie będzie to konieczne, jeśli drugi rodzic utracił całkowitą zdolność do czynności prawnych, stracił władzę rodzicielską lub zmarł. Wszelkie spory w tej sprawie rozstrzyga wymiar sprawiedliwości.

Dzieci, które mają 13 lat i więcej muszą wyrazić zgodę na zmianę nazwiska w urzędzie stanu cywilnego lub przekazać dokument z podpisem poświadczonym notarialnie. W przypadku osób przebywających za granicą można tego dokonać poprzez konsula RP.

Zmiana nazwiska - gdzie dostarczyć wniosek?

Wniosek o zmianę nazwiska składa się w urzędzie stanu cywilnego. Dokument powinien zawierać informacje takie jak:

 • dane osoby wnioskującej o zmianę (aktualne imiona nazwisko oraz nazwisko rodowe i nr PESEL),
 • adres korespondencyjny wnioskującego,
 • wskazanie kierownika USC, w którym sporządzono akt urodzenia wnioskującego,
 • wskazanie kierownika USC, w którym sporządzono akt małżeństwa wnioskującego,
 • imię oraz nazwisko, o jakie wnioskuje dana osoba,
 • wskazanie miejsca wydania aktu urodzenia dzieci małoletnich (jeśli zostaną objęte zmianą),
 • opisanie przyczyn złożenia wniosku,
 • oświadczenie wnioskującego, że wniosek w tej sprawie nie był składany wcześniej w innym urzędzie.

Osoby składające wniosek o zmianę nazwiska zobowiązane są do uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 37 złotych. W przypadku werdyktu negatywnego przysługuje możliwość złożenia odwołania do wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zmienić imię lub nazwisko? Urząd stanu cywilnego wyrazi zgodę tylko w określonych przypadkach. Co ze zmianą nazwiska u dzieci? - Strefa Biznesu

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto