Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć kradzieży na wnuczka? Rady

Tomasz Turczyn
Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści wciąż próbują okraść starsze osoby. Nie bądźmy obojętni - zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych!

Wczoraj w Trzebiatowie przed południem do starszej pani zadzwonił mężczyzna podający się za wnuczka. " Rzekomy" krewny poinformował kobietę, że miał wypadek, potrącił pieszego. Poprosił kobietę o pomoc finansową w celu " załatwienia" tej sprawy i przekazania pieniędzy pokrzywdzonemu w wypadku. Rozmówca nakłonił starszą panią do wypłaty z banku większej sumy pieniędzy. Poinformował także, że po gotówkę zgłosi się policjant. Starsza pani pełna wiary i chęci pomocy przekazała " podstawionemu policjantowi" 20 tyś. złotych. Oczywiście okazało się, że jej wnuczek nie miał żadnego wypadku i cała ta sytuacja to oszustwo.

Policjanci po raz kolejny przestrzegają przed oszustami, którzy telefonicznie próbują wyłudzić różne sumy pieniędzy od osób starszych, podając się za „wnuczka" lub innego członka rodziny. W swoich metodach przestępcy wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek i łatwowierność osób starszych. Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie, uczciwość i chęć niesienia pomocy przez starsze osoby. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych, bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników z pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

Pamiętajmy zatem o podstawowych zasadach, jakimi należy się kierować w postępowaniu z osobami obcymi. Zawsze trzeba poprosić o okazanie identyfikatora czy legitymacji z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem, pieczątką i logiem firmy.

Oszuści wykorzystując okres przedświąteczny, podając się za pracowników banku, pod pretekstem udzielenia pomocy finansowej, podpisania umowy na świadczenie usług czy udzielenia kredytu na „dogodnych" warunkach, mogą doprowadzić starsze osoby do niekorzystnego zawierania umów.

Oto kilka porad dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Seniorze! Daj sobie czas do namysłu.

Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Skorzystaj z pomocy bliskich.
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną w celu uzyskania pewności, że osoba która dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!
Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

Inne porady dla starszych osób

Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer i blokadę w postaci łańcucha.

Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu.

Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom.

Nie pokazujmy ostatnich odcinków rent czy emerytur, nie informujmy również o stanie majątkowym, nie rozmieniajmy pieniędzy, ani nie zgadzajmy się na przechowanie jakichkolwiek przedmiotów pod zastaw pożyczki.

Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymaj dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa „skarpetka", szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich pieniędzy przed złodziejem.

Apelujemy do rodzin i bliskich, osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowoduje, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto