Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest miejsce XVII- wiecznego ołtarza? W Słupsku, czy Darłowie?

Tomasz Turczyn
W chwilach swojej świetności tzw. "Srebrny Darłowski Ołtarz" z XVII wieku - wykonany w formie tryptyku - składał się z 27 plakiet. Plakiet umieszczonych w architektonicznej obudowie pokrytej hebanem, dwóch ruchomych ...

W chwilach swojej świetności tzw. "Srebrny Darłowski Ołtarz" z XVII wieku - wykonany w formie tryptyku - składał się z 27 plakiet. Plakiet umieszczonych w architektonicznej obudowie pokrytej hebanem, dwóch ruchomych malowanych obustronnie skrzydeł oraz alabastrowych figur apostołów. Znawcy określali go takimi przymiotnikami jak: przepiękny, czy wspaniały! Ołtarz czarował swoim widokiem w kaplicy Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Aktualnie wskutek splotów historycznych eksponowany jest (a raczej pozostałe jego osiem głównych części oraz rama) w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.?- Bardzo byśmy się ucieszyli, gdyby ołtarz wrócił do Darłowa - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Bo jest on historycznie bardzo związany z naszym miastem.

?Czy jest szansa na powrót zabytku do darłowskiego zamku??- Niektórym rzeczom historycznie jest trudno przywracać stan faktyczny ? odpowiada Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. ? Wiele muzeów i to takich jak Luwr ma podobne sytuacje z eksponatami i jakoś nikt nie domaga się ich zwrotu. ?Ponadto dyrektor akcentuje, że ołtarz jest stałą ekspozycją słupskiego muzeum oraz, że jego ambicją jest przywrócenie zabytkowi dawnego wyglądu. ?- Na pewno będzie to droga sprawa - uważa Jaroszewicz. - Ale chciałbym podkreślić, że to na Pomorzu znajduje się ten kawałek spuścizny Gryfitów i bardzo ważnym jest, aby go tutaj zachować. ?- Zabytki powinny znajdować się tam, gdzie były przez wieki - nie ma najmniejszej wątpliwości Leszek Walkiewicz, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej. ?Tymczasem ołtarz, który - jak podkreśla Walkiewicz - przez 308 lat był w Darłowie uległ rozproszeniu. Od roku 1967 eksponowanych jest jedynie osiem srebrnych reliefów oraz rama w Słupsku, w Muzeum Pomorza Środkowego. Natomiast figury apostołów w muzeum szczecińskim, które podziela stanowisko dyrektora Jaroszewicza.?- Wszystkie części ołtarza powinny wrócić do kaplicy w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, albo do Kościoła Mariackiego w Darłowie - innego zdania jest Walkiewicz. - Gdyby ten tryptyk wrócił do nas, to społeczeństwo Darłowa dawno by już pokryło koszty rekonstrukcji brakujących srebrnych płytek. ?- Nie ma wielkich szans, aby ołtarz trafił do naszego muzeum ? uważa Margareta Sadowska, pełniąca obowiązki dyrektora w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.?Tym samym ołtarz znajduje się w Słupsku i najprawdopodobniej tam pozostanie. A Darłowo musi się zadowolić tym, że niedawno w miejscowej kaplicy Zamku Książąt Pomorskich zaprezentowano i promowano książkę Doroty Szymczak p.t. ?Srebrny Ołtarz Darłowski?, wydaną przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto