Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla turysty. Trasa szachulca i legend w urokliwej wsi gm. Postomino ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Trasa przebiega przez miejscowość Łącko, która od roku 2019 uzyskała certyfikat uczestnictwa w Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce.

Gmina Postomino dla turysty

Łącko leży w obrębie Krainy w Kratę. Jako cenny zespół historyczno – architektoniczno – przyrodniczy jest tej Krainy znakomitym reprezentantem. Pierwsze wzmianki o wsi są z roku 1317. Wówczas nosiła ona nazwę Lanszik, później Lanczk, a w 1491 r. Lantzke - od niemieckiego słowa Lanzig – łąka.

Gdy zakładano wieś jej wnętrze tworzył wolny od zabudowy owalny plac. Był on miejscem postoju dla zwierząt, zapewne mieścił też sadzawkę oraz ogniskował życie społeczne wsi. Zabudowa była na zewnątrz, rozchodząc się promieniście od łukowatych ulic. To charakterystyczny plan owalnicy, typowy dla osad słowiańskich, w szczególności na Pomorzu.

Dziś centralne miejsce średniowiecznej owalnicy dominuje gotycki kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z końca XV w. Wiąże się z nim legenda o odlewaniu dzwonów. Otaczający kościół kamienny mur, a w jego obrębie pomnikowy starodrzew, wprowadzają w klimat miejsca emanującego historią i powiązanych z nią legend.

O urodzie Łącka stanowią też budynki o konstrukcji szachulcowej (rodzaj budownictwa szkieletowego lub słupowo – ryglowego) wznoszone od poł. XIX w., których we wsi zachowało się około trzydziestu. Szachulec wyróżnia to, że przestrzeń pomiędzy drewnianymi belkami, stanowiącymi konstrukcję nośną ścian, jest wypełniona plecionką z łozy lub trzciny, na którą jest narzucona glina, rozrobiona z sieczką, trocinami lub wiórami. Belki malowano na czarno, a wypełnienie na biało, tworząc kontrastowy wzór kraty.

Przez wieki Łącko należało do Książąt Pomorskich dynastii Gryfitów, podlegając zarządowi dóbr w Jezierzanach. W Łącku, według przekazów, przez kilka lat mieszkał przyszły książę Bogusław X (1454-1523), który przeszedł do historii z przydomkiem „Wielki”. Jak głosi podanie Bogusław został wyrzucony z zamku w Darłowie przez swoją matkę. Opiekę nad nim sprawował chłop Hans Lange.

Przydomek „Wielki” nadano Bogusławowi X ze względu na mądrą i dojrzałą politykę. Spośród wszystkich Książąt Pomorskich zyskał największe uznanie potomnych. Umocnił władzę książęcą przez utworzenie sądu nadwornego, centralnej administracji, kancelarii i urzędu marszałka. Zreformował dwór i zarząd księstwem.

Po śmierci ostatniego z pomorskich książąt Bogusława XIV (1580-1637) i zakończeniu wojny 30 – letniej (1618 - 48), Łącko przeszło na własność elektorów brandenburskich. Pamięć o pobycie w Łącku młodego księcia Bogusława X żywa była jeszcze w XIX wieku. W miejscu, w którym zamieszkał ufundowano, zachowaną do dziś, okazałą pamiątkową tablicę.

Trasę szachulca i legend poprowadzono tak, by wyeksponować owalnicowy charakter wsi. Zaczyna się ona przy czterech dębach, zwanych Dębami Pokoju, posadzonych na cześć zakończenia wojny francusko – pruskiej (1870 -71). Pamiętajmy jednak, że warto dotrzeć aż do jeziora Wicko, które, prócz piękna wodnej toni, oferuje legendę o tajemniczym łabędziu.

- Wilkowice nie są groźną wsią, choć przy witaczu mamy wizerunek wilka. Żyjemy tutaj spokojnie. Mieszka tu około 150 osób. Raz więcej, raz mniej. Ludzie wyprowadzają się i wprowadzają - mówi Daniel Pakos, sołtys Wilkowic pełniący tę funkcję od 25 lat. - Pani Edyta ma zacięcie, chęci, uczestniczy w życiu naszej wsi. Ma fajny pomysł na swoje gospodarstwo i to całkiem nowa jakość w naszej wsi. Gorąco jej kibicujemy i wspieramy - dodaje.

Królestwo lawendy w gminie Postomino. Niezwykłe Wilcze Pole....

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto