Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata atomowa w Darłowie: manifestowali sprzeciw (ZOBACZ WIDEO)

Tomasz Turczyn
Takim plakatem zachęcano do przyjścia na debatę
Takim plakatem zachęcano do przyjścia na debatę R.Pietrasz
Debata w darłowskim hotelu Jan przygotowana przez przeciwników zlokalizowania elektrowni atomowej w okolicach jeziora Kopań (gm. Darłowo) przybrała charakter słownego manifestu, który wyrażał sprzeciw dla takiej inwestycji. Głównym prelegentem był prof dr hab. Mirosław Dakowski, ekspert ds energetyki jądrowej i przeciwnik budowy elektrowni atomowych. Zabrakło drugiej strony - zwolennika atomówki.

- Spotkanie było otwarte dla wszystkich i zapraszaliśmy na nie też prof Mariusza Dąbrowskiego, który popiera budowę elektrowni atomowej i jest pełnomocnikiem wojewody ds energetyki jądrowej - mówi Bogusław Strack, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wicie, które również jest położone w pobliżu jeziora Kopań. - Odmówił przyjazdu.
- Zaproszenie było wystosowane w ostatniej chwili i mając zobowiązania na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie nie mogłem przyjechać do Darłowa - ripostuje prof Dąbrowski.
Według niego Polska nie ucieknie od budowy elektrowni atomowej, bo rośnie nasze zapotrzebowanie na energię. Wskazuje też, że taka inwestycja oznacza dla danego regionu skok cywilizacyjny oraz dla danej gminy kilkadziesiąt milionów zł rocznie z tytułu podatków.
Zdaniem prof Dakowskiego to, co się mówi dotychczas na temat elektrowni jądrowej w naszym kraju, to propaganda. - Brak jest ze strony rządowej rzetelnej i obiektywnej informacji na temat negatywnych skutków takiej inwestycji - akcentował w Darłowie prof Dakowski. - A co z odpadami radioaktywnymi? Jakoś nikt nie podnosi tej kwestii - ironizował.
B. Strack dodaje, że debata w Darłowie jest oddolną odpowiedzią mieszkańców na dotychczasowe przedstawianie elektrowni w superlatywach. - Jeśli wybudują tu atomówkę, to prąd z niej będzie dostarczany do wielkich metropolii - akcentuje Jan Górski, sołtys Dąbek (gm. Darłowo). - Nam zostanie reaktor. Japońska Fukushima pokazuje, że nie ma bezpiecznych technologii.
W spotkaniu w hotelu wzięły udział 103 osoby. Zebrani postulowali wykonanie przez rząd ekspertyzy, która pokaże jak elektrownia wpłynie na turystykę. W ich opinii spowoduje ona, że letnicy odwrócą się od regionu z atomową budowlą.
Rządowa decyzja dotycząca wskazania lokalizacji dla elektrownia atomowej w Polsce ma zapaść do końca 2013 roku. Potencjalnych miejsc jest 28. Kopań zajmuje trzecią lokatę na tej liście. Pierwsze - Żarnowiec.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT NAPISZEMY W "DZIENNIKU SŁAWIEŃSKIM" 13 MAJA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto