MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Rozbudują hospicjum - rozmowa z księdzem Krzysztofem Sendeckim [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
Rozmowa z księdzem Krzysztofem Sendeckim, dyrektorem darłowskiego hospicjum.

Od kiedy działa darłowskie hospicjum?
Hospicjum Caritas im. Bp Czesława Domina w Darłowie rozpoczęło swoją działalność w 2011r. Po licznych inicjatywach diecezjalnych i miejskich rozpoczęto budowę hospicjum a następnie podpisano kontrakt z NFZ i rozpoczęto działalność leczniczą. W roku 2013 rozpoczęło swoją działalność hospicjum domowe które obejmuje swoją opieką cały powiat.

Co hospicjum oferuje chorym ?
Zajmuje się opieką nad osobami w stanach paliatywnych i terminalnych. Staramy się pomagać całym rodzinom w przezywaniu trudnych chwil związanych z chorobą i śmiercią. Oferujemy pomoc medyczną, psychologiczną i duchową. Niezastąpiona siłą w hospicjum są wolontariusze.

Ile jest miejsc do leczenia i opieki w hospicjum?

Hospicjum obejmuje swoją opieką na co dzień 20 rodzin wraz z osobami chorymi natomiast w hospicjum domowym liczba jest nieograniczona, chociaż kontrakt przewidziany jest na 15 osób.

Ile osób średniorocznie korzysta z hospicjum?
Liczby różnią się, co do miesięcy, ale rocznie jest to około 170 pacjentów.

Darłowskie hospicjum stało się również pracodawcą. Ile osób ma stałą pracą?
Hospicjum oferuje pracę 41 osobom, tym samym zapewniając im pensję i utrzymanie.

Jakie są plany rozbudowy tej placówki?
Dzięki działaniom Caritas diecezjalnej, oraz księdza biskupa Edwarda Dajczaka udało się pozyskać środki na rozbudowę hospicjum w celu podniesienia standardu życia pacjentów i rodzin. Chcemy powiększyć hospicjum o sale rehabilitacyjną, gabinety dla farmaceuty psychologa i hospicjum domowego oraz pomieszczenie pobytu dziennego dla chorych.

Proszę opowiedzieć o najbliższej planowanej akcji charytatywnej...

Jak co roku organizowana jest w całej Polsce akcja Pola Nadziei. Nasze hospicjum wpisuje się w kampanię sadzenia żonkili symbolu opieki paliatywnej. Posadzone kwiaty postaramy się pielęgnować przez czas zimowy, a następne zerwać i rozprowadzać w różnych miejscach w celu niesienia oraz głoszenia idei pomocy hospicyjnej. Uzbierane ofiary z rozprowadzenia tych żonkili zostaną przeznaczone na działalność naszego domu.

Co jeszcze warto powiedzieć o hospicjum?
Dziękujemy wszystkim za wielką dobroć jaką jesteśmy otaczani za wsparcie modlitewne i materialne. Dzięki wielu dobrym ludziom z miasta i okolic możemy cieszyć się bezpieczeństwem. Pozwala to na spokojne funkcjonowanie i w pełni oddanie się pomocy chorym i ich rodzinom. Zapraszamy do włączania się w różne akcje o których informujemy na naszej stronie internetowej oraz facebooku. Najbliższa to Pola Nadziei, następne odbędzie się 1 listopada kwesta na cmentarzach darłowskich oraz sprzedaż zniczy. Z końcem stycznia zapraszamy na bal charytatywny. Na wiosnę będziemy kończyć kampanię Pola Nadziei, wiosną organizujemy również przyjemne akacje dla naszych pacjentów aby i oni mogli się cieszyć dobrem i talentem wielu dobrych ludzi. Latem co roku organizowany jest festyn na rynku w Darłowie dla wszystkich. Te wszystkie akcje odbywają się dzięki pomocy Urzędu Miasta w Darłowie, oraz pomocy fundacji Morze Miłości, jak również wielu ludziom dobrej woli którym leży na sercu dobro hospicjum i przebywającym w nich ludzi jako dyrektor za to dobro dziękuję.

Dziękuję za rozmowę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto