Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo protestuje przeciwko planom likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku [ZDJĘCIA] - komentarze

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Na sesji Rady Miejskiej w Darłowie na wniosek Arkadiusza Klimowicza, burmistrza Darłowa jednomyślnie podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planów likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku o następującej treści:

§ 1. Rada Miejska w Darłowie wyraża sprzeciw wobec planów likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku, które znalazły się w projekcie Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opublikowanym 13 listopada 2019 roku.
§ 2. Przeniesienie kompetencji Urzędu tak ważnego z punktu widzenia rozwoju Darłowa do Szczecina lub Gdyni będzie dalece niekorzystne dla naszego samorządu.
§ 3. Apelujemy o to, by pozostawić bez zmian obecną strukturę Urzędów Morskich.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Darłowo, który będzie interweniował w tej sprawie w instytucjach i urzędach kompetentnych do podejmowania decyzji w kwestii struktury organizacyjnej Urzędów Morskich.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Dla miasta Darłowa, które od ponad 20 lat włada skomunalizowanym portem poprzez powołany do tego celu Zarząd Portu Morskiego Darłowo Spółka z o.o. likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku stanowi znaczne utrudnienia i zmniejsza perspektywy dalszego rozwoju Portu. Dzięki bliskiej współpracy z Urzędem Morskim w Słupsku w latach 2011-2014 na odcinku 8 kilometrów na wschód od Darłowa, kosztem 111 milionów została zrealizowana inwestycja zabezpieczająca brzegi morza przed abrazją i ląd przed zalaniem sztormowymi wodami. Ponadto zrealizowano wiele innych projektów związanych z gospodarką morską przy współpracy samorządu z Urzędem Morskim takie jak np.: remonty i modernizacje Nabrzeży czy poprawiające infrastrukturę portową. Nie wyobrażamy sobie, aby Urząd Morski w Słupsku miał przestać istnieć.

Komentarz byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku

- Byłem tylko sześć lat dyrektorem Urzędu Morskiego, ale to jest 65 lat historii tego urzędu w Słupsku - mówi Tomasz Bobin z Darłowa. - Ten Urząd Morski ma pod sobą 170 km wybrzeża i często tutaj są największe szkody sztormowe na wybrzeżu. Pracownicy UM dobrze sobie radzą z takimi sytuacjami, bo przećwiczyli je w praktyce wiele razy. Czy z perspektywy Gdyni lub Szczecina będzie tak szybka reakcja? Nie chcę nikomu nic ujmować, ale mam tutaj wątpliwości. Jestem przeciwnikiem zmian. Sądzę, że pomysł zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku to raczej chęć szukania oszczędności. W projekcie rozporządzenia zadbano o wiele spraw, ale raczej nie o pracowników. I jest to dla mnie przykre, bo pracują tam dobrzy fachowcy.

Tomasz Bobin (dyrektor UM od 15 lipca 2010 roku do 26 lutego 2016 r.) podkreśla, że Urząd Morski w Słupsku nie zasłużył na taki potraktowanie i do tego w tak ekspresowym tempie, jak to się rozgrywa.

Stanowisko Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ws. rozporządzenia ministra dot. likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku

W celu usprawnienia funkcjonowania administracji morskiej, szczególnie w zakresie zarządzania inwestycjami oraz wsparcia polskiego rybołówstwa planowana jest reorganizacja funkcjonowania urzędów morskich. Nowy podział zadań administracji morskiej zostanie określony w odniesieniu do administracyjnego podziału Pomorza, tzn. według województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego.
Kompetencje Urzędu Morskiego w Słupsku zostaną przejęte przez Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. W ramach kontynuacji zadań słupskiego urzędu na Pomorzu Środkowym zostaną wyznaczone delegatury Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie. Ich umiejscowienie ustalą dyrektorzy urzędów w późniejszym terminie. Potencjalne lokalizacje to: Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Rowy i Łeba.
W związku z powstaniem delegatur wszyscy interesanci UM w Słupsku nie będą zmuszeni do dalszych podróży celem załatwienia swoich spraw. W ramach reorganizacji nie przewiduje się zwolnień pracowników. Każda osoba zatrudniona w administracji morskiej w Słupsku będzie mogła kontynuować swoją pracę.
Proponowane zmiany mają na celu m.in. przyśpieszenie realizacji największej inwestycji morskiej na Pomorzu Środkowym, jaką jest przebudowa portu w Ustce. Koszt inwestycji to 187 mln złotych. W listopadzie 2018 roku w Słupsku została powołana nowa instytucja morska, jaką jest Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego. Instytucja ta zatrudnia obecnie ok. 80 osób. W najbliższym czasie planujemy przekazanie GIRM kolejnych kompetencji dot. ogólnopolskiego nadzoru rybołówstwa i rybactwa. Podobna reforma dot. Urzędów Żeglugi Śródlądowej w 2018 r., kiedy to zniesiono kilka centralnych Urzędów, a na ich miejsce powołano delegatury.

Od lewej: Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński

Co dalej ze szpitalem w Sławnie? Dyrektor Kondaszewski i sta...

Armatorzy podjęli decyzję o zablokowaniu pięciu portów - to ...

W kolekturze lotto w Sławnie przy ul. Marii Curie - Skłodowskiej w Sławnie znów radość. W dniu 17 listopada padła tutaj główna wygrana....

W Sławnie fajny zastrzyk gotówki. Padła główna wygrana ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto