Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Plon pleneru na zamku [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
W Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie odbywał się III Plener malarsko-rzeźbiarski. Wzięło w nim udział ośmiu malarzy i dwóch rzeźbiarzy z terenu powiatu sławieńskiego. Plener przebiegał pod opieką Konstantego Kontowskiego –dyrektora Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie i pod patronatem starosty sławieńskiego - Wojciecha Wiśniowskiego.

Tematami obrazów i rzeźb tegorocznego pleneru plastycznego były nadbałtyckie pejzaże i twórczość plastyczna związana z regionem.

W plenerze wzięli udział: malarze:

Elżbieta Juszczyk, Darłowo. Absolwentka malarstwa na UMK w Toruniu. Artystka, pedagog. Poza pracą pedagogiczną skupia dzieci i młodzież w swojej pracowni. W plenerze zamkowym uczestniczy po raz drugi. Lila Kępska, Lejkowo gm. Malechowo. Brała udział w wielu plenerach m.in. w Wejherowie. Maluje pejzaże, kwiaty. Na plenerze zamkowym jest po raz pierwszy.

Agnieszka Gawron, Darłowo. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Koszalinie, obecnie studiuje malarstwo na III roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Anna Pozlewicz, Sławno. Twórczość artystki jest realistyczna – maluje pejzaże, kwiaty, porusza tematykę marynistyczną. W zamkowym plenerze uczestniczy po raz drugi.

Rudiger Frisch, Rusinowo gm. Postomino. Urodzony w Essen (Niemcy). Muzyk (perkusista), malarz, stolarz i witrażownik. Od kilku lat mieszka w Polsce, we wsi Rusinowo, gdzie rozwija swoje zainteresowania muzyczne i plastyczne. Na plener zamkowy przybył z własną mobilną pracownią.

Kazimierz Babkiewicz , Sławno. Absolwent malarstwa na UMK w Toruniu. Od 1978 roku mieszka w Sławnie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia głównie malarstwo olejne, grafikę (zwłaszcza ex libris) i rysunek. Najczęstszym tematem prac jest pejzaż z motywami rzek, rozlewisk, szuwarów, drzew i łanów zbóż, zapożyczonych z naszego sławieńskiego krajobrazu.

Todor Dimczewski, Sławno. Bułgar, mieszka i tworzy w Sławnie. Absolwent Fakultetu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Wielkim Tyrnowie w klasie malarstwa. W 1981 roku otrzymał za twórczość artystyczną order „1300 lat Bułgarii”, a w 1986 roku Odznakę Ministerstwa Kultury Bułgarii. Uprawia malarstwo pastelowe (maluje pejzaże, martwe natury i portrety) i jako jeden z nielicznych twórców pisze ikony.

Andrzej Remus, Darłowo. Mieszkaniec Darłowa. Maluje wielkoformatowe pejzaże. Zajmuje się także tematyką marynistyczną. Wystawia w wielu galeriach.

Rzeźba:

Tadeusz Konieczny, Stary Jarosław gm. Darłowo. Pasją rzeźbiarską zaraził się od swego ojca. Pierwszą rzeźbę wykonał w latach 90-tych. Kilka Jego prac znajduje się na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Janusz Obidziński, Darłowo. Większość rzeźb wzorowana jest na sztuce ludowej. Rzeźbi diabły, wędrowców, anioły postacie wojów, rycerzy i królów oraz postacie tematycznie związane z morzem – rybaków i marynarzy.

Każdy z artystów biorących udział w plenerze podarował dla muzeum dwie prace malarskie i po jednej rzeźbie. Wśród przekazanych dzieł są m.in.: obrazy olejne „Marina I i II” Elżbiety Juszczyk; rzeźba „Rybaka z fajką” Tadeusza Koniecznego, obrazy „Kamienica Jana z Maszewa” i „Fragment zamku ze statuą króla Eryka” –Kazimierza Babkiewicza, „Wejście na plażę” i „Kuter rybacki” Andrzeja Remusa, „Fale Bałtyku” i Wybrzeże morskie” Anny Pozlewicz, „Kutry”, kwiaty i krajobrazy Teodora Dimczewskiego, rysunki: plaży, falochronów i latarni morskiej Rudigera Frischa, rzeźba „Eryka” Janusza Obiedzińskiego, „Impresje morskie” Agnieszki Gawron, „Morze” i „Jacht pod Darłowem” -Lili Kępskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto