Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo. 34-latek z zarzutem stosowania przemocy domowej

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
TT/ zdjęcie ilustracyjne
Sąd Rejonowy w Sławnie na wniosek prokuratora oraz policjantów zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące dla podejrzanego o stosowanie przemocy domowej. Według policji ze Sławna 34 - latek podejrzany jest o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad członkami rodziny. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Tymczasowy areszt dla 34-latka z Darłowa

- To nie był pierwszy raz, gdy 34 - latek stosował przemoc wobec swoich najbliższych. Po tym, jak wszczął kolejną awanturę został zatrzymany i doprowadzony do Komisariatu Policji w Darłowie. Zajmujący się sprawą policjanci ustalili, że takie zachowania mężczyzny trwają już od dłuższego czasu - mówi st. asp. Kinga Warczak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Sławnie.

Z informacji od śledczych wynika również, że podejrzany był już prawomocnie skazany za przestępstwo znęcania, jednak - jak mówi st. asp. Kinga Warczak - nawet odbyta kara pozbawienia wolności nie wpłynęła na zmianę jego zachowania.

- W dniu, w którym sprawca przemocy domowej został zatrzymany przez funkcjonariuszy działał w warunkach tzw. recydywy - zaznacza rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Sławnie. - Na podstawie zgromadzonego przez śledczych materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Sławnie na wniosek Policji i Prokuratury Rejonowej zastosował wobec podejrzanego o stosowanie przemocy domowej tymczasowy areszt. Wskutek tego 34 - latek najbliższe 3 miesiące spędzi w więziennej celi. Za stosowanie przemocy wobec osób najbliższych grozi mu teraz kara 5 lat pozbawienia wolności.

Policjantka mówi też, że przemoc była stosowana wobec matki podejrzanego oraz jego wujka.

- Najczęściej miało to miejsce, gdy 34-latek był pod wpływem alkoholu - dodaje st. asp. Kinga Warczak. - Mężczyzna przyznał się do postawionego mu zarzutu - akcentuje.

Gdzie można uzyskać pomoc? Policja informuje...

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Aplikacja „Alarm 112”

W sytuacji braku możliwości nawiązania połączenia głosowego możliwym jest skorzystanie z uprzednio zainstalowanej bezpłatnej aplikacji, uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Alarm 112”, która dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. Aplikacja pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego jeśli nie można wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, takich jak dom, praca lub inne. Proces rejestracji wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia (telefonu), co umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy.

Aplikacja „Moja Komenda”

Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych Policji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego.

Dzięki usługom lokalizacyjnym dostępnym w telefonie użytkowników aplikacji odnajduje ona najbliższy policyjny obiekt, wskazuje trasę dojścia lub dojazdu. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Moja Komenda” lub za pomocą kodów QR.

Platforma „Policja E-usługi”

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (http://www.policja.pl/) dostępna jest platforma „Policja E-usługi” również umożliwiająca kontakt z Policją. W ramach przedmiotowego portalu dostępna jest także online Centralna Książka Telefoniczna, umożliwiająca wyszukanie danych kontaktowych jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla miejsca zamieszkania.

Aplikacja „Twój Parasol”

Dla osób doświadczających przemocy w rodzinie lub będących jej świadkami dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji. Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie, jednakże na chwilę obecną są to jedynie dane z terenu garnizonu stołecznego (rejon podległy Komendzie Stołecznej Policji). Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Twój Parasol” lub za pomocą kodów QR.

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, zaś:
- osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym policję lub prokuratora,

- osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Gm. Slawno. Seat uderzył w drzewo i dachował - ZDJĘCIA. Ra...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto