Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbki: I Kongres Kobiet Wiejskich - ważne wnioski - zgadzacie się z nimi? [ZDJĘCIA]

Tomasz Turczyn
I Regionalny Kongres Kobiet Wiejskich w Gminie Darłowo przeszedł do historii. W Dąbkach spotkały się kobiety – mieszkanki gminy Darłowo, aby uświadomić sobie jak ważna jest rola kobiet-liderek w środowiskach lokalnych.

Podczas Kongresu zorganizowany był „Park Kobiet” w którym czekały na uczestników przekąski, ciasta, dania wegańskie, miody oraz liczne produkty rękodzielnicze: biżuteria, lampiony, ozdoby okolicznościowe, torebki filcowe, podusie i etc.

Prowadzono debatę na temat „Blaski i cienie kobiecej aktywności”, którą moderowała Irmina Olejnik-Czerwonka, a jej uczestnikami byli: Dorota Róża Chałat, Justyna Pacuła-Woźniak, Małgorzata Lebioda, Katarzyna Olejnik, Wanda Hańczaryk. samorząd, organizacja pozarządowa. Celem debaty było rozpoznanie przemian funkcji społecznych współczesnej rodziny polskiej związanych z aktywizacją zawodową kobiet, satysfakcja z pracy zawodowej i moc samorealizacji ich pomysłów. W trakcie debaty wyłoniły się dwie przeciwstawne tendencje – pełnienia przez kobiety tradycyjnych ról i wzorów zachowań wynikających z tradycyjnego modelu oraz nowych ról związanych z rozbudzonymi oczekiwaniami i aspiracjami edukacyjnymi, zawodowymi i aktywnością pozarodzinną. Nie zawsze rzeczywistość społeczna nadąża za zmieniającymi się oczekiwaniami, nie zawsze wysiłki i energia kobiet wiejskich przekładają się na realne możliwości ich działania. Wejście w nowe role może być utrudnione przez czynniki ekonomiczne, infrastrukturalne bądź społeczne. Jednakże rozmówczynie debaty dostrzegły blaski aktywności, a o cieniach nie chciały rozmawiać, bo nie są na tyle znaczące dla osób potrzebujących i szukających zmian.

Druga debata na temat: „Przemoc ma płeć” moderowana była przez Agnieszkę Odachowską, a uczestnikami debaty byli reprezentanci różnych środowisk: Katarzyna Czarkowska, Marzena Fedyniak, Ewelina Stach, Grzegorz Hamera, Elżbieta Śledź. Udział w spotkaniu wzięły osoby pracujące w ośrodkach pomocy społecznej oraz organizacjach zajmujących się przemocą wobec kobiet. Dlaczego perspektywa płci w programach przeciwdziałania przemocy jest tak ważna? Dlatego, że chcąc komuś naprawdę pomóc, musimy wiedzieć, do kogo tę pomoc kierujemy i jakie ta osoba ma potrzeby. Innej pomocy potrzebują kobiety, a innej mężczyźni. Kobiety są częściej zależne od swoich partnerów, posiadają dzieci, co utrudnia im wyrwanie się z przemocowej relacji. Kobiety doznają przemocy zwykle od mężczyzn, mężczyźni, częściej ze strony innych mężczyzn – np. ojciec od syna, coraz więcej sytuacji przemocowych dotyka osób starszych. O tym wszystkim musimy pamiętać, jeśli chcemy, żeby nasza pomoc była skuteczna. Rozmawiano jak wyglądają procedury pomocy dla osób doznających przemocy, jak rozpoznać, co jest przemocą. Tematyka rozległa – niejednokrotnie zamiatana pod dywan. Celem tej części panelu było budowanie sieci ekspertek antyprzemocowych, a także lobbowanie za zmianami w tym obszarze w instytucjach, organizacjach pozarządowych i środowisku lokalnym.

Organizatorzy - Stowarzyszenie Era Kobiet Koszalin oraz Stowarzyszenie Kuźnia Pomysłów dziękują wszystkim za obecność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto