MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężki sprzęt w Warszkowie i prace w Leśnicach (pow. lęborski). Przygotowują teren pod budowę S-6.

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Trwają prace związane z budową drogi ekspresowej S6 na odcinku Koszalin-Sławno, Sławno-Słupsk oraz Leśnice-Bożepole Wielkie (powiat lęborski). W okolicach Warszkowa pojawił się już ciężki sprzęt budowlany, w Leśnicach trwa wycinka drzew.

Na początku roku przeprowadzono wycinkę drzew, teraz w to miejsce wjechał ciężki sprzęt, który przygotowuje teren pod nową, dwujezdniową drogę. "Sławieński" odcinek S6 ominie Sławno od południa. W ciągu trasy głównej zaplanowano m.in. cztery węzły drogowe - Sławno, Warszkowo, Wrześnica i Sycewice, cztery mosty z funkcją przejścia dla zwierząt, 14 wiaduktów, estakada, dwa przejścia dla zwierząt oraz przepusty hydroekologiczne.

-Przebudowane zostaną też drogi krzyżujące się z nową trasą. Odcinek Sławno-Słupsk realizuje firma Stecol.

W pierwszej kolejności wykonawca dokonuje wycinki drzew oraz przeprowadza profilowanie i równanie terenu. Oddanie tego odcinka do użytkowania przewidziane jest do 2025 r.

- informują sławieńscy urzędnicy.

Z kolei odcinek Koszalin - Sławno zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Nowa trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku i długości 23,2 km. Ten odcinek S6 rozpocznie się tuż za obwodnicą Koszalina i Sianowa. W ramach inwestycji przewidziano budowę czterech węzłów drogowych: Kawno, Malechowo, Karwice, Bobrowice, obwodu utrzymania drogi, Miejsc Obsługi Podróżnych Karwice Północ i Karwice Południe oraz 20 obiektów mostowych, w tym 5 pełniących funkcję przejść dla zwierząt. Trasa będzie wygrodzona od otaczającego terenu siatkami i wyposażona w bariery energochłonne. Zadanie obejmuje także przebudowę dróg poprzecznych, krzyżujących się z nowo zaprojektowaną drogą ekspresową oraz budowę dróg. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec sierpnia 2025 roku.

Odcinek S-6 Leśnice-Bożepole Wielkie

Przygotowanie terenu pod budowę S-6 ruszyło też na odcinku Leśnice-Bożepole Wielkie. W styczniu wojewoda pomorski wydał decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla najdłuższego odcinka trasy S6 w województwie pomorskim. Dzięki tej inwestycji kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta. W ramach realizacji inwestycji przewidziano m.in. budowę 17 dużych obiektów inżynierskich, w tym dwóch estakad, a także 11 mniejszych obiektów. Drogi przecinające się z przyszłą drogą ekspresową zostaną przebudowane, a dla zapewnienia dojazdu do poszczególnych nieruchomości powstaną drogi dojazdowe. Trasa zostanie wyposażona w infrastrukturę służącą ochronie środowiska - przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, system odwodnienia wraz z podczyszczaniem wód opadowych.
Dla mieszkańców Lęborka oznacza to budowę południowej obwodnicy miasta. Wartość umowy to ponad 718,6 mln zł. Pierwsze pojazdy pojadą nową trasą w 2025 r.

Część gotowa, inne odcinki czekają na ZRID

Pod koniec minionego roku oddano do użytkowania trzy odcinki drogi ekspresowej S6 między Bożepolem Wielkim a Gdynią, o długości ok. 42 km. W budowie jest już odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, między węzłami Chwaszczyno i Żukowo. Na wydanie decyzji ZRID czeka kolejnych pięć odcinków dróg ekspresowych: cztery między Słupskiem a Leśnicami oraz pozostała część Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto