Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cierpisz na zgagę lub niestrawność? Lekarstwo masz w kuchennej szafce! Obiecujące wyniki badań tajskich naukowców

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Tajscy naukowcy zbadali zastosowanie kurkuminy – związku bioaktywnego obecnego w kurkumie – w łagodzeniu objawów niestrawności. Jej skuteczność jest prawie taka sama, jak tradycyjnych leków przyjmowanych przy dyspepsji czynnościowej.

Spis treści

Przyprawy na łyżkach
Do soku z ziemniaka, wody z cytryną i siemienia lnianego, być może wkrótce dołączy kolejny naturalny sposób na łagodzenie objawów zgagi. fahrwasser / Freepik

Naukowcy zbadali nowe zastosowanie kurkumy

Kurkuma to przyprawa znana ze swoich prozdrowotnych właściwości – zawarta w niej kurkumina ma m.in.:

  • działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne,
  • chroni przed infekcjami,
  • pomaga w zaburzeniach układu pokarmowego.

Z tych powodów na południowym wschodzie Azji, oprócz kuchni, stosowana jest także w tradycyjnej medycynie. Nie do końca wiadomo jednak, jak skuteczna jest w porównaniu do nowoczesnych leków.

Naukowcy z tajlandzkiego Uniwersytetu im. Chulalongkorna postanowili to sprawdzić i przeprowadzili badanie z udziałem ponad 206 ochotników (151 ukończyło badanie) w wieku od 18 do 70 lat z dyspepsją czynnościową, potocznie nazywaną niestrawnością. Jego wyniki opublikowano w BMJ Evidence-Based Medicine. Objawy dyspepsji czynnościowej to m.in. nadmierne uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku oraz ból czy uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku.

Uczestników podzielono na trzy grupy. Przez 28 dni, część z nich 4 razy dziennie przyjmowała kapsułkę z 250 mg kurkuminy. Druga grupa codziennie przyjmowała omeprazol i kapsułki z placebo naśladującym kurkuminę, a pozostali badani – kurkuminę i omeprazol – lek należący do inhibitorów pomp protonowych, który stosuje się w zaburzeniu, na które cierpieli ochotnicy.

Niestety, jego długofalowe stosowanie może się wiązać z wystąpieniem skutków niepożądanych, takich jak zwiększone ryzyko złamań, niedobory mikroskładników odżywczych, podniesione ryzyko infekcji.

Kurkuma równie skuteczna co leki?

We wszystkich badanych grupach naukowcy zauważyli wyraźną poprawę. Kurkumina okazała się mieć prawie równą skuteczność, co lek.

W czasie 56-dniowej obserwacji w żadnej grupie nie zauważono wyraźnych skutków ubocznych, jedynie u niektórych osób z nadwagą, przyjmujących kurkuminę, pojawiło się pewne pogorszenie pracy wątroby. Naukowcy przyznają, że badanie było niewielkie i potrzebne są szerzej zakrojone eksperymenty.

Mimo to podsumowują:

To wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane badanie dostarcza wysokiej jakości dowodów odnośnie leczenia dyspesji czynnościowej. Wyniki uzyskane w naszym badaniu mogą uzasadniać uznanie kurkuminy jako istotnej dla praktyki klinicznej. (PAP)

Marek Matacz
mat/ zan/

Zadbaj o optymalne trawienie

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cierpisz na zgagę lub niestrawność? Lekarstwo masz w kuchennej szafce! Obiecujące wyniki badań tajskich naukowców - Strona Zdrowia

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto