Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bałtyk. Tu się pamięta o niedźwiedziu morskim. Upamiętnili kataklizm ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
To najbardziej niezwykła procesja w powiecie sławieńskim. Mowa o tej, która przeszła ulicami Darłowa w 525 rocznicę ryku "niedźwiedzia morskiego".

Procesja błagalno - pokutna w Darłowie

Na początku doszło do trzęsienia ziemi, później było słychać głośny pomruk. Dokładnie 525 lat temu Darłowo nawiedziła największa w historii miasta powódź. W rocznicę wielkiego kataklizmu mieszkańcy Darłowa wzięli udział w procesji pokutno-błagalny, prosząc żeby ta historia się nie powtórzyła.

„Ósmego dnia po Narodzinach Maryi, roku 1497, w piątek w południe, zerwał się sztorm z północnego-zachodu i trwał do późnego wieczora wywołując powódź." - tak jeden z mnichów klasztorze kartuzów pisał o wielkiej powodzi, która doprowadziła do zniszczenia Darłowa. Z tego przekazu wiemy, że w Darłówku zostały całkowicie zniszczone nabrzeża portowe, a handel został sparaliżowany na długi czas.

Wiadomo, że straty nie ominęły również innych pobliskich miejscowości. Fala dotarła także do Kołobrzegu i Ustki. Wielka powódź była w rzeczywistości tsunami, co potwierdzili geofizycy ze Szczecina, a także z Japonii.

- Słychać było grzmot, to było jak ryk niedźwiedzia. Wybuch na Bałtyku spowodował falę tsunami o wysokości nawet ok. 6 metrów. To wystarczyło, żeby poczynić zniszczenia. Wzniesienie, na którym jest kościół św. Gertrudy jest na wysokości 22 metrów nad poziomem morza. Pod tym wzniesieniem wyrzucony został jeden ze statków. To pokazuje, jak daleko dotarła ta fala - mówi Leszek Walkiewicz, historyk z Darłowa.

Darłowskie tsunami od dawna nazywane jest "niedźwiedziem morskim". Procesja pokutno-błagalna odbywała się bez przerwy do 1945 roku. Później jej zabroniono. Wznowiona została dopiero w 1991 roku przez księdza Janusza Jędryszka, ówczesnego proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie.

Podczas procesji w 525. rocznicę wielkiej powodzi odprawiona została msza święta w kościele św. Gertrudy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto