18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bałtyk - tsunami. Największy i najtragiczniejszy sztorm w historii Darłowa ZDJĘCIA

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Nadmorskie Darłowo w 1497 roku zmagało się z falą tsunami. Morska fala wdarła się w głąb lądu. Rokrocznie w Darłowie dla upamiętnienia tego wydarzenia ulicami tego miasta przechodzi procesja błagalno-pokutna. Najtragiczniejszy sztorm w dziejach Darłowa jest uwieczniony na zabytkowej ambonie znajdującej się w tutajszym Kościele Mariackim. Ponadto ważne dla miasta wydarzenia uwieczniane są np. na obrazach w kościele.

Niezwykła procesja na ulicach Darłowa

Darłowo - najtragiczniejszy sztorm

Z dat historycznych i bardzo pamiętanych w Darłowie należy wymienić: 16 września 1497 rok. Wtedy miała miejsce największa powódź w dziejach miasta. Była to powódź z falą tsunami zwaną na Pomorzu Niedźwiedziem Morskim. Działo się to w czasie panowania księcia Bogusława X. Książę pielgrzymował wówczas do Ziemi Świętej. W rządach nad Pomorzem Zachodnim zastępowała go małżonka - księżna Anna, córka króla Kazimierza Jagiellończyka. Przebywała wtedy ze swym dworem w darłowskim zamku. Jej kronikarz zanotował: Ranek tego pamiętnego dnia był podobny do innych dni, tylko znacznie bardziej wietrzny. Wiejący z północnego zachodu silny wiatr wywołał sztorm. W południe wiatr dął już z mocą huraganu, zrywając połacie dachów, powalając drzewa i stare mury. Była to zapowiedź kataklizmu, jaki miał tej nocy runąć na Darłowo. W dawnym gotyckim ratuszu, stojącym na środku rynku zebrała się Rada Miejska, aby zaradzić zagrożeniu. Zamknięto cztery bramy miejskie, a na murach wystawiono straże. Na zamku księżna Anna zarządziła, aby wszyscy udali się do kaplicy zamkowej i odmawiali modlitwy.

Pomruk niedźwiedzia w Darłowie

Falę tsunami z Bałtyku, jaka runęła na Darłowo i okolicę poprzedził wielki huk niczym pomruk niedźwiedzia. Wywołał go wybuch uwolnionego przez trzęsienie ziemi metanu, zalegającego południowe obszary Bałtyku. Eksplozja metanu wytworzyła falę tsunami, która gwałtownie wyrzuciła zacumowane w porcie cztery statki o prawie cztery kilometry dalej, w tym jeden pod wzgórze Kopa (22 m n.p.m.), na którym stoi do dziś wzniesiony w I połowie XIV wieku kościół p.w. Świętej Gertrudy. Gwałtowna fala morska wdarła się także głęboko w ląd.

Procesja błagalno-pokutna w Darłowie

Dla upamiętnienia darłowskiego tsunami rokrocznie ulicach Darłowa (z kościoła św. Gertrudy do kościoła Mariackiego) pojawia się bardzo nietypowa procesja. Mowa o procesji pokutno-błagalnej, która jest realizacją ślubów złożonych po powodzi w 1497 r. przez ówczesnych burmistrza - Kerstena Plotze.

- Powódź ta nawiedziła Darłowo 17 września 1497 roku i stanowiła największą w dziejach Pomorza powódź morską - mówi Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Darłowie. - Sztorm wyrzucił statki aż pod kaplicę świętej Gertrudy oraz okolicę Żukowa Morskiego. W czasie powodzi na zamku przebywała księżna Anna - córka Kazimierza Jagiellończyka, druga żona księcia Bogusława X. Powódź wiązano z niedźwiedziem morskim, który jakoby miał spowodować kataklizm. Jak zanotował kronikarz z klasztoru kartuzów "fala całkowicie zniszczyła port w Darłówku, zapiaszczyła rzekę, a trzy zacumowane tam statki zastały wyrzucone na ląd".

Poławiacze bursztynu wraz ze sztormami pojawili się nad morzem. Na zdjęciu Jarosławiec

Skarby Bałtyku zbierają nocą w Polskim Dubaju. Zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto