Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atomowa lokalizacja Kopań. Kopań nie jest brany pod uwagę

(SYK)
Polska Grupa Energetyczna nie wprowadzi okolic jeziora Kopań na krótką listę 3 potencjalnych miejsc, gdzie może powstać polska elektrownia atomowa - informuje Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński. - Dowiedzieliśmy się tego podczas spotkania z Witoldem Drożdżem, pełniącym obowiązki prezesa spółki, która odpowiada za budowę elektrowni. Usłyszeliśmy od niego, że PGE zostaje przy trzech dotychczasowych lokalizacjach.

Czyli chodzi o: Gąski (zachodniopomorskie), Żarnowiec i Choczewo (pomorskie). Przypomnijmy: w grudniu zeszłego roku samorządowcy z naszego powiatu: Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa oraz Krzysztof Frankenstein - burmistrz Sławna, wójtowie gmin wiejskich: Sławna - Ryszard Stachowiak, Darłowa - Franciszek Kupracz, Postomina - Janusz Bojkowski, Malechowa - Jan Szlufik i Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński plus radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego - Magdalena Gąsecka z Darłowa napisali otwarty list do PGE w którym zachęcali do rozmów o okolicach Kopania oraz zapraszali, aby ten teren wrócił (na tzw. pierwszej liście rządowej Kopań zajmował wysokie 3 miejsce i jego przepadnięcie na rzecz Gąsek było dużym zaskoczeniem) na tzw. krótką listę miejsc, gdzie może stanąć elektrownia atomowa. Co więcej wyrazili aprobatę dla jej budowy pod Darłowem.

List przeciwnika atomówki

- Z wypowiedzi osób uczestniczących w spotkaniu z PGE oraz uzyskanych informacji wynika, że propozycja lokalizacji elektrowni jądrowej Kopań w gminie Darłowo jest obecnie nieaktualna - mówi Franciszek Kupracz, wójt gm. Darłowo. - Natomiast lokalizacja elektrowni w Gąskach jest najlepszą lokalizacją w naszym rejonie. Władze czekają na wynik referendum. Spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że pierwsza elektrownia jądrowa w pierwszej kolejności zostanie zlokalizowana w pobliżu Trójmiasta. Natomiast lokalizacja elektrowni w naszej gminie może być rozpatrywana przy budowie następnych elektrowni i nie jest to dobra lokalizacja z wielu względów: uwarunkowań środowiskowych w pobliżu obszar Natura 2000, jezioro Kopań; region turystyczny; problemy, bardzo duże koszty z przesyłem, odbiorem energii elektrycznej; uboga infrastruktura techniczna, itd.

Wójt zaznacza, że jednoznacznie nie wykluczono, że Kopań może być jeszcze brany w przyszłości pod uwagę. Dodaje też, że nie wskazano żadnego terminu dla ewentualnej zmiany decyzji.

Przeciwko atomówce protestuje Klub Obywatelski Eko Czuwanie z Darłowa. Jest on oburzony, że w grudniu ub. roku został pominięty przez samorządowców z powiatu sławieńskiego, gdy podejmowali oni swoją inicjatywę skierowaną do PGE.

Dodajmy, że Eko Czuwania także nie było podczas spotkania z Witoldem Drożdżem.

- Z jednej strony wypowiedź PGE cieszy - komentuje Bogusław Strack z Wicia, przeciwnik atomu (PATRZ FILM WIDEO). - Jednakże nasz protest nie wygaśnie, bo Gąski są oddalone do nas o około 60 km. Solidaryzujemy się z mieszkańcami gminy Mielno, którzy nie chcą elektrowni atomowej.

Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński ocenia, że spotkanie z PGE było pożyteczne, bo samorządy z powiatu sławieńskiego o nie zabiegały, aby się przekonać na czym stoją.

Dlaczego samorządowcy chcieli atomówki koło Kopania?

W najbliższą niedzielę - 12 lutego w gm. Mielno dojdzie do referendum w sprawie elektrowni atomowej. Mieszkańcy wypowiedzą się, czy popierają tę inwestycję, czy też są jej przeciwko. PGE ma wskazać jedną lokalizację dla elektrowni atomowej do końca 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto