Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WAŻNE: Jedziecie na wakacje? Sprawdźcie, jakich pamiątek nie można przywozić! [LISTA]

Tomasz Turczyn
Warto wiedzieć co wkładamy do własnych walizek. Przywóz do Polski „nietypowej pamiątki” po powrocie do kraju może być przyczyną wielu kłopotów i nieprzyjemności. Wiele takich „pamiątek” naznaczonych jest tragicznym losem zwierząt będących przedmiotem nielegalnego handlu.

Sezon turystyczny przed nami. Czas mądrze przygotować się do zagranicznych podróży. Warto już teraz zapoznać się z przepisami celnymi. Znajomość przepisów, w tym regulacji o Konwencji Waszyngtońskiej CITES, pozwoli uniknąć kłopotów związanych z przekraczaniem granicy państwa. Koniec roku szkolnego to dobra okazja aby, przez wyjazdem na wakacje pokazać młodzieży z jakim okrucieństwem dla zwierząt związane są różne przedmioty, które maja nam przypominać o udanych wakacjach.

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi działania edukacyjne z zakresu ochrony gatunków zagrożonych. Ostatni pokaz odbył się w Gimnazjum nr 2 w Policach. Funkcjonariuszki z Izby Administracji Skarbowej i Zachodniopomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Szczecinie pokazały uczniom tragiczny los zwierząt będących przedmiotem nielegalnego handlu oraz przekonywały, że najlepszym formą pomocy ginącym gatunkom jest ograniczenie popytu na okazy chronione i wyroby z nich wykonane.

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie przypomina o największej umowie międzynarodowej jaką jest Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwana krótko Konwencją CITES, która uznaje handel ośmiuset gatunków zwierząt i roślin za zabroniony, a ponad trzydziestu tysięcy mocno ograniczony. Restrykcyjne przepisy, mające na celu ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory, odnoszą się nie tylko do żywych okazów zwierząt i roślin, ale również do wszystkich wyrobów, które z nich powstały.

Jakie gatunki są zagrożone wyginięciem ?

Gatunków zagrożonych wyginięciem, ujętych na specjalnych listach, jest około 30 tys., z czego około 10 tysięcy to zwierzęta. Należą do nich m. in. krokodyle, warany, niedźwiedzie, papugi (z wyjątkiem jest nierozłączki czerwonoczelnej, papużki falistej, nimf i aleksandretty obrożnej), dzikie koty (np. lamparty, oceloty, rysie, lwy, gepardy, tygrysy), przydacznie – małże z oceanów i mórz tropikalnych, korale rafotwórcze, storczyki, kaktusy, wilczomlecze a także niektóre rośliny owadożerne. Są to również gatunki, z których najczęściej wykonywane są różnego rodzaju pamiątki sprzedawane turystom w czasie wycieczek zagranicznych, a na przywóz, których niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Lista gatunków które podlegają ochronie została zawarta w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2016/2029

Do Polski nie można przewozić między innymi :

· żywych roślin i zwierząt,

· wypchanych zwierząt,

· wyrobów z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa),

· naszyjników, pierścionków i innych wyrobów które zawierają części roślin i zwierząt chronionych,

· torebek, butów, portfeli, pasków do spodni wykonanych ze skór węży, krokodyli, waranów itp.,

· lekarstw zawierających sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Z uwagi na CITES warto więc wiedzieć co wkładamy do własnych walizek, bowiem przywóz do Polski „nietypowej pamiątki”, zakupionej również legalnie, w egzotycznym miejscu naszego wypoczynku, po powrocie do kraju może być przyczyną wielu kłopotów i nieprzyjemności. Funkcjonariusze celno-skarbowi corocznie podejmują różne akcje edukacyjne w celu podniesienia świadomości turystów o zakazach i ograniczeniach występujących w obrocie z innymi krajami. Tegoroczna kampania informująca odbywa się pod hasłem „Świadome wakacje”

To, jakich rzeczy nie możemy przywozić do Polski, zależy od kierunku z jakiego powracamy. Jednak co do zasady przedmioty wykonane ze skór węży, waranów, niedźwiedzi, krokodyli i innych dzikich zwierząt oraz wykonane z kości słoniowej lub skorup żółwi morskich. Osobną grupę stanowią koralowce, muszle oraz zasuszone koniki morskie. Niech nas nie skusi również nalewka z wężem w butelce (popularny souvenir z Tajlandii i Indonezji). Nie jest dobrym pomysłem również kupowanie specyfików leczniczych. Maści, kremy czy plastry oferowane w asortymencie tradycyjnej medycyny azjatyckiej mogą w swym składzie zawierać wiele chronionych gatunków fauny i flory, więc próba ich przywozu może zakończyć się na sali sądowej.

Dlaczego gatunki giną i dlaczego są umieszczone na listach, których wywóz i przywóz jest zabroniony bez odpowiednich dokumentów ?

Takie zwierzęta jak krokodyle, węże czy warany są zagrożone m.in. z powodu popytu na wyroby wykonywane z ich skór. Turysta, który wyjeżdża na wycieczkę stykając się z wystawianymi „pamiątkami" odnosi wrażenie, że wykonywanie takich wyrobów jest tradycyjną czynności miejscowej ludności, a ich wyrób jest legalny i kontrolowany. Tak było najprawdopodobniej kiedyś, kiedy takie rzeczy były wykonywane wyłącznie na potrzeby mieszkańców danego regionu. Dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane na potrzeby ruchu turystycznego. Zwierzęta te najczęściej są pozyskiwane z naturalnego środowiska ponieważ taka forma czerpania korzyści jest formą najprostszą i najtańszą.

Tak więc w stosunku do określonych gatunków to ruch turystyczny i popyt na tego typu wyroby doprowadził do zagrożenia ich istnienia.

Przywóz „zakazanej pamiątki CITES” to przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, konfiskatą okazu oraz karą pieniężną. Należy mieć jednak świadomość, że największą stratą dla nas wszystkich jest życie wielu zwierząt i niszczenie zagrożonych gatunków.

Wyjeżdżając na wakacje pamiętajmy o tym i nie kupujmy podczas wycieczek zagranicznych pamiątek wykonanych ze zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto