Sławno: "Psia grypa" dotarła do Komendy Powiatowej Policji- POROZUMIENIE z MSWiA - NOWE INFORMACJE

Sypnęły się zwolnienia lekarskie wśród policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie. To efekt tzw. potocznie - jak to sami określają policjanci - „psiej grypy”, gdzie trwa ogólnopolski protest służb mundurowych.

- Na 111 policjantów na zwolnienia lekarskim poszło 48 - wylicza mł. asp. Kinga Warczak z KPP w Sławnie. - Ciągłość służby jest zachowana - akcentuje.
Mł. asp. Kinga Warczak mówi, że zwolnienia lekarskie nie są podważane.

Według nieoficjalnych informacji policjanci KPP ze Sławna, którzy poszli na L4 to funkcjonariusze pionu patrolowo - interwencyjnego oraz pionu kryminalnego. Na przykład w Komisariacie z Darłowa zostało głównie kilku policjantów szczebla kierowniczego.

MSWiA
przygotowało projekt porozumienia z policjantami, ale związkowcy nie zgodzili się na zawarcie kompromisu. Funkcjonariusze domagają się m.in. podwyżek płac i reformy systemu emerytalnego.

Aktualizacja - 8 listopada 2018 - godz. 12.20


Mł asp. Kinga Warczak z KPP w Sławnie
informuje, że poziom zwolnień lekarskich utrzymuje się na nieco ponad 40 % absencji w KPP Sławno.

- Części osobom zwolnienia się skończyły i one wróciły do pracy, ale w ich miejsce inne poszły na L4 - mówi mł. asp. Kinga Warczak.

AKTUALIZACJA - 9 listopada 2018

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".
Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.
Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.
Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.
Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.
Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Źródło: KPP Sławno

Wideo

Tomasz Turczyn

  • Polska Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.11.2018, 16:40

Jak tu widzę to całe klany z "wichur" jak w na przełomie lat 70/80 działa w mon i msw. Tylko ilu z tych "mundurowych",było choć w okolicach Dęblina,Szczytna,Wrocławia.....przez Warszawę choć raz w życiu,chyba przejeżdzali?

09.11.2018, 12:51

Ch.W.D.P. - chorzy wracają do pracy

09.11.2018, 09:28

Za robotę niech się wezmą, a nie spanie w suce to za byłą hurtownią paliw za cmentarzem itd

08.11.2018, 09:46

I tu masz Pan rację, takimi zwolnieniami powinien zająć Się ZUS i lekarzami którzy takie zwolnienia wystawiają. Jeśli jest chory (rzekomo) to powinien potem przejść komisje weryfikujacą. Ale takiej u nas nie ma. W tej naszej polskiej rzeczywistości rączka rączkę myje, układy ukladziki, przeważnie ludzie pracujący w budżetówkach nagminnie korzystają ze zwolnień lekarskich czując się bezkarni. Bo przeciętny Kowalski nie pójdzie na zwolnienie a jeśli się odważy to jest już zwolniony albo nawet nie próbuje iść bo pracuje na czarnucha i nie ma do tego podstaw żeby z takiego zwolnienia skorzystać.

Wracając do tematu, nie wiem po co strajkuja o szybsze pójście na emeryturę, jak po przejściu na nią niektórzy nadal się trzymaj zębami i nogami zarabiając druga wypłatę bo im mało. Podwyżki powinny być dla mundurowych z powołania ale takich prawie nie ma, każdy teraz patrzy na dobre zarobki żeby zarobić i się najlepiej przy tym nie narobić szybciutko emerytura i haj lajf.

A co mają powiedzieć, małe przedsiębiorstwa handlowe, które przez ponad pół miesiąca haruja na opłaty (zusy i podatki) pracują Świątek piątek i niedziela, płacąc podatki między innymi na tych właśnie strajkujących mundurowych i po przepracowaniu całego swojego życia otrzymają emeryturę w kwocie MOŻE ok 1500, jeszcze jak dożyją i zdążą ją pobrać.

08.11.2018, 08:46

Niech komendant KPP ogarnia on jest dobry...

08.11.2018, 06:14

Ja nie chciałbym uogólniać,ale ama przez jakiś czas służyłem w "mundurówce",celowo pisze jakiś czas,bo odszedłem po paru latach. Powiedzmy,że nie było to o czym myślałem itp i td. Ale ludzie,przecież policjanci i inne służby mundurowe to powinny być zdrowe byki. Jeżeli jest tam taki "słaby materiał" to po powrocie ze zwolnień po "epidemii" powinna zajać sie nimi jakaś specjalna komisja lekarska MSWiA. Mnie przełożony jak przyniosłem mu kiedyś zwolnienie "wyleczył dotykiem ręki" i magicznym zaklęciem "jak się nie podoba,to pisz prośbę do cywila". A temat podwyżek to inna sprawa. Napewno należy się policjantom "w linii" tak jak należały sie górnikom "na dole" a nie paniom z biurowca JSW.

07.11.2018, 22:43

To nic nowego nie odkryłeś . Tylko kto będzie płacił policjantom służącym okupantowi ? Ja na pewno nie . Ba ja nawet za śmieci nie płacę na podstawie zużytej ilości wody . A teraz zastanawiam się czy nie zmienić operatora mojego kosza na śmieci na tańszego , podpisać umowy na energię elektryczną z zagranicą . Ciężarówki już przerejestrowałem do innej miejscowości bo podatki maja niższe .

07.11.2018, 22:18

Jak protestują , to pewnie mają do tego solidne podstawy , to raz , a dwa to , że są dobrze zorganizowani strajk idzie na dużą skalę , a zapewne będzie jeszcze większy , jeśli nic się nie zmieni . Może dostaną po 50 tys. premii na głowę tak jak co niektórzy co oddawać musieli bo wyszły kwoty na światło dzienne , a wydaje mi się , że Polskim Służbą Mundurowym takie premie bardziej się należały niż tym co na wiejskiej sobie siedzą bez podziału na partie polityczne , bo tam każdy jeden sobie kabze bije , a nas mają uuuu głęboko , głęboko ….. A My się głupki jeszcze między sobą kłócimy , a oni się dalej śmieją z nas i mana leci bo naiwnie wierzymy , że na wiejskiej czymś tam jeden od drugiego się różni .

07.11.2018, 21:08

Głowa jak najbardziej jest ok. A wasze ?

07.11.2018, 21:06

Nie widzicie co robią ? Do czego dążą ?

07.11.2018, 21:02

Anonimie pomyśl, to nie boli...

07.11.2018, 20:28

Gość....z głowa ok? Co ma pis do tego?

07.11.2018, 18:42

https://www.youtube.com/watch?v=hxoXdVGfZcA

07.11.2018, 18:39

Dziękujemy PIS owi .

07.11.2018, 18:32

to nie grypa a nosówka :)

07.11.2018, 18:03

Sukces Policji
http://nadwieprza.pl/?p=7881

07.11.2018, 18:02

A zastanawiałeś się kto im ma dać tą podwyżkę ? Z czyich to pieniędzy ?

A tobie ktoś daje ?

07.11.2018, 17:20

No i git. Jak sobie wywalczą niech mają, nie ma co żałować. Niektóre grupy zawodowe to sobie nawet kolorowej kredy nie mogą wywalczyć, a górnicy, mundurowi, i 500sety zawsze coś uciągną. Nie ma co żałować, trzymam kciuki!!!!

07.11.2018, 17:17

Policja to jeszcze cos tam robi ,za to klawisze niech sie do roboty wezma.

07.11.2018, 15:09

Za spanie na parkingach to chyba nie powinno być w ogóle zapłaty?
Podczas ostatniej tzw.akcji "znicz" przez cztery dni widziałem jeden patrol(stał niecałą godzine) na jednej z wiosek. Po za tym trasa Słupsk-Sławno-Ustka-Koszalin ANI JEDNEGO patrolu!!!
I oni domagaja się jeszcze podwyżek??

07.11.2018, 14:21

Anonim, znasz to z autopsji...

07.11.2018, 14:13

Najwięcej zarobieni ida na zwolnienia....hipokryzja sięgła zenitu.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3