Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Sławnie - ZAPROSZENIE

(SYK)
R.Pietrasz
Od 18 kwietnia w sławieńskiej galerii „W RATUSZU” (Urząd Miejski) można oglądać wystawę niewielkich pod względem rozmiarów prac chyba najbardziej znanego baszkirskiego grafika Ayrata Teregułowa.

Artysta ten urodził się w 1957 r. w stolicy Baszkirii, Ufie, tam też mieszka i pracuje. Baszkiria jest położona u podnóża Południowego Uralu. Wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej mając status Republiki Autonomicznej, a zamieszkują ją trzy główne (oprócz bardzo wielu drobnych mniejszości) grupy narodowościowe: Rosjanie, Baszkirzy i Tatarzy. Teregułow jest baszkirskim Tatarem. Studiował w Instytucie Pedagogicznym na Wydziale Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w r.1985. Obecnie jest wykładowcą w macierzystej uczelni. Od 1986 r. jest członkiem Związku Artystów Rosji. Uprawia grafikę, rysunek i malarstwo.

Wydawać się to może dziwne, ale we współczesnej grafice rosyjskiej nadają ton dwa ośrodki: Niżnyj Tagił i Ufa. Nie Moskwa i Petersburg, ale właśnie te dwa miasta leżące po obu stronach gór Ural. W Sławnie odbyły się już wystawy grafik trzech autorów z Niżnego Tagiłu, teraz można obejrzeć prace grafika z Ufy, bardzo charakterystyczne dla środowiska plastycznego tego miasta. Grafiki Teregułowa - wśród których ważne miejsce zajmuje ekslibris - to prace abstrakcyjne, albo prawie abstrakcyjne, bo niekiedy można na nich rozpoznać jakieś elementy wzięte z otaczającej nas rzeczywistości. Teregułow jest artystą znanym i cenionym. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach graficznych i ekslibrisowych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, z których najważniejsze to I nagrody w konkursach na grafikę małego formatu w Baia Mare (Rumunia) w 2005 r. i Katowicach (2007 r.), oraz II nagroda Biennale Ekslibrisu Współczesnego - Malbork 2009.

Tak się złożyło, że teraz w Sławnie zobaczyć można na wystawach dwa rodzaje sztuki nieprzedstawiającej. W SDK pokazywane jest malarstwo Jerzego Tomali z Rzeszowa będące typowym przykładem abstrakcji geometrycznej, w której kompozycje budowane są z regularnych figur geometrycznych, podczas gdy prace Teregułowa wystawione w ratuszowej galerii przynależą do nurtu abstrakcji niegeometrycznej, nazywanej też „informel”. Jest więc dobra okazja po temu, żeby porównać te dwa rodzaje abstrakcji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto