Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Sławna chce pokonać 530 km. W środę wejdzie do Sławna [ZDJĘCIA, trasa]

Tomasz Turczyn
Jadwiga Grochowalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób Cierpiących na Padaczkę oddział w Sławnie rozpoczęła 30 stycznia z Malborka marsz Nordic Walking i codziennie pokonuje wyznaczony odcinek trasy. Meta jest w Pyrzycach, gdzie mieszkanka Sławna chce dojść 14 lutego. Da to łącznie 530 km.

- W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na potrzeby osób cierpiących na epilepsję, których w Polsce mieszka aż 400 000 - mówi Jadwiga Grochowalska. - W tym celu w centralnych punktach każdego z mijanych miast prowadzimy ciekawe akcje edukacyjne z udziałem mieszkańców oraz prasy, radia i telewizji. Instruktorzy, wolontariusze i przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę oraz innych organizacji w Polsce zajmujących się pomocą osobom chorym na padaczkę prezentują między innymi, w jaki sposób należy zachować się, gdy chory dostaje ataku padaczkowego. Jednocześnie przekonujemy, że skoro tak znane osoby jak Elton John czy Neil Young,(chorujące na padaczkę) mogą odnieść międzynarodową karierę, pracodawcy nie powinni bać się współpracy z osobami chorymi na te chorobę.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął aktor Piotr Gąsowski, Anna Wyszkoni- piosenkarka, Piotr Rubik, Natalia Siwiec, Felicjan Andrzejczak i wiele innych znanych osób. W środę - 4 lutego Jadwiga Grochowalska o godz. 13 wejdzie do Sławna. Nastąpi to od strony przejazdu kolejowego na ulicy Gdańskiej.

Poradnik świadka napadu padaczkowego


Każdy świadek ataku epilepsji powinien zachować spokój i przenieść chorego w bezpieczne miejsce. Następnie należy ułożyć go w pozycji na boku, z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny. Warto również zabezpieczyć chorego przed możliwością urazu: zdjąć okulary, usunąć z ust ciała obce (np. sztuczną szczękę) i podłożyć coś miękkiego pod głowę. Dobrze jest pozostać przy cierpiącej osobie przez pewien czas po zakończeniu ataku aż do odzyskania przez nią pełnej świadomości.
Nie wolno natomiast wkładać choremu czegokolwiek między zęby, podnosić lub krępować jego ruchy ani cucić uderzając po twarzy lub polewając wodą. Niedopuszczalne jest agresywne ingerowanie w zachowanie chorego w czasie, gdy jest on jeszcze zdezorientowany po napadzie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto