Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Darłowo: Wójt Kupracz pisze skargę do minister edukacji

Tomasz Turczyn
Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo
Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo FOT.R.PIETRASZ
Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo składa skargę na działalność Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Kurator Oświaty- według wójta - prowadzi działalność polityczną w ramach wykonywanych obowiązków służbowych, co jest niezgodne z Ustawą z dnia 07 września 1991 r. o Systemie oświaty.

Oto treść skargi wójta:


W dniu 30 stycznia 2014 r. (czwartek) w godzinach popołudniowych w szkole w Dąbkach gmina Darłowo Pan Krzysztof Rembowski – wicekurator, wraz z pracownikami Delegatury Kuratorium Oświaty w Koszalinie odbył spotkanie z nauczycielami, rodzicami, sołtysem sołectwa Dąbki, jego rodziną (szwagier, syn) – ich dzieci nie uczęszczają do szkoły –przedstawicielami związków zawodowych, bez udziału przedstawiciela organu prowadzącego szkoły. Spotkanie było wiecem wyborczym przeciwników wójta.
Jako przedstawiciel organu prowadzącego szkoły, dwa dni wcześniej rozmawiałem z wicekuratorem o potrzebie wspólnego odbycia spotkania z rodzicami, nauczycielami, ale nie osobami, których dzieci nie uczęszczają do szkół w Dąbkach. Na spotkanie nie zostali zaproszeni sołtysi sołectw będących w obwodzie szkoły (Bukowo Morskie, (Gleźnowo, Żukowo Morskie, Bobolin). Na spotkaniu był tylko sołtys Dąbek, konkurent obecnego wójta w wyborach, który sprawę szkół wykorzystuje do swoich celów politycznych. O spotkaniu w dniu 30 stycznia 2014 r. nie byli powiadomieni dyrektorzy szkół.
Pan wicekurator na spotkaniu stwierdził, że wójt gminy nie przestrzega prawa. Przyjął wniosek od obecnych w sali, aby kuratorium złożyło wniosek do premiera o odwołanie wójta gminy.
Pan wicekurator publicznie zaproponował Pani Wiesławie Grabińskiej, byłej dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Dąbkach, stanowisko dyrektora szkoły. Uczynił to pomimo rozmowy z przedstawicielem organu prowadzącego szkoły w Dąbkach o braku takiej możliwości.
Pani W. Grabińska w maju 2013 r. najpierw przyjęła propozycję objęcia stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbkach i po paru dniach wycofała ofertę.
Wójt gminy podał Panu wicekuratorowi, że wobec stwierdzonych faktów jest przeciwny kandydaturze byłej dyrektor zespołu szkół w Dąbkach. Fakty są następujące:
1. Będąc dyrektorem zespołu szkół, wiedząc, że szkoły (podstawowa i gimnazjum) będą od nowego roku szkolnego samodzielnymi jednostkami nie przygotowała szkół do funkcjonowania od 01 września 2013 r. nie wykonała czynności związanych z organizacją szkół. Nie otworzyła kont bankowych szkół, aby możliwa była wypłata wynagrodzeń dla nauczycieli. Pozostawiła szkoły na łasce losu, prowadząc działalność destrukcyjną na rzecz szkół. Powyższe sprawy były przedmiotem ciągłych kontroli przez Kuratorium Oświaty, Państwową Inspekcję Pracy i inne jednostki. Dowodem są protokoły kontroli, które są w posiadaniu Kuratorium.
2. Nie wykonała uchwały Rady Gminy z dnia 05 kwietnia 2013 r. o rozwiązaniu zespołu szkół w przedmiocie przekazania dokumentacji w terminie. O tym dalej w skardze.
3. Jako dyrektor zespołu szkół była obojętna na przygotowanie obiektu do funkcjonowania w nim dwóch szkół. Organ prowadzący musiał sam przygotować obiekt do funkcjonowania szkół. Pomimo prawomocnej uchwały Rady Gminy o rozwiązaniu zespołu szkół zaproponowała Arkusz organizacyjny dla zespołu szkół, a nie dla dwóch niezależnych szkół. Dowód – Arkusz organizacyjny zespołu szkół w Dąbkach na rok szkolny 2013/2014.
4. Bez wiedzy organu prowadzącego zespół szkół w Dąbkach podpisała umowę o pracę „sama z sobą” – dowód: umowa o pracę z dnia 01 września 2007 r. w załączeniu.
5. Bez wiedzy organu prowadzącego „sama sobie” przydzieliła godziny ponadwymiarowe – dowód: pisma z 31 sierpnia 2009 r. i 30 sierpnia 2010 r. w załączeniu.
6. Bez wiedzy organu prowadzącego przyznała „sama sobie” nagrodę dyrektora w wysokości 1000 zł (jeden tysiąc zł) – dowód: pismo z 14 października 2008 r.
Nadmieniam, że Wojewoda Zachodniopomorski uznał, że czynności „sam z sobą” są naruszeniem prawa.
7. W umowach o pracę nie przestrzegała prawa w zakresie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych (Karta Nauczyciela – art. 42) poprzez przydzielanie godzin ponadwymiarowych na pełny etat.
Dowód: a) nauczyciel fizyki z informatyką – umowa na czas nieokreślony – norma 18/18 godzin tygodniowo, w umowie z 01 września 2007 r. 22/18 godzin.
b) nauczyciel przyrody i biologii – norma 18/18 godzin tygodniowo, w umowie na czas nieokreślony z 01 września 2007 r. zawarte jest 18/18 (pełny etat) i 5/26 godzin. Obecnie nie dziwę się, że ta Pani, jako przedstawicielka NSZZ „Solidarność” tak namiętnie broni swoją panią dyrektor i nie może się pogodzić, że od 01 września 2013 r. nie ma już zespołu szkół.
c) nauczyciel biblioteki w godzinach zajęć lekcyjnych realizował godziny pracy wynikające z umowy ze szkołą podstawową, gimnazjum oraz gminną biblioteką publiczną, w której również był zatrudniony.
8. Pani dyrektor zespołu szkół w Dąbkach była bardzo hojna w wydawaniu pieniędzy publicznych dla nauczycieli. Większość była bardzo zapracowana ponieważ pracowała ponad obowiązkowy wymiar czasu pracy nauczyciela i to w warunkach trudnych i uciążliwych, co było nieprawdą. Dzisiaj, jako wójt wiem, dlaczego szkoła w Dąbkach była najdroższą w gminie przy najgorszych wynikach w nauczaniu. Dowód: wykaz godzin ponadwymiarowych za okres 25 marca 2013 r. do 26 kwietnia 2013 r.
Pan wicekurator w Notatce służbowej z dnia 13 grudnia 2013 r. skierowanej do Pani Marii Boreckiej – Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie potwierdza rozmowę z wójtem gminy oraz podkreśla, że dyrektor szkoły to nauczyciel, który nie może budzić żadnych zastrzeżeń itd.
Pan wicekurator pisze ładnie, tylko robi cos innego i pyta nauczyciela (była dyrektor zespołu szkół) czy chce być dyrektorem.
Pytam, jako przedstawiciel organu prowadzącego szkoły w Dąbkach, czy tak ma wyglądać współdziałanie kuratorium z gminą (wójtem)?
Mając na względzie powyższe wnioskuję do Pani Minister, aby uczyniła wyjątek i szkoły w Dąbkach przekazała Kuratorium jako organowi prowadzącemu.

Franciszek Kupracz,wójt gminy Darłowo

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Darłowo: Wójt Kupracz pisze skargę do minister edukacji - Sławno Nasze Miasto

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto