Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro 2012. Sanepid uspokaja kibiców - informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

(SYK)
Informacja rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotycząca sytuacji epidemiologicznej wybranych chorób zakaźnych w Polsce w związku z nieprawdziwą informacją na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce przekazaną przez media irlandzkie

W związku z organizacją przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sławnie przekazuje do wiadomości społeczności lokalnej powiatu sławieńskiego komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie w sprawie sytuacji epidemiologicznej odry w naszym kraju.
Sytuację epidemiologiczną w Polsce należy uznać za stabilną. Polska nie jest krajem epidemicznego występowania odry, nie obserwuje się również epidemicznego jej występowania a jedynie cykliczny, występujący co dwa lata, nieznaczny wzrost liczby zachorowań.
W 2012 roku do 15 maja stwierdzono 20 przypadków zachorowań, w 2011 roku – 39 przypadków, w 2010 roku – 13, natomiast w 2009 – 114 przypadków.
Liczba przypadków zachorowań na odrę w Polsce jest kilkakrotnie niższa
w odniesieniu do wielu krajów Unii Europejskiej, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, czy Włoch.

Stosunkowo niewysoka liczna zachorowań na odrę w Polsce wynika z wysokiego stopnia zaszczepienia (95%), wynikającego z prowadzonych systematycznie od 1975 roku masowych obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci.
Szczepienie podstawowe wykonuje się skojarzona szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce w 13-14 miesiącu życia. Dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się w 10 roku życia.
Z uwagi na niestabilna sytuację epidemiologiczną w Europie oraz potencjalną możliwość wzrostu zachorowań w Polsce, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadza stały monitoring i nadzór nad występowaniem tej choroby.”

W Polsce nie obserwuje się epidemicznego występowania chorób zakaźnych.
W związku z bardzo wysokim wskaźnikiem wyszczepialności (95 i więcej proc. w każdej grupie wiekowej) Polska ma znacznie lepsze wskaźniki niż wiele krajów Europy Zachodniej, w tym również Irlandia.
Biuro Europejskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prowadzi rejestr zachorowań na choroby zakaźne, w tym także odrę.
W ostatnim raporcie na temat odry i różyczki (marzec 2011 - luty 2012) Polska raportuje 37 przypadków odry, co daje wskaźnik 1/1mln populacji.
Dla porównania:
Irlandia 68,2/1mln, czyli kilkadziesiąt razy więcej!
Francja: 181,2/1mln.
Niemcy: 17,7/1mln.
W Polsce szczepienia dzieci przeciwko odrze są obowiązkowe. Szczepienie podstawowe wykonuje się skojarzoną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 13-14 miesiącu życia. Dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce podaje się w 10 roku życia. Szczepieniem tym objęta jest cała populacja dzieci w ww. roczniku. W stosunku do dzieci powyżej 10 roku życia, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce, systematycznie uzupełnia się brakującą dawkę szczepionki, nie później niż do ukończenia 19 roku życia. Dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 1996 r.
Polskie służby sanitarne z zadowoleniem przyjmują apele skierowane do kibiców o zaszczepienie się przed wyjazdem. Z pewnością może to ograniczyć niebezpieczeństwo przywleczenia tej choroby do Polski.
Kompletnie niezrozumiałe jest mówienie o botulizmie czy wściekliźnie w Polsce. Możliwe, że autorzy przepisali ulotki przygotowane wcześniej dla jakiejś innej imprezy

w innym kraju. Od ok. 20 lat nie było w Polsce ani jednego przypadku zachorowania na botulizm na skutek spożycia żywności z obrotu handlowego. Od kilkunastu lat nie zanotowano również zachorowań na wściekliznę.
W ostatnich latach odnotowano również wyraźny spadek liczby zachorowań na WZW A. Nie obserwuje się występowania dużych ognisk epidemicznych, a jedynie pojedyncze ogniska, będące skutkiem zawleczenia zakażeń HAV na skutek wyjazdów turystycznych do krajów o nadal wysokiej endemiczności ich występowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto