Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Święto Osadników Ziemi Darłowskiej [ZDJĘCIA] - 2018 rok - zobacz też stare zdjęcia po 1945 roku

Tomasz Turczyn
Święto Osadników Ziemi Darłowskiej
Święto Osadników Ziemi Darłowskiej FOT. Nadesłane LW
Święto Osadników Ziemi Darłowskiej z okazji 73 rocznicy polskiego Darłowa rozpoczęło się 7 marca w kościele św. Jerzego mszą świętą w intencji zmarłych i żyjących Pionierów Ziemi Darłowskiej. Odprawił ją proboszcz Parafii MB. Częstochowskiej o Wiesław Przybysz

. Udział w niej wzięli: Poczty Sztandarowe, Kompania Honorowa ZSM, władze miasta z burmistrzem na czele, harcerze, Pionierzy.

Kliknij link i zobacz stare zdjęcia Osadników z Darłowa po 1945 roku

Za udział w mszy wszystkim podziękowała Bożena Tomalak prezes Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej. Następnie przemaszerowano na plac Marszałka Jozefa Piłsudskiego, gdzie przy zapalonym zniczu i zaciągniętej Warcie Honorowej przez Straż Graniczną zgromadzono się pod Obeliskiem Pionierów. Tam Arkadiusz Sip –dyrektor DOK-u powitał wszystkich przybyłych ze starostą powiatu Wojciechem Wiśniowskim i Arkadiuszem Klimowiczem burmistrzem Darłowa na czele. Szczególnie serdecznie witano wszystkich pierwszych osadników oraz delegacje bratnich klubów pionierów z Kołobrzegu i Koszalina.

Stare zdjęcia z Darłowa, miejsca, ludzie - kliknij i zobacz

Gospodarz Darłowa - burmistrz Klimowicz - przypomniał kilka faktów historii Ziemi Darłowskiej. Do Polski te ziemie należały za czasów pierwszych królów i książąt polskich. Po raz ostatni władał nimi król Polski Władysław Łokietek. Następnie do połowy XVII wieku rządzili tymi słowiańskimi ziemiami książęta zachodniopomorscy. Po wymarciu dynastii Gryfitów ziemie pomorskie przeszły pod władanie Brandenburgi i Prus. Po drugiej wojnie światowej na mocy Układów Poczdamskich tereny te przekazano Polsce. Mówca przypomniał trudne powojenne czasy w Darłowie i wysiłek włożony w przywrócenie polskiego charakteru tej ziemi. Pierwsi osadnicy przybywający z Kresów RP i z innych części Polski zagospodarowali te tereny opuszczone przez Niemców, uruchomili port, transport, wodociągi, gazownie itd. Otworzyli w ten sposób nowy rozdział dziejach Darłowa. Salwą Honorową Kompanii Marynarki Wojennej uczczono pamięć pierwszych osadników ziemi darłowskiej.

Darłowscy Pionierzy po II wojnie światowej - m.in. bokserzy - zdjęcia

Po złożeniu wiązanek kwiatów przez liczne delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, firm dalsze uroczystości przeniosły się do Ośrodka Wczasowego „Korsarz”. Tam nauczycielki Ewa Majdańska i Krystyna Leśniewska z Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza przygotowały specjalny autorski, poetycki program artystyczny przeplatany występami gimnazjalnego chóru.

Darłowscy Pionierzy - unikalne zdjęcia - kliknij link

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto