Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo. II Darłowskie Dni z Dobrą Książką - zdjęcia

(SYK)
W nadmorskim Terminalu Sztuki w Darłowie 26 lipca rozpoczęły się „Dni z Dobrą Książką”.

To już druga edycja spotkań, nad obliczem polskiego kryminału retro. Inicjatorami trzydniowych, dyskusyjnych spotkań pisarzy kryminalnych z Czytelnikami jest Małgorzata Krajewska - wydawca i Marek Krajewski - autor kryminałów i Honorowy Obywatel Królewskiego Miasta Darłowo. Oprócz pisarzy w rozmowach i dyskusjach biorą udział: naukowcy, krytycy, wydawcy, aktor.
Imprezę zainaugurowało spotkanie z Marcinem Wrońskim - twórcą cyklu lubelskich retro - kryminałów, których bohaterem jest komisarz Maciejewski. Z autorem najnowszej powieści „Skrzydlata trumna” prowadził rozmowy Marek Krajewski. Fragment niedawno wydrukowanej książki przeczytał znany aktor teatralny i telewizyjny Andrzej Zieliński. W przedwojennym i tuż powojennym Lublinie oskarżony o współpracę z hitlerowcami komisarz Maciejewski torturowany w lubelskim więzieniu na towarzysza celi dostaje Zygę (Adama Duskiego), który przed laty był świadkiem w sprawie samobójstwa w Lubelskiej Wytwórni Samolotów... Dzięki poznanemu fragmentowi książki liczni uczestnicy spotkania zostali wciągnięci w atmosferę powieści kryminalnej. Dyskusje odsłoniły nam nieco warsztat pisarza. Okazuje się, że autorzy kryminałów korzystają z porad ekspertów z poszczególnych dziedzin nauki i techniki. Używanie wulgaryzmów w tego typu powieściach jest konieczne z uwagi na przebieg akcji w melinach, więzieniach czy półświatku wyjaśniał Marcin Wroński odpowiadając na pytanie Czytelniczki. Drugie spotkanie z Markiem Krajewskim poprowadził literaturoznawca, antropolog kultury i autor kryminałów Mariusz Czubaj. Także i tym razem Andrzej Zieliński przeczytał fragment najnowszej powieści Marka Krajewskiego „Rzeki Hadesu”.
W powojennym zrujnowanym Wrocławiu komisarz Edward Popielski ukrywa się przed Urzędem Bezpieczeństwa. Wydać go może tylko torturowana w więzieniu Leokadia. W nowym świecie nikt nie jest bezpieczny. Kiedy we Wrocławiu ginie mała dziewczynka, powtarza się scenariusz sprzed trzynastu lat, gdy porwano i zgwałcono córkę lwowskiego króla podziemia. Popielski musi stawić czoła wrogowi z przeszłości. Tylko razem z Eberhardem Mockiem może dokończyć niewyjaśnione dotąd śledztwo.

PROGRAM DARŁOWSKICH DNI Z DOBRĄ KSIĄŻKĄ - ZOBACZ

Z pod pióra Marka Krajewskiego wyszło już 12 książek, w których rozwikłują intrygi i tajemnice kryminalne oraz tropią zbrodnie prowadzący śledztwa: Eberhard Mock -7 razy, Jarosław Patera -2 i Edward Popielski – 4 razy. Autor pedantycznie wykorzystuje w swoich powieściach kryminalnych znajomość: kultury antycznej, mitologii topografii miast, kulinarnych przysmaków, sportu i wielu innych dziedzin życia. Dodaje do tego prawdopodobną fikcję popełnionej zbrodni i ten sposób powstaje zarys fabuły na poczytną książkę kryminalną. Szum nadmorskiego wiatru, krzyk mew, czy rytmiczne terkotanie silników statków i kutrów działa inspirująco na klimat twórczy pisarza. Jeden z Czytelników zaproponował spotkanie i wspólne działanie dwóch bohaterów książek kryminalnych w jednej powieści: Ebrharda Mocka lub Edwarda Popielskiego z komisarzem Maciejewskim. Zarówno Marek Krajewski jak i Marcin Wroński nie wykluczyli takiej sytuacji. Najlepiej gdyby do tego doszło w Darłowie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto