18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo - Bornholm. DLGR i MLGR zorganizowały rejs katamaranem na Bornholm

Tomasz Turczyn
Katamaran Jantar należący do Żeglugi Kołobrzeskiej wyszedł z darłowskiego portu kierując się do Nexø na duńskiej wyspie Bornholm. W ten sposób połączenie z wyspą, po dwóch latach przerwy zostało wznowione.

Rejs zorganizowała Darłowska Lokalna Grupa Rybacka (DLGR) przy współpracy z Mieleńską Lokalną Grupą Rybacką (MLGR). Wśród 100 osób na pokładzie znaleźli się też członkowie Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przedsiębiorcy turystyczni i przedstawiciele samorządów. Polskiej delegacji przewodniczył burmistrz Darłowa i zarazem prezes DLGR - Arkadiusz Klimowicz. Na pokładzie byli również m.in. wójt Mielna - Olga Roszak-Pezała, wicestarosta sławieński - Andrzej Protasewicz, przewodniczący Rady Powiatu Sławieńskiego - Wojciech Stefanowski, wójt gminy Darłowo - Franciszek Kupracz, zastępca burmistrza Polanowa - Piotr Górniak i sekretarz gminy Malechowo - Radosław Nowakowski. Zaproszono również przedstawicieli miasta Sławna w osobach wiceburmistrza Mieczysława Grabowskiego i i prezesa MPGKiM Jacka Ścigały, choć stolica powiatu nie należy do DLGR.

- Cieszy powrót letniego połączenia naszego portu z Bornholmem - podkreśla Arkadiusz Klimowicz. - To dodatkowy atut naszego kurortu i możliwość wycieczki dla turystów.

W trakcie rejsu zaprezentowano interesujący wykład doktor Katarzyny Mysiak z Akademii Morskiej w Gdyni o umiejętności promowania się wyspy Bornholm i lokalnych bornholmskich produktach turystycznych. Swoją prezentację miał także prezes DARLOT i szef promocji powiatu sławieńskiego - Jarosław Lichacy.

- W interesie całego powiatu jest promowanie takich atrakcji jak letnie połączenie z Bornholmem - uważa Lichacy. - Taka wyprawa na tę wyspę z Darłowa to świetna wycieczka.

W porcie Nexø na pokład Jantara weszła grupa Duńczyków z bornholmskiej grupy rybackiej i osób zaangażowanych we współpracę z Polską. Duże wrażenie na gościach zrobiła prezentacja o osiągnięciach DLGR i MLGR. Rozmawiano zarówno o współpracy między grupami rybackimi jak i o projektach związanych z wymianą turystyczną. Jednym z realizowanych już projektów jest ten w ramach programu Interfejs +. W jego ramach znajduje się budowa nowego terminala pasażerskiego w darłowskim porcie i wspieranie ruchu pasażerskiego z Bornholmem.

Po konferencji polska grupa w ciągu kilkugodzinnej wycieczki poznawała wyspę. Oglądano m.in.hodowlę pstrągów tęczowych w porcie Nexø, które następnie są wypuszczane do morza i poławiane przez wędkarzy i rybaków przybrzeżnych. Obejrzano również manufakturę produkującą cukierki i małą hutę szkła ozdobnego i biżuterii szklanej. Z okien autokaru przyglądano się najważniejszym zabytkom wyspy. Obowiązkowym punktem programu było spróbowanie słynnych bornholmskich lodów wyrabianych z 38 procentowej czekolady i wędzonych na różne sposoby śledzi.

Około godziny 23 Jantar powrócił do Darłowa. Pierwszy rejs dla turystów już 11 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto