50. Bieg Westerplatte: Jubileuszowe zwycięstwo Kenijczyka Joela Komena [ZDJĘCIA]

pk
Po pięciu latach Bieg Westerplatte ponownie wygrał Kenijczyk Joel Komen, który w przeszłości triumfował w tych zawodach dwukrotnie (2006, 2007). W jubileuszowym starcie nie udało mu się pobić rekordu biegu, ale Kenijczyk i tak uzyskał niezły czas (30.11). Drugie miejsce zajął Michał Kaczmarek (WKS Grunwald Poznań). U kobiet najlepsza była Białorusinka Olga Dubowskaja (35.43).

Walka o zwycięstwo w całym biegu toczyła się między dwójką zawodników - Kenijczykiem Joelem Komenem, który doskonale zna trasę biegu oraz Michała Kaczmarka z WKS-u Grundwaldu. Zawodnik z Poznania ostatecznie przegrał rywalizację z Kenijczykiem

Ta dwójka daleko za plecami zostawiła resztę biegaczy. Trzeci na metę wpadł Sebastian Wąsicki (LKB Braci Petk Lębork) ze stratą ponad dwóch minut do triumfatora. Warto dodać, że 25. miejsce zajął Adam Korol. Nasz olimpijczyk zajął zatem takie samo miejsce jak przed trzema laty, ale poprawił się na trasie o 19 sekund (26.07).

Bieg Westerplatte jest najstarszą imprezą biegową w Polsce. Jej inicjatorem jest wieloletni dziennikarz Radia Gdańsk, Jerzy Gebert.

Idea tej imprezy sportowej od początku związana jest z czczeniem pamięci wrześniowych dni sprzed 73 laty. W imieniu uczestników pamięć Westerplatczyków uczcili olimpijczycy: Adam Korol i Adriana Datci. Złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Pula nagród finansowych dla najlepszych uczestników wyniosła ponad 20 tysięcy złotych. Każdy uczestnik otrzymał też specjalnie odlany medal.