Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

29 sierpnia w Darłowie demonstracja przeciw atomówce koło Kopania

Tomasz Turczyn
Takie ulotki będą rozdawać protestujący
Takie ulotki będą rozdawać protestujący R.Pietrasz
Mieszkańcy gminy wiejskiej Darłowo szykują antyatomową demonstrację. Ma ona być wyrazem sprzeciwu dla potencjalnego zlokalizowania elektrowni atomowej w okolicach miejscowości Kopań. To miejsce jest na trzeciej lokacie w rządowym rankingu terenów, gdzie może stanąć pierwsza polska atomówka. Pierwsze miejsce zajmuje Żarnowiec w województwie pomorskim.

- Demonstracja jest szykowana na 29 sierpnia w Darłowie i odbędzie się pod hasłem: "Nie" dla atomu w gminie Darłowo - zapowiada Bogusław Strack, prowadzący pensjonat w Wiciu, które położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Kopań. A właśnie te okolice są brane pod uwagę przy atomowej inwestycji. Niepodważalnym atutem tej lokalizacji jest to, że jezioro znajduje się w sąsiedztwie morza, a więc nie byłoby kłopotu z wodą potrzebną do chłodzenia reaktora, a także z wymianą tej wody.

Aktualnie nic nie jest przesądzone. W Zachodniopomorskiem wojewoda Marcin Zydorowicz popiera wybudowanie elektrowni atomowej na tym obszarze.
- To byłby ogromny skok technologiczny i co za tym idzie wzrost znaczenia naszego województwa i też nowe miejsca pracy - podkreśla Zydorowicz.

Już przed wakacjami rozpoczęły się organizowane przez wojewodę konsultacje społeczne w gm. Darłowo dotyczące atomowego przedsięwzięcia. Ich rolą jest przedstawienie społeczeństwu zakresu problematyki.

Jak na razie część mieszkańców jest nieprzejednana. - Nie chcemy w naszej gminie elektrowni atomowej - mówi Mariusz Urbanowicz, szef Sanatorium Dukat w Dąbkach. - Ci, co popierają jej budowę, nie prowadzą działalności gospodarczej. Tylko podpisują listę i otrzymują co miesiąc pensję na konto.

Tak też uważa Bogusław Strack, bo Wicie żyje z turystyki i według niego atomówka odstraszy turystów. - Dlatego organizujemy demonstrację - mówi Strack. - Będziemy mieli między innymi koszulki z hasłem naszego protestu. Z kolei Mariusz Dąbrowski, pełnomocnik wojewody ds. rozwoju energetyki jądrowej na terenie woj. zachodniopomorskiego, przekonuje, iż energia z atomu jest tańsza i wydajniejsza. Dodaje, że Polska nie ucieknie przed wybudowaniem elektrowni atomowej, bo zasoby innych źródeł energii w przyszłości się wyczerpią.

Dlatego budowę jądrówki w regionie popiera Tadeusz Szymczak, nauczyciel języka polskiego z gm. Darłowo. - Gmina zmieni się radykalnie na korzyść. Poprawi się infrastruktura drogowa. Takie przedsięwzięcie przyciągnie innych inwestorów - uważa.

Żarnowiec (województwo pomorskie) to najkorzystniejsze miejsce na lokalizację polskiej elektrowni jądrowej. Zajął on pierwsze miejsce w rankingu rządowym 28 lokalizacji, uzyskując 65,6 pkt. Na drugim miejscu wśród najwyżej ocenianych miejsc dla reaktora znalazła się Warta-Klempicz (woj. wielkopolskie) - 59,9 pkt, na trzecim Kopań - 55,8 pkt .

Przy ostatecznej lokalizacji atomowej (ma zostać wskazana do końca 2013 roku, a budowa reaktora ma ruszyć w 2016 roku) będą brane pod uwagę między innymi: zasoby wody do chłodzenia reaktora, szlaki komunikacyjne, opinia lokalnej społeczności.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto